FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Wtorek, 16.05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:01
16.05.2017
    Słońce zachodzi, a Księżyc wschodzi

Ci, którzy mają okazję podziwiać kończący się dzień ze szczytu Kasprowego Wierchu w Tatrach, widzą zachodzące Słońce za szczytem Giewontu. Teraz możecie zobaczyć to również Wy.

Noc należy oczywiście do Księżyca, który rozświetla wciąż ośnieżone szczyty Tatr:

22:29
16.05.2017
    Morze chmur wypełnia Wielki Kanion

Harun Mehmedinovic fotografował Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie o każdej porze roku. Powstał niesamowity film poklatkowy, ukazujący przepiękne zachody Słońca, burze, usiane gwiazdami niebo i morze chmur wypełniające kanion, który jest najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym w USA, jednym z siedmiu przyrodniczych cudów świata.

21:04
16.05.2017
    Pierzasty zachód Słońca

Dzisiaj mieliśmy pierzasty zachód Słońca. Coś pięknego. Koniecznie zobaczcie.

20:33
16.05.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Noc zapowiada się pogodnie i sucho. Temperatura minimalna wyniesie od 4 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na północnym zachodzie kraju.

19:27
16.05.2017
    SpaceX wyniosła najcięższego satelitę

Firma SpaceX wykonała właśnie kolejny krok ku przybliżeniu nam kosmosu, z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie wystrzelona została rakieta Falcon-9 wynosząca najcięższego do tej pory satelitę... Zobacz cały artykuł

19:05
16.05.2017
    Nie taka miała być połowa maja :(

Cieszmy się ciepłem, bo może być dużo gorzej, jak np. w rosyjskiej Karelii, która graniczy z Finlandią. Właśnie spadło tam dużo śniegu. Nie tak Rosjanie wyobrażali sobie połowę maja.


Fot. Facebook / World Weather / Nature.

18:42
16.05.2017
    Skutek burzy piaskowej we Włoszech

Tak wygląda skutek silnej zamieci piaskowej, która w ostatnich dniach przeszła nad Włochami i Bałkanami. Najgęstszy pył z Sahary spadł na włoską Sycylię. Mieszkańcy mieli "brudny problem".

18:03
16.05.2017
    Zaplanuj z nami podróż do Arktyki

Choć wydaje nam się, że wycieczka do Arktyki musi być horrendalnie droga, to jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko sprytnie zaplanować sobie przeloty i za niewielkim wydatkiem spędzić kilka niezapomnianych dni wśród lodowców. Opiszemy, jak to zrobić.


Zorza w środku dnia (nocy polarnej) nad rozświetlonym Longyearbyen. Fot. Marek Ratajczak.

17:50
16.05.2017
    Burze będą się pojawiać coraz częściej

Dobra wiadomość dla wszystkich amatorów przecinających niebo błyskawic, a zła dla tych, którzy boją się burzy. Najnowsze badania naukowe wskazują, że wraz z ocieplającym się klimatem częstotliwość występowania burz może się podwoić. Co nam grozi?... Zobacz cały artykuł

17:30
16.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południowym wschodzie występują słabnące i odchodzące w kierunku Ukrainy strefy opadów deszczu, a w Bieszczadach także burze. Na zachodzie nasuwa się znad Niemiec kolejna strefa opadów, ale słabszych. Pada również na wschodnim Pomorzu. Na pozostałym obszarze dominuje zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr wieje słabo z północy. Na termometrach mamy od 11 stopni nad morzem do 21 stopni miejscami na Mazowszu i w Małopolsce.


Zdjęcie satelitarne w dniu 16 maja 2017 o godzinie 17:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

16:41
16.05.2017
    Spektakularne uderzenie pioruna

W naszej relacji widzieliście już najróżniejsze momenty uderzeń piorunów, jednak takiego jeszcze nie. W ubiegły czwartek (11.05) błyskawica uderzyła najprawdopodobniej w linię energetyczną, powodując oślepiający błysk. Chwilę później na ulicę pełną aut posypały się iskry. Zdumiewające zjawisko udało się uwiecznić w jednym z azjatyckich krajów dzięki kamerce samochodowej.

15:22
16.05.2017
    Zaglądamy pod czaszę radaru meteo

Radary meteorologiczne dostarczają niezwykle cennych danych m.in. na temat lokalizacji i intensywności opadów atmosferycznych. Za chwilę będziecie mogli zajrzeć pod czaszę radaru, która przypomina wielką piłeczkę golfową. Znajduje się pod nią antena, której jeden obrót trwa równo 10 sekund. Sfilmowany radar znajduje się w amerykańskim stanie Nebraska i przesyła dane do meteorologów w czasie rzeczywistym, aby możliwe było jak najszybsze wykrycie formowania się tornad. W Polsce radary przesyłają tzw. skany co 10 minut, przez co np. lotnicy skarżą się, że to stanowczo zbyt rzadko w stosunku do dynamiki procesów atmosferycznych.

14:19
16.05.2017
    Piorun zrobił dziurę w asfalcie

W Rosji doszło do niecodziennego zdarzenia. Piorun uderzył w antenę samochodu osobowego.

Jako że samochód stanowi swoistą klatkę Faraday'a, to cała energia spłynęła po karoserii samochodowej, nie wyrządzając krzywdy kierowcy i jego pasażerom, i rozładowała się w ziemi poprzez opony, które uległy rozerwaniu.

Miejsce rozładowania widoczne jest bardzo dobrze, bo kawałki asfaltu zostały rozrzucone wokół. Średnia pioruna nie była duża, nie przekraczała kilku centymetrów.


Fot. YahooEu.ru

13:10
16.05.2017
    Warszawa od świtu do zmierzchu

Miasto od prawie 700 lat, które zamieszkiwane jest przez 1,7 miliona ludzi. To Warszawa. Stolica Polski. Zobaczcie jak żyje, od świtu do zmierzchu, jak się budzi, pracuje, odpoczywa i idzie spać.

12:02
16.05.2017
    Rajska wyspa stała się wysypiskiem

Każdy z nas wytwarza przez całe swoje życie góry śmieci. Niestety, nie wszędzie na całej planecie odpady poddawane są recyklingowi. Tworzywa sztuczne i inne odpady rozkładają się setki lat, więc są i jeszcze przez długo będą wielką zmorą naszej cywilizacji... Zobacz cały artykuł

11:45
16.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południowym wschodzie piętrzą się chmury burzowe, które przynoszą miejscami przelotne opady deszczu, wyładowania elektryczne, a także drobny grad i porywisty wiatr. Na pozostałym obszarze panuje przeważnie umiarkowane i małe zachmurzenie. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od 12 stopni nad morzem do 19 stopni na południowym wschodzie i środkowym wschodzie.


Zdjęcie satelitarne w dniu 16 maja 2017 o godzinie 11:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

10:14
16.05.2017
    Nie wytniesz drzewa, obniżą ci podatek

Jan Szyszko, minister środowiska, ma pomysł na to, aby przy zachowaniu prawa dowolnego gospodarowania drzewami na swojej prywatnej posesji, jednocześnie zachęcać do ich nie wycinania. Minister stwierdził, że samorządy powinny rekompensować prywatnym właścicielom gruntów to, że utrzymują oni na swoim terenie cenne z punktu widzenia społeczności lokalnej drzewa, które mają wartości przyrodnicze i krajobrazowe. Aby drzewa nie były wycinane, gminy powinny rekompensować takim właścicielom to, że nie mogą oni w pełni korzystać ze swojej nieruchomości. Mogłoby to być np. obniżenie podatku gruntowego. Jeśli dany właściciel posesji wyciąłby drzewa, to podatek wróciłby do "normalnej stawki".

09:27
16.05.2017
    Gdzie dzisiaj mogą się pojawić burze?

Dzisiaj słabe burze mogą się pojawiać lokalnie na południu i wschodzie kraju. Największe ryzyko ich wystąpienia obejmuje Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. W strefie zielonej możliwe są opady do 15 mm, z gradem do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

09:11
16.05.2017
    Nadchodzi pierwszy w tym roku upał

Kwiecień dał nam popalić chłodami i deszczami. Marzy nam się wiele ciepłych i słonecznych dni, które mogłyby poprawić nam humor. Prognozy są wyjątkowo optymistyczne. Chłody zmienią się gorąc, bo temperatura pierwszy raz w tym roku zbliży się do 30 stopni... Zobacz cały artykuł


Pierwszy upalny dzień 2014 roku na Lubelszczyźnie. Fot. Karol Drewniak.

08:40
16.05.2017
    Solarne żaluzje ochłodzą w upały

Na popularnym Kickstarterze pojawiła się bardzo interesujący projekt, dzięki któremu nasze domy czy mieszkania staną się ekologiczne, bo będą zasilane energią słońca. Projekt SolarGaps to nic innego, jak żaluzje z wbudowanymi panelami solarnymi. Cały system jest inteligentny, więc żaluzje posiadają funkcję śledzenia... Zobacz cały artykuł

08:15
16.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przejaśnienia i rozpogodzenia. Jednak miejscami na Pomorzu, Kujawach, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie chmurzy się i przelotnie pada deszcz. Najpogodniej jest z kolei na Dolnym Śląsku, Mazurach i Mazowszu. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od 11 stopni na północy do 15 stopni na południowym wschodzie.

07:42
16.05.2017
    Kilkadziesiąt ofiar błyskawic

Niemal 40 osób w ciągu ostatniego tygodnia zginęło w Bangladeszu i Indiach na skutek porażenia piorunami. Ofiarami są głównie rolnicy, którzy podczas burz nie przerywali pracy w polu, narażając się na uderzenie błyskawicą w sposób bezpośredni, co zazwyczaj skutkuje śmiercią na miejscu. W ten sposób w ciągu ostatnich 10 lat w samych tylko Indiach zginęło ponad 2 tysiące osób. Na południu Azji, gdzie liczba ofiar piorunów jest największa, sezon burzowy rozpoczyna się zwykle w maju i trwa przez pierwsze miesiące pory monsunowej.


Fot. Pixabay.com / ronomore.

07:18
16.05.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Znajdujemy się w zasięgu wyżu, dlatego też ciśnienie jest wysokie i w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1027 hPa na wschodzie do 1030 hPa na zachodzie. Biomet jest korzystny, jednak podczas opadów i burz może się pogarszać.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news