Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Najlepsza miejscówka z widokiem na gwieździste niebo :)
Wspaniały, pełen ognistych barw zachód Słońca, kończy weekend.
Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
Noc zapowiada się pogodnie, jedynie na południowym wschodzie może przelotnie popadać. Temperatura spadnie przeważnie do około 10 stopni, więc zimno być nie powinno.
Nie mieliście okazji być w tym roku w lesie? Nic nie szkodzi, zobaczcie nasze zdjęcia prosto spośród drzew. Przy pięknych fotografiach i nastrojowej muzyce odstresujecie się i naładujecie wewnętrzne baterie na pracowity tydzień.
Dotychczas naukowcy informowali, że na skutek globalnego ocieplenia poszczególne gatunki drzew zaczęły swoją ekspansję na północ, gdzie klimat zdecydowanie łagodnieje. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie najnowsze badania wykazały, iż drzewa ze wschodnich części kraju przenoszą się coraz dalej na zachód, natomiast rzadziej na północ. Dlaczego tak się dzieje? Otóż drzewa w mniejszym stopniu reagują na zmiany temperatur niż sum opadów, które przekładają się na zasoby wodne z glebie. Naukowcy przebadali 86 gatunków drzew na podstawie danych z lat 1980-1995 i 2013-2015 gromadzonych przez leśników.
47 procent gatunków dokonywało tym czasie ekspansji na zachód w średnim tempie 15 kilometrów na 10 lat. Żaden gatunek nie powędrował dalej na południe i wschód. Na zachód wędrują gatunki okrytonasienne, a na północ nagonasienne. Jest jednak jedno ale. Istnieje podejrzenie, że za ekspansję lasów nie odpowiada wcale ocieplenie klimatu, lecz regeneracja kompleksów leśnych po dawnych masowych wycinkach, lepsza gospodarka leśna i szybsze gaszenie pożarów, które mogą powodować odradzanie się lasów coraz dalej na zachód od ich największych zbiorowisk na wschodzie USA... Zobacz zdjęcia lasów
Susza nęka rolników na Kubie. Od początku roku spadła tam mniej niż połowa normy opadów. W efekcie niedobór deszczu obejmuje już 80 procent powierzchni kraju, w tym ponad milion osób. Suszę stwierdzono w 141 spośród 169 kubańskich miast, w tym w 61 zadeklarowało ekstremalną suszę, a 50 intensywną suszę. 242 zbiorniki retencyjne są wypełnione jedynie w 40 procentach. 21 z nich jest bliskich wyschnięcia, z 78 jest wypełnionych jedynie w 25 procentach. W największym zagrożeniu znalazły się plantacje tytoniu, wykorzystywanego m.in. w produkcji luksusowych cygar.
W nocy z piątku na sobotę na północnych krańcach Polski pojawiła się bardzo słaba zorza polarna. Ujawniła się ona dopiero na zdjęciach przy dłuższym naświetlaniu. Rafał Olesiewicz uwiecznił ją na Podlasiu. Miała różowo-fioletową barwę za sprawą łączenia się cząstek wiatru słonecznego z tlenem i azotem w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Okazuje się, że nie potrzebna jest silna burza geomagnetyczna, aby zorza zagościła nad Polską. Przy przejrzystym powietrzu można ją uwiecznić mimo iż wisi daleko nad północną Skandynawią.
W pasie od Kujaw przez Ziemię Łódzką po Małopolskę i Podkarpacie chmurzy się, ale nie pada. Lokalne burze pojawiają się jedynie na Polesiu. Na pozostałym obszarze jest pogodnie. Wiatr wieje z północnego zachodu w porywach do 40-50 km/h. Temperatura waha się od 12 stopni na środkowym i wschodnim wybrzeżu do 24 stopni przy granicy z Białorusią.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 maja 2017 o godzinie 14:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Lotem błyskawicy obiegła świat astronomiczny wyjątkowa wiadomość dotycząca dziwnych zachowań gwiazdy KIC 8462852, która znajduje się 1480 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Łabędzia. Obiekt gwałtownie zmienia swoją jasność, co teoretycznie może świadczyć, iż jest zbudowany przez zaawansowaną cywilizację... Zobacz cały artykuł
Na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen realizowane są niesłychane projekty, dzięki którym ludzkość miała uchronić przyrodę i swój kulturowy dorobek przed wojną jądrową czy zagładą. Tymczasem zagrożenie stanowi dla niego sama natura... Zobacz cały artykuł
Wnętrze Globalnego Banku Nasion. Fot. Twitter.
Każdy z nas chciał w dzieciństwie latać jak ptak. Dzisiaj dzięki samolotom możemy choć trochę spełnić swoje marzenie. Wystarczy tylko wyjrzeć przez okno samolotu podczas rejsu. Niektórzy nagrywają swoje podróże ponad chmurami. Powstają fantastyczne filmy. Na poniższym, który nagrano nad indyjską Shimlą w Himalajach Małych, zobaczycie wschodzące Słońce ponad chmurą burzową podczas mokrego monsunu.
Chińczycy budują nową kolej w Kenii. Ułożyli już tory na długości blisko pół tysiąca kilometrów, z portu w Mombasie do Nairobi, stolicy kraju. Największy taki projekt w Kenii od 54 lat wart jest prawie 4 miliardy dolarów. Władze mają nadzieję, że teraz gospodarka tego afrykańskiego kraju zacznie się wreszcie prężniej rozwijać.
Maj przynosi nam prawdziwą karuzelę pogodową. Rozpoczął się bardzo zimno, a miejscami nawet śnieżnie. Jednak ostatnio zrobiło się bardzo ciepło i słonecznie. A jaka będzie końcówka miesiąca i początek czerwca? Czym nas zaskoczą?... Sprawdź prognozę
Dzisiaj burze mogą się pojawiać na wschodzie kraju. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
Tegoroczny sezon trąb powietrznych (tornad) w Polsce możemy uznać za rozpoczęty, ponieważ całkiem nieoczekiwanie pierwsze tego typu zjawisko można było zaobserwować nad Ziemią Łódzką. Trąba była spektakularna, co możecie zobaczyć... Zobacz nagranie
Fot. Pixabay.com / skeeze.
Nad niemiecką Saksonią-Anhalt, w środkowo-wschodniej części kraju, przetoczyły się przedwczoraj potężne burze. Pokazywaliśmy Wam tzw. powodzie błyskawiczne, które były skutkiem potężnych ulew. Teraz zobaczycie superkomórkę burzową, odpowiedzialną za ten kataklizm. Piękna.
Niedzielny poranek przynosi przejaśnienia, a na zachodzie i północnym wschodzie także rozpogodzenia. Pochmurno, jednak bez opadów, jest głównie na południu i w centrum. Wiatr wieje z północnego zachodu, a to oznacza, że jest w całym kraju nastąpiła wymiana masy powietrza ze zwrotnikowej na polarno-morską. Jest chłodniej i bardziej rześko. Na termometrach mamy od 11 stopni nad samym morzem do 17 stopni na krańcach wschodnich.
Niezwykłe zjawisko zaobserwowali mieszkańcy brytyjskiego Luton. Krzewy zostały oplecione pajęczyną. Od razu przyszła na myśl inwazja jadowitych pająków. Jednak nic bardziej mylnego, nie była to sprawka pająków, lecz namiotników, niewielkich gąsienic. Gdy ich ilość jest bardzo duża, potrafią okryć przędzą całe drzewo, aby zabezpieczyć swoją żywność przed przed drapieżnikami, ale jednocześnie doprowadzają do obumarcia krzewu lub drzewa. Mogą też zająć pobliskie sady lub ogródki działkowe i siać tam spustoszenie, zwłaszcza wśród drzew owocowych.
Podobna inwazja namiotnika miała miejsce latem ubiegłego roku we Wrocławiu. Tam niecodzienne zjawisko zaobserwowano w pasie zieleni na Obwodnicy Śródmiejskiej przy ulicy Klecińskiej, na wysokości ogródków działkowych. Przez chwilę istniało zagrożenie, że gąsienica przeniesie się na ogródki i zacznie je pustoszyć. Na szczęście tak się nie stało.
Ciśnienie będzie dzisiaj powoli rosnąć. Na barometrach jest obecnie od 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1024 hPa (wysokie) na zachodzie kraju.