Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Zabieramy Was w podróż nad Błękitną Planetą. Zobaczycie nasz świat oczami astronautów, z wysokości 400 kilometrów. Rozświetlone miasta, chmury, burze, zorze polarne i... świetna muzyka.
Mija rok od największej od lat powodzi we Francji, a podjęta wtedy akcja ratownicza wciąż śmieszy tak samo dobrze, jak prawdziwa francuska komedia. W miejscowości Chartrettes funkcjonariusze policji próbowali miniaturową łódką dotrzeć do odciętych od świata mieszkańców. Jednak wbrew temu, co mogłoby się wydawać, akcja wcale nie była przeprowadzona profesjonalnie.
Oleg Artiemjew, rosyjski kosmonauta, uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, przepięknie rozbudowaną chmurę burzową o nazwie cumulonimbus. Szczególnie dobrze zarysowany jest wierzchołek chmury, który sięga wysokości nawet 15 kilometrów. Wewnątrz tego kłębowiska skroplonej pary wodnej wirują krople deszczu i gradziny, a przecinają je błyskawice. Pięknie to wygląda od góry, ale od dołu formacje takie sieją zniszczenie.
Fot. ISS / NASA / Roskosmos / Oleg Artiemjew.
Zobaczcie, jakie piękne było dzisiaj niebo nad Polską. Płynęły po nim pierzaste Cirrusy.
"Dlaczego ja? Dlaczego ja? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. A dlaczego nie Ty?" Marcin poszedł ze znajomymi nad zalew. Skoczył na główkę do wody i doznał urazu kręgosłupa. Do dziś nie może się samodzielnie poruszać. Marcin Anchimiuk wykonał swój ostatni skok mając 15 lat. Zobacz filmik i pamiętaj o nim zawsze, gdy będziesz chciał zrobić nad wodą coś głupiego...
Fotograf i filmowiec Paul Richardson poświęcił wiele godzin na wykonanie setek tysięcy fotografii, które w trakcie bezsennych nocy połączył w jedno, trwające dwie minuty nagranie timelapse prezentujące piękno otaczającego nas świata w jakości 4K. Usiądźcie wygodnie i podziwiajcie.
Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Zieleń staje się soczysta, wokół unosi się woń kwitnących kwiatów, a dni są coraz cieplejsze. Zobaczcie go na filmie lub... Zobaczcie galerię
Jeśli jeszcze tego nie widzieliście, to koniecznie musicie zobaczyć:
Brytyjski astronauta, Tim Peake, postanowił sprawdzić, jak zachowa się jego organizm, gdy będzie kręcił się w kółko w warunkach mikrograwitacji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czy miał z tego powodu bóle lub zawroty głowy? Zobacz filmik
Brazylijczycy z Madrecita Filmes postanowili odwiedzić Polskę i uwiecznić ją na pięknym krótkim filmie, któremu nadali tytuł "I saw you, Poland" ("Zobaczyłem Cię Polsko"). Materiał powstał w ramach projektu Live Where You Travel (Żyj tam, gdzie podróżujesz). Filmik jest podsumowaniem ich krótkiej, ale pełnej wrażeń podróży do Polski, czyli do kraju doświadczonego burzliwą historią.
Zachody Słońca nigdy się nam nie znudzą. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich jest inny, każdy wyjątkowy. Czy wiecie, że podczas swojego życia będziecie świadkami ponad 17 tysięcy zachodów Słońca? Z pewnością żaden się nie powtórzy w swej kolorystyce i układzie chmur.
Fot. TwojaPogoda.pl
Siła grawitacji sprawia, że woda opada tworząc wodospad. Jednak wystarczy bardzo silny wiatr wiejący od podnóża w górę stoku górskiego, aby wodospad uległ odwróceniu, a woda zamiast spadać, wznosiła się. Zobaczcie ten cud przyrody w Brazylii:
@Konrad przesłał nam zdjęcie chmur pierzastych, które, jak wskazuje ich nazwa, przypominają ptasie pierza. Zbudowane są z kryształków lodowych, zawieszonych na wysokości ponad 5 km.
Chmury pierzaste. Fot. Konrad.
Alon Can'ani, doktorant na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, wykazał na podstawie petunii ogrodowej, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, kwiaty wydzielają mniej związków zapachowych. Jak informuje Science Daily, oznacza to iż wraz z ocieplaniem się klimatu, niektóre kwiaty mogą przestać pachnieć. Izraelczyk wyodrębnił gen i znalazł metodę, dzięki której można pobudzić kwiaty do emitowania zapachu bez względu na panującą temperaturę. Co więcej, trwają badania na tym, aby można też było sterować intensywnością zapachu.
Fot. TwojaPogoda.pl
Tym razem wyjątkowo nie cieszymy się, że nasze prognozy się sprawdziły, ponieważ poranek zgodnie z wczorajszymi ostrzeżeniami przyniósł na północy i północnym wschodzie kraju lokalne przymrozki. Najzimniej było na Suwalszczyźnie, Warmii i wschodnim wybrzeżu, gdzie przy gruncie temperatura spadła nawet do minus 2 stopni. Poniżej zera było też na północnym Mazowszu, Mazurach i na Podlasiu. Mniej odporne na niskie temperatury uprawy mogły ulec wymrożeniu.
Na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi mrozu przeważnie nie było, ale zdarzały się wyjątki. Jak informuje nasz czytelnik @Jan, na Kaszubach temperatura spadła do minus 1 stopnia. Przy gruncie było o kilka stopni mniej. Oznacza to, że punktowo mróz chwytał także na niebezpiecznej wysokości nie tylko dla upraw na polach, ale również w sadach. Jednak na oficjalnych stacjach IMGW najniższą temperaturę zmierzono w Suwałkach i Kętrzynie, gdzie był 1 stopień na plusie.
@Jan przesłał nam zdjęcia z Kaszub, gdzie truskawki i ziemniaki pokryte były szronem:
Oto wskazania termometru na wysokości 2 metrów nad gruntem:
Przymrozki i szron na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski.
Rzadko kiedy mamy szansę zachwycić się wschodem Słońca w równym stopniu, co jego zachodem, bo śpieszymy się do pracy lub szkoły. Zobaczmy, więc jak piękny bywa świt w jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, w Puszczy Sandomierskiej:
Poranek w całym kraju jest słoneczny, przeważnie bezchmurny. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura szybko rośnie i wynosi już od 5 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na południowym zachodzie.
Ciśnienie jest wysokie i jeszcze będzie rosnąć, ale tylko do południa. Po południu rozpocznie się jego bardzo szybki spadek, co może wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie meteopatów. W tej chwili na barometrach mamy od 1018 hPa na południowym zachodzie do 1022 hPa na północy i północnym wschodzie.