FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wilk pożre dziś Słońce. Amerykę spowiją ciemności

Dziś miliony Amerykanów na własne oczy, a miliardy ludzi na całym świecie w internecie, zobaczą spektakularne całkowite zaćmienie Słońca, które będzie najlepiej udokumentowanym w historii ludzkości. Ty też możesz je zobaczyć razem z nami!

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Zaćmienie Słońca to najbardziej niezwykłe zjawisko astronomiczne, które możemy zobaczyć na niebie. Niegdyś, gdy daty ich wystąpienia były przewidywane tylko przez uczonych, zaćmienia wykorzystywano do straszenia społeczeństw. Dzisiaj, gdy wiemy, że to nie potworny wilk pożera Słońce, lecz przysłania je tarcza Księżyca, zaćmienia są świetnym narzędziem do popularyzacji astronomii, zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych.

Jedno z takich zaćmień będziemy mogli zobaczyć już dzisiaj (21.08). Mimo, że nie dojdzie do niego na polskim niebie, lecz amerykańskim, to jednak współczesna technika, a zwłaszcza internet, pozwoli nam zobaczyć je z takimi samymi emocjami, jakbyśmy podziwiali je na własne oczy.

Bez wątpienia dzisiejsze zaćmienie Słońca, które sprawi, że część Ameryki na kilkadziesiąt sekund pogrąży się w ciemnościach, będzie najlepiej udokumentowanym w dziejach ludzkości. Transmisję z jego przebiegu będzie bowiem można oglądać w sieci w jakości 4K i 360 stopniach.

Co więcej, dzięki NASA naszą dzienną gwiazdę zakrywaną przez Księżyc będzie można zobaczyć z kilkunastu satelitów meteorologicznych, kilku samolotów badawczych, ponad 50 balonów stratosferycznych i wreszcie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ta najbardziej wyjątkowa transmisja, prowadzona przez NASA, rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego, gdy zaćmienie zacznie się rozpoczynać na wybrzeżach stanu Oregon, a skończy o 22:10, gdy zaćmienie dobiegnie końca u wschodnich wybrzeży Karoliny Południowej.

Wyjątkowo spektakularny fragment zjawiska, a więc zaćmienie całkowite, będzie można zobaczyć między godziną 19:16 a 20:48 czasu polskiego. To właśnie wtedy zapraszamy Was do śledzenia relacji na łamy Waszego ulubionego serwisu pogodowego. W tym miejscu pokażemy Wam za pośrednictwem NASA najpiękniejsze ujęcia całkowitego zaćmienia Słońca.

Mamy dla Was kilka linków, które warto kliknąć:

Zaćmienie Słońca na bardzo dokładnej interaktywnej mapie... Zobacz

Zaćmienie Słońca widoczne z ponad 50 balonów stratosferycznych... Zobacz

Zaćmienie Słońca omawiane przez naukowców z projektu Slooh... Zobacz

Zaćmienie Słońca w 4K, 360 stopniach i wirtualnej rzeczywistości w CNN... Zobacz

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news