FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

ExxonMobil przez 40 lat ukrywał prawdę o zmianach klimatu

Sprawa ExxonMobil i wiedzy, jaką posiadały władze koncernu na temat postępujących zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia, wypłynęła jakieś czas temu, ale dopiero teraz na jaw wychodzą przerażające szczegóły na temat całego tego groźnego procederu.

Fot. Twitter / ExxonMobil.
Fot. Twitter / ExxonMobil.

Specjaliści z Uniwersytetu Harvarda przyjrzeli się bliżej 187 publicznym i prywatnym dokumentom ExxonMobil, które powstały w latach 1977-2014, a dotyczyły zmian klimatu. Okazuje się, że przez 40 lat największy koncern naftowy kwestionował niebezpieczeństwo zmian klimatu, choć jego menedżerowie między sobą przyznawali, że jest realne i coraz większe.

Badacze przeanalizowali badania naukowe prowadzone przez ekspertów z firmy i materiały reklamowe publikowane w gazetach, billboardach czy telewizji. Wskazują one na to, że ExxonMobil dokonywał świadomych fałszerstw i z premedytacją wprowadzał opinię publiczną w błąd.

Władze koncernu natychmiast zareagowały na publikację zarzucając jej, że jest "niedokładna i niedorzeczna". Stwierdziły również, że badanie "było opłacone, napisane i opublikowane przez działaczy ekologicznych".

Najnowsze badanie Geoffreya Suprana i Naomi Oreskes z Uniwersytetu Harvarda potwierdza również wyniki prowadzonych niezależnych śledztw przez zespoły z InsideClimate News i Los Angeles Times w 2015 roku... Czytaj więcej

Źródło: GeekWeek / IOPScience.

prognoza polsat news