FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Czwartek, 18.05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:27
18.05.2017
    Nocne światła Bliskiego Wschodu

Satelita Soumi NPP ujawnił, jak zmieniło się oświetlenie Bliskiego Wschodu w ciągu ostatnich 4 lat. Jeśli na poniższym zdjęciu porównawczym przesuniecie suwak w lewo i prawo, dowiecie się, że w Iraku źródeł sztucznego światła od 2012 roku znacznie przybyło. Szczególnie rozjaśnił się Bagdad i okolice. Jedynie w Mosulu, który właśnie trafił ponownie w ręce armii irackiej, po ciężkich walkach, oświetlenie uliczne i zabudowań zmniejszyło się. W przeciwieństwie do Iraku w sąsiedniej Syrii wojna domowa doprowadziła do gigantycznych zniszczeń i śmierci tysięcy ludzi. Największe miasta zostały zrujnowane, przez co ich oświetlenie radykalnie zmniejszyło się. Jeszcze w 2012 roku słynne Aleppo było bardzo jasnym miastem, jednak obecnie jego oświetlenie niewiele różni się od niewielkich miejscowości. Znikły również nocne światła wielu osad rozsianych nad brzegami Eufratu. Nocne zdjęcia satelitarne ujawniają skutki straszliwej wojny.

21:40
18.05.2017
    Krwisto czerwone jezioro Natron

Wody jeziora Natron w północnej Tanzanii mienią się podczas pory deszczowej krwistą czerwienią. Skąd bierze się tak niecodzienny kolor wody? Ponad 20 okolicznych gejzerów produkuje mieszaninę węglanu sodu i węglanu wapnia, które za pośrednictwem całego systemu uskoków trafiają do jeziora. Z tego powodu tamtejsze środowisko nie sprzyja kwitnieniu życia. Jezioro zamieszkują jedynie mikroorganizmy, którym niestraszne jest potworne zasolenie. To właśnie one sprawiają, że woda przybiera czerwoną lub różową barwę, którą możemy zobaczyć okiem satelity, bo nikt przy zdrowych zmysłach raczej nie dotrze nad brzegi jeziora.


Fot. NASA / Landsat-8.

20:03
18.05.2017
    Na termometrach nawet 28 stopni

Słubice były dzisiaj biegunem ciepła w naszym kraju. Termometry pokazały przy granicy z Niemcami aż 28 stopni w cieniu i jest to najwyższa temperatura od początku roku. Najchłodniej było w Zakopanem, 21 stopni. Jednak następne dni będą jeszcze cieplejsze.

19:29
18.05.2017
    Nad morzem słonecznie i gorąco

Wybrzeże było dzisiaj jednym z najcieplejszych regionów w Polsce. Zamiast bryzy morskiej wiała bryza lądowa, ponieważ południowy wiatr przyniósł nawet 27 stopni w cieniu. Powietrze jest równi gorące, co w środku lata, jednak o orzeźwiającej kąpieli w Bałtyku można zapomnieć, ponieważ woda ma tylko od 10 do 15 stopni i jest bardzo zimna. Mimo iście letniej pogody tłumów plażowiczów jeszcze nie ma. To najlepszy moment na wylegiwanie się na plaży bez zgiełku i ścisku. Tak wyglądała dzisiaj po południu plaża w Pobierowie:

A tak było w Międzyzdrojach. Piękna pogoda się marnuje...

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl

19:10
18.05.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Noc zapowiada się pogodnie, w wielu regionach zupełnie bezchmurnie. Aura będzie zachęcać do obserwacji usianego gwiazdami nieba, zwłaszcza, że Księżyc wzejdzie dopiero około godziny 2:00 i nie będzie do tego czasu przyćmiewać bledszych obiektów. Termometry pokażą nie mniej niż od 9 stopni na wschodzie do 14 stopni na północnym zachodzie kraju.

18:35
18.05.2017
    Oko w oko z powodzią w Indiach

Kierowca jednego z indyjskich autobusów popełnił poważny błąd, który mógł kosztować życie jego i czterech pasażerów. Chciał przejechać przez rwący nurt rzeki po potężnych opadach deszczu. W efekcie autobus przewrócił się na bok. Na szczęście miejscowi pośpieszyli z pomocą i wszystkich udało się bezpiecznie wyciągnąć. Powodzie w Indiach to skutek rozpoczynającego się mokrego monsunu. Niestety, o tej porze roku powoduje on zwykle śmierć setek osób.

17:21
18.05.2017
    Chmura szelfowa niczym fala

Chmury szelfowe są najbardziej malowniczymi chmurami w całym arsenale pogody. Potrafią zachwycać, ale również przerażać, bo wyglądają jak nadciągająca olbrzymia fala. W momencie, gdy znajduje się niemal nad naszymi głowami uderza szkwał, który czasem potrafi przekraczać 100 km/h, a przy tym zrywać dachy i łamać drzewa. Jest zapowiedzią gwałtownej burzy z ulewnym deszczem, a nawet gradem.

16:06
18.05.2017
    Niesamowite zdjęcia polskich lasów

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych w rewelacyjnej jakości 4K:

15:39
18.05.2017
    Pierzaste Cirrusy na błękitnym niebie

Miejscami na południu i zachodzie kraju po błękitnym niebie leniwie płyną sobie chmury pierzaste o nazwie Cirrus, które, jak sama ich nazwa wskazuje, przypominają ptasie pierza. Są one zbudowane z drobnych kryształków lodowych unoszących się na wysokości powyżej 5 kilometrów.


Chmury pierzaste Cirrus we Wrocławiu w woj. dolnośląskim. Fot. Dee.

15:20
18.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Popołudnie jest nie tylko słoneczne, ale też bardzo ciepłe. Termometry pokazują od 20 stopni na krańcu południowo-wschodnim do 26 stopni na północnym zachodzie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego wschodu, w porywach do 30-40 km/h.


Zdjęcie satelitarne w dniu 18 maja 2017 o godzinie 15:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

14:47
18.05.2017
    Cztery młode boćki w gnieździe

W bocianim gnieździe w Szczytnicy koło Bolesławca na Dolnym Śląsku pojawiły się właśnie cztery urocze pisklaki. Dzięki kamerce internetowej możecie ich losy śledzić na żywo... Zobacz

14:25
18.05.2017
    Czy satelity ratują ludzkie życie?

Satelity meteorologiczne mogą ratować ludzkie życie, oczywiście nie bezpośrednio, ale jeśli dane z nich pochodzące są odpowiednio wykorzystywane, to można dzięki nim zachować wiele ludzkich istnień. W ubiegłym roku za sprawą danych z satelitów zarządzanych przez amerykański Narodowy Urząd do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), uratowano życie 307 osobom. Satelity stanowią część systemu namierzania, odbioru sygnałów o niebezpieczeństwie i lokalizowania COSPAS-SARSAT. Sygnały mogą być emitowane przez łodzie i samoloty.

13:18
18.05.2017
    Bieszczadzki dzięcioł w akcji

Dzięcioła każdy z nas widział w podręczniku od przyrody, ale na własne oczy tylko nieliczni, bo biało-czarno-czerwony ptak sprytnie ukrywa się przed naszym wzrokiem. Za to prawie wszyscy słyszeliśmy jego stukanie w korę drzewną, co robi z zawrotną prędkością nawet 20 uderzeń w ciągu jednej sekundy. Teraz go zobaczycie w pełnej krasie i usłyszycie na poniższym filmiku, który powstał w Bieszczadach.

12:03
18.05.2017
    Trąba pyłowa szalała w Kielcach

Wczoraj na jednym z parkingów w Kielcach pojawiła się trąba pyłowa. Wir powietrzny zaczął unosić piasek i pył na wysokość kilkudziesięciu metrów. Tego typu zjawiska powstają przy pogodnym niebie i wysokiej temperaturze, gdy grunt intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych. Wówczas grunt oddaje ciepło, jednak gdy ponad nim znajduje się masa chłodniejszego powietrza, wówczas tworzy się zawirowanie, tym potężniejsze, im większe jest zróżnicowanie temperatury skrajnych mas powietrza. Zjawisko pojawia się zwykle przedpołudniami, gdy powietrze nie jest jeszcze równomiernie ogrzane. Trąba pyłowa do powstania nie potrzebuje superkomórki burzowej, więc nie towarzyszy jej burza, deszcz czy duże zachmurzenie.

11:10
18.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przedpołudnie jest słoneczne, w wielu miejscach na bezchmurnym niebie nie ma ani jednej chmurki. Więcej obłoków zgromadziło się nad Mazurami i Podlasiem, ale nie trzeba się obawiać deszczu. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Termometry pokazują od 18 stopni na krańcach wschodnich do nawet 24 stopni miejscami na Pomorzu i w Wielkopolsce.


Zdjęcie satelitarne w dniu 18 maja 2017 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

10:42
18.05.2017
    Dodatkowe słońce o poranku

@Szymon dzisiaj przed godziną 6:00 rano, w drodze do pracy, uwiecznił piękne słońce poboczne. Jest to zjawisko optyczne, które powstaje, gdy promienie słoneczne załamują się na kryształkach lodowych tworzących chmury pierzasto-warstwowe Cirrostratus. Wówczas na prawo albo na lewo od Słońca pojawia się jasny tęczowy punkt, czyli tzw. słońce poboczne lub słońce pozorne. Czasem zjawisko jest na tyle intensywne, że wygląda tak, jakby na niebie było dwa lub nawet trzy słońca. Bywa też, że ów dodatkowe słońca występują na okręgu nazywanym halo słonecznym.


Słońce poboczne w Krapkowicach w woj. opolskim. Fot. Szymon_Krapkowice.

10:11
18.05.2017
    Będzie inwazja komarów i kleszczy

Druga połowa maja zgodnie z prognozami jest dużo cieplejsza od pierwszej, jednak od weekendu będzie też bardzo mokra, a to oznacza idealne warunki do mnożenia się wyjątkowo dokuczliwych komarów i kleszczy. Jak sobie z nimi radzić?... Zobacz cały artykuł


Fot. Pixabay.com / Freeimages9.

09:17
18.05.2017
    Gdy w lesie zastanie nas burza

Skąd wiadomo, że w drzewo uderzył piorun? Czym są belemnity i jaki mają związek z piorunami? Na co uważać, kiedy jesteśmy w lesie podczas burzy? Poznajcie odpowiedzi.

08:39
18.05.2017
    Wichura zdemolowała restaurację

Nowojorczycy chcieli w spokoju i przy przepięknej panoramie miasta zjeść wspólnie obiad, ale przyjemną atmosferę zburzył im porywisty wiatr, który dosłownie zdemolował taras widokowy, gdzie znajdowała się restauracja. No cóż, jedzenie w stresie może być niezdrowe.

08:10
18.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Czwartkowy poranek w wielu regionach jest słoneczny, przeważnie bezchmurny. Chmurzy się jedynie miejscami na wschodzie, a zwłaszcza na Mazurach i Suwalszczyźnie. Nigdzie jednak nie pada. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Na termometrach mamy od 9 stopni na terenach podgórskich Sudetów i Karpat do 17 stopni na Pomorzu i Kujawach.

07:38
18.05.2017
    Pyłki sosny tworzą barwne pierścienie

Unoszące się w powietrzu pyłki sosny mogą tworzyć na niebie wokół Słońca barwne pierścienie, podobne do zjawiska wieńca wokół Księżyca. Dzieje się tak dlatego, że na miniaturowych białych pyłkach ma miejsce dyfrakcja (ugięcie) światła słonecznego, a w wyniku tego interferencja, czyli nakładanie się na siebie kolejnych jego fal. W efekcie wokół Słońca tworzą się tęczowe pierścienie, które widoczne są wówczas, gdy zasłoni się Słońce. Gdy następnym razem zacznie Was swędzieć nos lub zaczniecie kichać, być może to oznaka utworzenia się wieńca słonecznego.


Fot. John Stetson / SpaceWeather.com

07:11
18.05.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie kolejny dzień z rzędu będzie spadać, ale pozostaje dość wysokie. W tej chwili na barometrach mamy od 1016 hPa na północnym zachodzie do 1023 hPa na wschodzie kraju.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news