Chmury kłębiaste nad Półwyspem Chalcydyckim w Grecji. Fot. Marcin.
Na zdjęciach od naszego czytelnika Marcina, widoczny jest Półwysep Chalcydycki z trzema charakterystycznymi odnogami w swej południowej części. Wiszą ponad nimi białe chmurki piętra niskiego o nazwie cumulus. Są to typowe chmury dobrej pogody, chociaż zdarza się, że przynoszą przelotne opady deszczu.
Nas interesuje to, że chmury te gęsto usiały powietrze nad lądem, a już nad Morzem Egejskim i wcinającymi się między półwyspy zatokami nie ma po nich śladu. Dlatego tak się dzieje? To oczywiście efekt operowania Słońca. W ciepły letni dzień promienie słoneczne znacznie szybciej ogrzewają powierzchnię ziemi niż wody.
Chmury kłębiaste nad Półwyspem Chalcydyckim w Grecji. Fot. Marcin.
W ten sposób następuje unoszenie się powietrza nad lądem, a parujące wody morskie zwiększają jego wilgotność. Bryza wiejąca znad morza ku lądowi kolidując z nagrzanym gruntem wznosi się i jeszcze bardziej ochładza, tworząc przy tym chmury.
Chmury kłębiaste nad Półwyspem Chalcydyckim w Grecji. Fot. Marcin.
Idealne warunki do formowania się chmur mamy jedynie nad lądem, a już nad wodami Morza Egejskiego nie. Dlatego zdjęcia z lotu ptaka wyglądają tak malowniczo. Jeśli omówiony powyżej proces nie miałby miejsca, wówczas chmury typu cumulus pokryłyby ląd i morze, przez co nie moglibyśmy ich dostrzec.
Źródło: