Panorama Szanghaju w Chinach. Fot. steven_yu.
Zdjęcia satelitarne ujawniają, jak gwałtownie rozwija się Szanghaj, największe i najludniejsze miasto w Chinach i w skali ogólnoświatowej. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku w miastach mieszkało 110 milionów Chińczyków, co stanowiło ledwie 16 procent populacji. Obecnie mieszka już 760 milionów, a więc aż 56 procent populacji.
Metropolie przyciągają ludzi, którzy opuszczają wsie, pozostawiając odłogiem ziemie uprawne, które zamieniane są w obszary pod zabudowę, gdy wielkie miasta się rozrastają. W latach 80. minionego wieku w Szanghaju mieszkało 11 milionów ludzi. Wokół miasta dominowały zielone obszary uprawne, a dwa miasta satelickie, Wuxi i Suzhou, były jego przedmieściami.
Kliknij na zdjęcie i przesuwaj suwakiem w lewo i prawo, aby porównać zdjęcia satelitarne Szanghaju w 1984 roku (po lewej) i w 2016 roku (po prawej). Fot. NASA / Landsat.
Zdjęcie satelitarne z ostatnich kilku lat obrazuje, jak bardzo Szanghaj się rozrósł. Miasta satelickie zaczęły stanowić z Szanghajem jedność, tworząc olbrzymią metropolię zamieszkiwaną przez 34 miliony ludzi. To tak, jakby wszyscy Polacy zamieszkali w jednym mieście.
Jednak, co ciekawe, nie jest tam aż tak bardzo ciasno, ponieważ gęstość zaludnienia jest niemal identyczna, jak w Warszawie. Co więcej, liczba ta spada z biegiem dekad, ponieważ z centrum miasta ludzie przenoszą się na coraz dalej położone przedmieścia do jednorodzinnych domków.
Kliknij na zdjęcie i przesuwaj suwakiem w lewo i prawo, aby porównać zdjęcia satelitarne Szanghaju w 1984 roku (po lewej) i w 2016 roku (po prawej). Fot. NASA / Landsat.
Tereny rolnicze zostały zabudowane, a krajobrazy zmieniły się nie do poznania. Powstały nowe mieszkania, fabryki, sklepy, parkingi i kilometry dróg. Obszar wiejski Pudong, którego wizytówką były niegdyś pola uprawne, dzisiaj zamieszkiwany jest przez 5 milionów ludzi i słynie z najwyższych w Chinach drapaczy chmur, które są ikoną Szanghaju.
Jak wynika z analiz satelitarnych, jeszcze 30 lat temu miasto miało 308 kilometrów kwadratowych i było dwukrotnie mniejsze od Warszawy. Jednak obecnie powiększyło się aż 4-krotnie i ma przeszło 1300 kilometrów kwadratowych, stając się 2,5 razy większe od polskiej stolicy.
Najbardziej dynamicznie Szanghaj rozwijał się między 2000 a 2004 rokiem, gdy przybyło mu 243 kilometry kwadratowe powierzchni. Według danych Banku Światowego specjalna strefa ekonomiczna delty rzeki Jangcy ma 7,7 tysiąca kilometrów kwadratowych, a więc jest 15 razy większa od powierzchni Warszawy. W latach 2000-2010 liczba ludności wzrosła o 21 milionów.