FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekielny żar na południu Europy. Aż 40 stopni w cieniu

Tak gorąco na południu Europy w tym roku jeszcze nie było. Termometry w Hiszpanii pokazują w cieniu aż 40 stopni. Meteorolodzy ogłosili alarm pogodowy. Turyści pragnęli przyjemnego ciepła, ale nie aż takiego. Żar zniechęca ich do kąpieli słonecznej.


Fot. Pixabay.com / adamkontor.

W Andaluzji na południu Hiszpanii po raz pierwszy w tym roku temperatura w cieniu dochodzi do 40 stopni. Tak gorąco było wczoraj (23.05) m.in. mieście Andújar. Tym samym ruszył system ostrzegania mieszkańców regionu przed falami upałów poprzez SMS-a.

Za każdym razem, gdy temperatura w regionie przekracza w cieniu 40 stopni do wszystkich zamawiających tę usługę SMS-ową, głównie rodziców, starszych ludzi oraz pracujących na wolnym powietrzu, wysyłane jest ostrzeżenie przed groźnym upałem.

Służby medyczne postawione zostały w stan pełnej gotowości, aby móc udzielać pomocy potrzebujących. Sklepy przygotowują się na atak klientów, którzy wyczyszczą półki z wody w najróżniejszej postaci.

Tymczasem w stolicy Hiszpanii, Madrycie, ruszyła akcja mająca na celu propagowanie specjalnego numeru telefonu, pod który można otrzymać bardzo pomocne porady i opinie związane z wpływem upałów na zdrowie i życie. Linia telefoniczna obsługiwana jest wolontariuszy Czerwonego Krzyża.

>>> Sprawdź prognozę pogody dla plażowiczów

Nad brzegami Morza Śródziemnego przy wysokiej wilgotności powietrza żar jest nie do wytrzymania. Fale upalnego powietrza docierające znad Maroka i Algierii, wędrują w głąb Półwyspu Iberyjskiego. Docierają do stolicy Hiszpanii, Madrytu, gdzie wczoraj (23.05) odnotowano 34 stopnie, czyniąc go najcieplejszą stolicą w Europie.

Woda w morzu jest tylko lekko ciepła, a nie gorąca, ponieważ jej temperatura sięga 20 stopni. Kąpiel nie jest wskazana, zwłaszcza po dłuższym plażowaniu. Wejście do wody o 20 stopni chłodniejszej od powietrza (odczuwalnie różnica jest jeszcze większa), może się skończyć wstrząsem termicznym, a nawet śmiercią.

To dopiero początek pierwszej tak intensywnej w tym roku fali upałów, która utrzyma się do końca tygodnia. Przez ten czas należy się spodziewać, że na południu Hiszpanii temperatura przekroczy 40 stopni, a w centrum kraju 35 stopni.

W drugiej połowie tygodnia upały czekają też mieszkańców zachodniej Europy, a na przełomie tego i przyszłego tygodnia dotrą nad środkowe części kontynentu, by za niecały tydzień pojawić się w  Polsce. U nas jednak tak gorąco, jak w Hiszpanii nie będzie, odnotujemy do około 30 stopni.

prognoza polsat news