FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nawałnica na zachodnim Pomorzu zniszczyła kempingi

Gwałtowne burze znów przeszły nad Polską. Dzisiaj najbardziej burzowo było na wschodzie, a wczoraj na zachodzie kraju. Trąby powietrzne najprawdopodobniej pojawiły się na zachodnim Pomorzu. Jest wiele powalonych drzew i zrujnowanych kempingów leśnych.

Skutki nawałnicy na Pojezierzu Drawskim. Fot. Facebook / Andrzej Podolak.
Skutki nawałnicy na Pojezierzu Drawskim. Fot. Facebook / Andrzej Podolak.

Najbardziej gwałtowne burze przeszły nad zachodnim Pomorzem wczoraj (18.08) po godzinie 18:00. Jedna z nich przetoczyła się między Gryficami a Rewalem, a następnie dotarła nad Trzebiatów i Kołobrzeg. Nasza czytelniczka Aleksandra Siemaszko przesłała nam filmik od Klaudii Czernickiej, która sfilmowała trąbę powietrzną w rejonie Przybiernówka k. Gryfic. Zobaczcie poniższe nagranie i oceńcie.

O trąbie mówią też osoby wypoczywające na leśnych kempingach na Pojezierzu Drawskim. Tornado nie zostało potwierdzone, ponieważ brak jest zdjęć i filmów z tego zjawiska. Jeśli rzeczywiście była to trąba, to inna niż ta, która przeszła niedaleko Gryfic, ponieważ ona szła innym szlakiem i związana była z zupełnie inną komórką burzową.

W tym przypadku do spustoszeń doszło w pasie od Drawska Pomorskiego po Czaplinek, gdzie strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew, które spadły na domki letniskowe, przyczepy kempingowe, samochody i drogi, a nawet cmentarz.

Są duże szkody, ale na szczęście nikt nie zginął, nie ma też osób rannych. Letnicy znaleźli bezpieczne schronienie w murowanych budynkach, gdzie przeczekali nawałnicę. Służby miały problem z dotarciem do spustoszonych kempingów, ponieważ jedna z głównych dróg dojazdowych, między Czaplinkiem a Złocieńcem, została usłana drzewami. Ze skutkami nawałnicy walczyły wszystkie jednostki PSP i OSP w regionie.

Dzisiaj (19.08) po południu najbardziej intensywne burze przeszły nad Małopolską, Podkarpaciem i Podlasiem. Tam również mogło lokalnie dojść do spustoszeń. Obecnie burze przechodzą nad Małopolską i Podkarpaciem. Prosimy o ostrożność.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Państwowa Straż Pożarna.

prognoza polsat news