FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kłęby dymu nad kraterem Wezuwiusza. "Serce mi stanęło"

Ogromne kłęby dymu unoszą się nad wulkanem Wezuwiusz we Włoszech, nawet na wysokość kilku kilometrów. Mieszkańcy położonego u jego stóp Neapolu wpadli w panikę, gdy wstali rano i wyjrzeli przez swoje okna. Pierwsze, co przyszło im na myśl, to erupcja.

Fot. YouTube / RT.
Fot. YouTube / RT.

Jedna z mieszkanek Neapolu tak opisuje to, co ujrzała wstając rano do pracy i wyglądając przez okno swojej sypialni: "Jak co dzień rano odsłoniłam zasłony i wtedy moje serce stanęło. Ujrzałam kłęby dymu nad kraterem Wezuwiusza. Byłam pewna, że doszło do erupcji, a przecież tyle się w ostatnim czasie mówiło o nadchodzącym wybuchu i możliwej katastrofie w Neapolu".

Na szczęście nie była to erupcja, lecz gigantyczny pożar wyschniętej na wiór roślinności porastającej groźny wulkan górujący nad jednym z największych włoskich miast. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że władze zaleciły ewakuację miejscowej ludności, ponieważ żywioł zaczął docierać do malowniczo położonych domostw.

Kilka zabudowań spłonęło w rejonie miejscowości Herkulanum. Zamknięte zostały popularne szlaki turystyczne, ponieważ o tej porze roku każdego dnia przemierzają je tysiące turystów.

Internet natychmiast obiegły porównawcze zdjęcia z ostatniej erupcji Wezuwiusza w 1944 roku, które do złudzenia przypominają dzisiejsze pożary. Kłęby dymu wzbiły się nawet na wysokość kilku kilometrów, a wiatr rozprzestrzenił je na dystansie kilkudziesięciu kilometrów.

Porównanie Wezuwiusza z 1944 (po lewej) i w 2017 roku (po prawej). Fot. Twitter / @3BMeteo.

Naukowcy posiadając pełną listę jego erupcji począwszy od początku naszej ery, oszacowali cykl jego przebudzania się na około 20 lat. Oznacza to, że jego obecne uśpienie jest niezwykłe w skali ostatniego tysiąca lat. Wezuwiusz powinien przebudzić się już co najmniej trzykrotnie.

To niepokojące, ponieważ oznacza to, iż krater wulkanu zatkał się i magma nie może swobodnie wydostać się z wnętrza ziemi. Zakorkowane wulkany są wyjątkowo groźne, bo nie można przewidzieć ich erupcji. Jeśli już ta nastąpi, to za każdym razem jest gigantyczna i niezwykle niszczycielska w skutkach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news