Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Jest już noc, ale burze nie odpuszczają. Nadal grzmi nad Małopolską, Ziemią Łódzką, Mazowszem i Kujawami. Nasi czytelnicy wciąż trzymają rękę na plusie. Oto najnowsze materiały od nich:
Burza zbliżająca się do Krakowa. Fot. Katarzyna Musiał.
Burza w Ożarowie k. Wielunia w woj. łódzkim. Fot. Michał Owczarek.
Burza w Gorzkowicach w woj. łódzkim. Fot. Dominik.
Błyskawice dzisiaj zagrożenia nie stanowią, ponieważ niemal wszystkie występują między chmurami, a liczba piorunów doziemnych, czyli tych zwykle najgroźniejszych, jest minimalna. O wiele poważniejsze są ulewne deszcze i porywisty wiatr. Nawet po ustąpieniu burz nadal spodziewamy się opadów, które mogą być intensywne i powodować podtopienia. Łączna suma opadów w ciągu kilku godzin może przekraczać 50 mm. Kolejna porcja zdjęć:
Gradobicie w Młodzieszynie w woj. mazowieckim. Fot. Ewa Kubiak.
Skutki nawałnicy w powiecie łódzkim wschodnim. Fot. Jarosław Turała.
Piorun doziemny w powiecie łódzkim wschodnim. Fot. Jarosław Turała.
Chmura burzowa w Nowym Tomyślu w woj. wielkopolskim. Fot. Piotr Bober.
Od południowego zachodu burza zbliża się nad Warszawę. Nad stolicą jest już widoczny malowniczy wał chmurowy, nazywany też wałem szkwałowym lub chmurą szelfową. Towarzyszy mu bardzo silny wiatr, a chwilę po jego przejściu ulewne deszcze i błyskawice.
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
Nadal jest bardzo niebezpiecznie. Najgwałtowniejsze burze przechodzą teraz nad Wielkopolską, Opolszczyzną i Ziemią Łódzką. Niebawem groźnie będzie też na Mazowszu, Górnym Śląsku i w Małopolsce, gdzie burze już zmierzają. Na niebie się dzieje. Takie oto zdjęcie chmury szelfowej otrzymaliśmy od @Aleksandra, który wykonał je na północ od Częstochowy.
Chmura szelfowa w Lipiach w woj. śląskim. Fot. Aleksander Ślązak.
Najgwałtowniejsza w tej chwili burza zmierza od południowego zachodu w kierunku Poznania. W mieście, jak i w całej zachodniej i środkowej Wielkopolsce, spodziewamy się ulewnego deszczu (do 30 mm), lokalnie z gradem (do 3 cm) oraz porywistym wiatrem (do 90 km/h). W Poznaniu na niebie południowo-zachodnim widoczny jest malowniczy wał szkwałowy (chmura szelfowa) wraz z którą nadejdzie silne uderzenie wiatru, a chwilę później deszcz i błyskawice. Prosimy o ostrożność.
Aktywność burzowa powoli zwiększa się. W ciągu minuty na zachodzie i w centrum kraju notuje się aż 700 wyładowań niemal wyłącznie chmurowych. Najgwałtowniejsze burze występują teraz nad południowymi krańcami woj. mazowieckiego, pograniczem woj. lubuskiego z wielkopolskim oraz środkową częścią woj. opolskiego. Oprócz ulewnego deszczu mogą tam też występować gradobicia i wichury. Prosimy o ostrożność. Poniżej kolejne zdjęcia chmur szelfowych:
Chmura szelfowa w Kąciku k. Bełchatowa w woj. łódzkim. Fot. Mateusz Zawiasa.
Chmura szelfowa w Skarżysku-Kamiennej w woj. świętokrzyskim. Fot. Kamil Kurp.
Chmura szelfowa w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.
@Sebastian przesłał nam film z podtopień w miejscowości Zelów k. Bełchatowa w woj. łódzkim, gdzie dzisiaj około godziny 14:00 przeszła superkomórka burzowa z wyraźną chmurą stropową. W krótkim czasie mogło spaść ponad 20 mm deszczu.
Najgwałtowniejsze burze przechodzą w trójkącie Łódź - Częstochowa - Kielce. Zaobserwowano tam co najmniej dwie superkomórki burzowe z ukształtowanymi w pełni chmurami stropowymi, zdolnymi do wytworzenia trąb powietrznych. Rotację (mezocyklon) zaobserwowano w rejonie Zelowa k. Bełchatowa. Miejscowość została podtopiona, ulice są usłane powalonymi drzewami.
Chmura stropowa w rejonie Kącika k. Bełchatowa w woj. łódzkim. Fot. Mateusz Zawiasa.
Jeszcze bardziej niebezpieczna jest superkomórka burzowa wędrująca w pasie od Włoszczowy po Opoczno w stronę Radomia, na pograniczu woj. łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Nasi czytelnicy widzą chmurę stropową, która niewykluczone, że już utworzyła lub niebawem utworzy trąbę powietrzną. W postaci "ogona" widoczna jest ona na poniższym zdjęciu.
Nie zawsze udaje się uwiecznić bardzo bliskie uderzenie pioruna. Wyładowanie wygląda jakby było bardzo szerokie, ale nic bardziej mylnego. Piorun ma zazwyczaj średnicę kciuka.
Tak bliskie, że na zbliżeniu zdjęcia można zobaczyć, jak drzewo zostaje "podświetlone". Energia błyskawicy jest tak duża, że doprowadza do wrzenia soków drzewnych, które zwiększają swoją objętość i powodują rozsadzenie kory. Jej fragmenty mogą być rozrzucone nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Osoby, które chronią się przed deszczem pod drzewem, nie mają żadnych szans na przeżycie. Dlatego nigdy nie stawajcie w pobliżu drzewa podczas burzy!
Najgwałtowniejsze burze przechodzą teraz na południu i w centrum, kierując się na północny wschód. Niektóre z nich to superkomórki, które niosą ulewny deszcz, duży grad i porywisty wiatr. W ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!... Dowiedz się więcej
Niesamowity filmik z hiszpańskiej Walencji. 5 sekund, a tyle błyskawic w dół i w górę. Cudo.
Potężna burza przeszła nad obwodem swierdłowskim i czelabińskim w środkowo-zachodniej Rosji. Zginęła 1 osoba, a 8 zostało rannych. Wichura zrywała dachy z budynków, łamała drzewa i uszkadzała sieć energetyczną. Po nawałnicy bez prądu było prawie 40 tysięcy odbiorców. Największe szkody żywioł poczynił w Jekaterynburgu, Niżnym Tagile i Czelabińsku.
W wielu regionach kraju spodziewamy się dzisiaj burz, które miejscami mogą mieć dużą intensywność, a przez to powodować lokalne szkody materialne i stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Gdzie burze mogą być najbardziej niebezpieczne?... Zobacz cały artykuł
Chmura deszczowa. Fot. Łukasz Urbaniak.
Na zachodzie, w głębi kraju i na południowym wschodzie chmurzy się i przelotnie pada. Miejscami opady są intensywne. Na pozostałym obszarze jest pogodnie. Wiatr wieje ze wschodu w porywach do 30-40 km/h. Jest ciepło, od 20 stopni na północnym wschodzie do 25 stopni na południu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 6 czerwca 2017 o godzinie 11:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Niezwykle malownicze tornado nawiedziło kanadyjską Albertę. Pasjonaci tych zjawisk podkreślają, że rzadko kiedy zdarza się tak spektakularny lej. To nie pierwszy przypadek, gdy kanadyjskie tornado staje się hitem internetu. Skąd się bierze ten fenomen?... Zobacz cały artykuł
Tornado w miejscowości Three Hills w kanadyjskiej Albercie. Fot. Cecilia Wessels.
Chwile grozy przeżyli uczestnicy festiwalu muzycznego "Sputnik Spring Break Festival" w Lipsku we wschodnich Niemczech, gdzie nad polem namiotowym przeszła trąba pyłowa. Zawirowanie zaczęło z impetem unosić i niszczyć namioty. Ktoś mógł ucierpieć. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Dzisiaj burze mogą pojawiać się na przeważającym obszarze kraju. Jeszcze przed południem grzmieć zacznie w dzielnicach południowych, później w głębi kraju, a późnym wieczorem burze dotrą na północ i północny wschód. Najbardziej gwałtowne będą w południowej połowie Polski. W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h... Dowiedz się więcej
Kolejne świetne nagranie błyskawicy ziemia-chmura, a więc takiej, która swój początek ma na najwyższych punktach masztów, budynków lub turbin wiatrowych. Jej rozgałęzienia sięgają w kierunku podstaw chmur. Tym razem błyskawicę powrotną udało się sfilmować w Bursie w Turcji.
Pogoda zaczyna się psuć. Na południowym zachodzie i w centrum kraju jest pochmurno i deszczowo. Przelotnie pada z kolei na wybrzeżu i południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a miejscami na północy, wschodzie i południu jest pogodnie. Wiatr wieje ze wschodu. Temperatura wynosi od 14 stopni na północy do 18 stopni na południu i w centrum.
Po gwałtownych burzach gradowych szwajcarskie Thun przypomina środek zimy. Warstwa gradzin miała tuż po burzy grubość 20 cm. Po roztopieniu się lodowych bryłek doszło do podtopień.
Przez cały dzień ciśnienie będzie szybko spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1009 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, co może się objawiać różnorodnymi bólami, sennością, rozkojarzeniem i spowolnieniem reakcji.