Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Jeszcze nie tak dawno wszyscy zachwycaliśmy się fascynującymi zdjęciami Plutona i Saturna, a teraz oczy całego świata astronomii i jej fanów skupione są na największej planecie Układu Słonecznego. Sonda Juno bezustannie obserwuje, wykonuje badania i zdjęcia gęstej atmosfery Jowisza, w której dochodzi do wielu fascynujących zjawisk... Zobacz zdjęcia
Serdecznie Was zachęcamy do zobaczenia kwintesencji maja na pięknych zdjęciach :)
Noc będzie zimna, szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju. Temperatura odczuwalna, uwzględniająca prędkość wiatru, spadnie na Warmii, Mazurach i Podlasiu nawet do minus 1 stopnia. Temperatura na wysokości 2 metrów może spaść poniżej 5 stopni, a przy gruncie do zera lub lekko poniżej. Chrońcie swoje uprawy przed wymrożeniem... Dowiedz się więcej
W rejonie miejscowości Kurbu-Tash w południowym Kirgistanie doszło do masywnego osunięcia ziemi. W krótkim czasie prawie 3 miliony metrów sześciennych ziemi zrównało z ziemią dziesiątki domów w gruzach których zginęły 24 osoby, w tym 9 dzieci. Kliknijcie na poniższe zdjęcia porównawcze i przesuwajcie suwakiem w lewo i prawo, aby porównać, jak zmienił się krajobraz po osuwisku. Stoki gór Tienszan to jedno z miejsc na świecie, gdzie do osuwisk dochodzi najczęściej. Ludność mieszka tam na swoistej bombie z opóźnionym zapłonem.
Kliknij na zdjęcie i przesuwaj suwakiem w lewo i prawo, aby porównać zdjęcia satelitarne Kirgistanu z 25 kwietnia (po lewej) i 11 maja (po prawej). Fot. NASA / Landsat-8.
Największa susza od ponad stulecia i kryzys wodny zmusiły południowoafrykańskie władze do wprowadzenia czwartego poziomu restrykcji w zużywaniu wody pitnej w Kapsztadzie. Na 5 zbiornikach retencyjnych stan wody użytkowej spadł do zaledwie 10 procent. To oznacza, że wody starczy dla mieszkańców na zaledwie 60 dni. Zgodnie z reglamentacją każdy mieszkaniec miasta będzie mógł zużywać w ciągu doby nie więcej niż 100 litrów wody. Nie można podlewać ogródków, myć samochodów, napełniać basenów i w jakikolwiek inny sposób marnować wody niż do picia i higieny osobistej. Niestety, prognozy sezonowe nie są optymistyczne, ponieważ szykują się kolejne suche miesiące. Kilka obfitych deszczy to zbyt mało. Żeby sytuacja wróciła do normy Kapsztadowi potrzebne są trzy wilgotne okresy zimowe z rzędu, podczas których opady powinny być częste i umiarkowanie obfite. Na to się jednak nie zanosi.
Trąba powietrzna przeszła wczoraj nad Tatarstanem w zachodniej części Rosji. Na szczęście pojawiła się na nieużytkami, dlatego nie spowodowała żadnych szkód.
Fot. Метеодневник / Опасная Погода.
Na północy kraju po niebie płyną sobie chmury przypominające morskie fale.
NASA stworzyła kolejny fascynujący filmik ukazujący piękno naszej Błękitnej Planety. Animacja składa się z 354 zdjęć satelitarnych. Każde zdjęcie miało aż 2,6 gigabajta... Zobacz film
Na przeważającym obszarze kraju utrzymuje się słoneczna, bezchmurna pogoda. Jedynie na północy i północnym wschodzie chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północy do 23 stopni na południu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 2 czerwca 2017 o godzinie 14:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Nad wulkanem Etna na Sycylii zawisł obłok, który przypominał z wyglądu latający spodek. To obłok lentikularny, do którego powstania konieczne jest wzniesienie. Ciepłe powietrze unosi się, a następnie ochładza, jednocześnie kondensując, czyli skraplając się. W wyniku tego procesu powstaje obłok, ale jest on w stanie utrzymać się tylko, gdy wilgotność powietrza jest stabilna i panują pionowe wiatry. Efekt jest naprawdę malowniczy:
Fot. Severe Weather World / Facebook.
Spełnia się czarny sen ekologów. Trump zrywa porozumienie klimatyczne z Paryża, które miało po 2020 roku zastąpić słynny Protokół z Kioto. Ameryka będzie wydobywać i spalać tyle węgla, ile zechce, zostawiając Europę, Indie, Chiny i resztę świata na lodzie... Zobacz cały artykuł
O świcie wioskę Martinez de Velasco w Hiszpanii zalało stado owiec. Kierowcy, którzy zostali zablokowani przez zdezorientowane zwierzęta na drodze, naliczyli ich aż 1300. Owce wymknęły się pasterzowi, którego zmógł sen. Obudziła go dopiero wizyta policjantów.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) zanieczyszczenie powietrza powoduje każdego roku śmierć średnio 6,5 miliona ludzi na całym świecie. Liczba ta drastycznie wzrośnie w następnych dekadach, jeśli kompanie energetycznie nie zmniejszą emisji trujących pyłów, które wywołują u ludzi choroby układu oddechowego i krążenia. W samych azjatyckich krajach rozwijających się liczba tzw. przedwczesnych zgonów z powodu smogu może wzrosnąć z 3 milionów w 2016 roku do 4,5 miliona w 2040 roku. Przedstawiciele IEA oświadczyli, że możliwość oddychania czystym powietrzem jest podstawowym prawem człowieka, jednak większość ludzi na świecie z tego prawa korzystać nie może. Każdy kraj powinien podjąć wszelkie możliwe środki, aby zapewnić swoim obywatelom świeże powietrze, które poprawi ich samopoczucie i zdrowie, jednocześnie nie będzie stwarzać zagrożenia dla ich życia. Dla żadnego kraju rozwój gospodarczy nie powinien być ważniejszy od zapewniania społeczeństwu dobrego jakościowo powietrza. Miejmy nadzieję, że oficjele wezmą sobie rady Międzynarodowej Agencji Energetycznej do serca.
Fot. spisanieto.com
Piloci samolotów nie mogą narzekać na nudę. Czasem udaje im się uwiecznić za oknem taki oto spektakl. Utku Utkan, pilot tureckich linii lotniczych, był świadkiem burzy, która przetaczała się nad Stambułem. Oczywiście strach też się pojawia, ponieważ piorun może uderzyć w samolot. Jednak dużych szkód nie poczyni, ponieważ kadłub maszyny to swoista klatka Faraday'a, dzięki której energia rozchodzi się na zewnątrz samolotu i nie dociera do jego środka. Pasażerom nic nie grozi.
Fot. Utku Utkan / Severe Weather Turkey.
Fatalna wiadomość dla rolników, sadowników i ogrodników, ponieważ nadzwyczaj późno, bo w pierwszych dniach czerwca, wracają przymrozki. Ostrzegaliśmy przed nimi przeszło tydzień temu i choć liczyliśmy, że jednak nie nadejdą, to zjawią się i mogą być groźne... Zobacz cały artykuł
W Tatrach wystartował sezon letni, dzięki czemu turyści mogą po zimowej przerwie przemierzać szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka (szlak niebieski). Otwarta jest też droga z Przełęczy na Grzybowcu do Wyżni Przełęczy Kondrackiej (szlak czerwony) oraz z Doliny Tomanowej (Wyżni Tomanowa Polana) do Chudej Przełączki (szlak zielony). Pogoda sprzyja wycieczkom, ponieważ dzisiaj i jutro będzie słonecznie i sucho. Temperatura wyniesie w pełni dnia od 8 stopni na szczytach do 20 stopni w dolinach. Załamanie pogody spodziewane jest w niedzielę, kiedy pojawią się burze i ulewy.
Asfaltowa droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Start rakiety Falcon-9 z kapsułą Dragon został przesunięty na 3 czerwca, na godzinę 23:07 czasu polskiego (21:07 UTC) z powodu burzy, która rozpętała się w pobliżu platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Co ciekawe, w trakcie misji CRS-11 po raz pierwszy zostanie wykorzystana kapsuła Dragon, która dostarczyła już wcześniej ładunek na ISS. Miało to miejsce w ramach misji CRS-4 we wrześniu 2014 roku. Nowa misja będzie siódmą SpaceX w tym roku. Dragon dostarczy zapasy i eksperymenty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pokładzie kapsuły znajdzie się ponad 2700 kilogramów zapasów oraz sprzętu do eksperymentów naukowych. Ładunek mają stanowić m.in. NICER, czyli urządzenie do badania gwiazd neutronowych, demonstrator technologii ROSA, której celem jest stworzenie bardziej wytrzymałych paneli słonecznych oraz MUSES, platforma do prowadzenia obserwacji Ziemi z kosmosu.
Piątkowy poranek w większości regionów kraju jest bezchmurny i słoneczny. Jedynie na krańcach północno-wschodnich chmurzy się i tak też będzie w następnych godzinach. Nie spodziewamy się tam jednak opadów. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Termometry pokazują od 9-10 stopni miejscami na północy i południu do 14 stopni na środkowym wschodzie i zachodzie.
Ciśnienie powoli spada, dopiero po południu i wieczorem zacznie rosnąć. Na barometrach mamy teraz od 1013 hPa (w normie) na Suwalszczyźnie do 1020 hPa (wysokie) na Śląsku.