Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nad Węgrami przeszły wyjątkowo gwałtowne burze, jak na maj. Niebo przecięło tysiące błyskawic, padał ulewny deszcz i grad, nie zabrakło też trąb powietrznych. Szkody poczynione przez żywioł są duże. Doszło do licznych podtopień, drogi i posesje były usłane połamanymi i powalonymi drzewami, a wiele dachów zostało uszkodzonych lub zerwanych.
Dzisiejszy, piękny zachód Słońca na rozpoczęcie weekendu :)
Im wyższa jest średnia temperatura powietrza, tym gleba ogrzewa się do głębszych warstw, sprawiając, że wieczna zmarzlina, a więc gruba warstwa lodu zalegającego od ostatniego zlodowacenia, szybciej się wytapia. Lód zmieniający się w wodę destabilizuje grunt, który zapada się, tworząc kratery. Są miejsca na Syberii, gdzie całe hektary ziemi pocięte są termokrasami. Jak się okazuje, człowiek przyczynia się do powstawania tych formacji podwójnie, najpierw emitując gazy cieplarniane, które podnoszą temperaturę powietrza, a następnie po raz drugi karczując lasy. Połączenie obu tych działalności doprowadziło do powstania gigantycznego Krateru Batagajka we wschodniej Syberii, który możecie zobaczyć okiem satelity... Dowiedz się więcej
Krater Batagajka 7 lipca 2016 roku. Fot. NASA / Landsat-8 i 9.
Powiększanie się Krateru Batagajka w latach 1999, 2005 i 2013. Fot. NASA / Landsat-8 i 9.
Nad brzegami Odry we Wrocławiu powstaje największa miejska plaża w Polsce. Atrakcja, która zlokalizowana jest przy ul. Wejherowskiej, za Halą Orbita, ma przyciągać plażowiczów z całej stolicy Dolnego Śląska. Teren jest wyjątkowo malowniczy, jak na miejską plażę w jednym z największych polskich miast, ponieważ roztacza się z niego piękny widok na Most Milenijny. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, to plaża HotSpot, o powierzchni 1,3 hektara, otwarta zostanie 10 czerwca. Codziennie między godziną 10:00 a 1:00 w nocy będzie można poleżeć, zaczerpnąć świeżego powietrza, wypić piwo lub drinka, posłuchać muzyki i coś smacznego zjeść. Do dyspozycji plażowiczów będą dwa bary z zimnymi napojami, boisko do gry w siatkówkę, bulle i badmingtona, a także teren do skimboardu i obowiązkowo gillowisko. W nocy plaża będzie nastrojowa oświetlona.
Właściciele zapraszają paczki znajomych, jak i całe rodziny z dziećmi, ponieważ dla najmłodszych będzie czekała wydzielona strefa. Jak to na plaży będzie można pospać sobie w hamaku lub schronić się przed słońcem pod parasolami. W planie są też wydarzenia specjalne, takie jak koncerty na żywo, występy didżejów, zawody czy maratony rowerowe. W przyszłości powstanie też strefa gastronomiczna, lodziarnia, scena muzyczna, a nawet parkiet taneczny. Każdy będzie mógł wejść na teren plaży bezpłatnie. Właściciele plaży skorzystali ze zmienionego jakiś czas temu prawa, zgodnie z którym można już budować obiekty rekreacyjne bezpośrednio nad brzegami rzek, np. w międzywalu. Mamy nadzieję, że podobne projekty powstaną także w innych miastach, aby przybliżać mieszkańcom dotąd zaniedbane brzegi rzek.
Pewien mężczyzna podczas gradobicia, które przechodziło nad tureckim miastem, za wszelką cenę próbował ochronić swój samochód przed wgnieceniami i zbiciem szyb. Zobaczcie, do czego można się posunąć, aby zabezpieczyć swoje ukochane auto.
Pogoda w kwietniu płatała nam figle. Najpierw było bardzo ciepło i słonecznie, ale później ochłodziło się, a nawet spadł śnieg. Wszyscy lubimy przyglądać się, jak natura budzi się z zimowego snu. Tym razem jednak krajobrazy były nietypowe, bo nie tylko zielone, ale również białe. Zobaczcie te najpiękniejsze chwile uchwycone na zdjęciach... Zobaczcie w jakości 4K
Warszawa znalazła się dzisiaj wśród najcieplejszych miast w Polsce. Około godziny 15:30 termometry pokazały w cieniu aż 21 stopni i było pogodnie. Tak ciepło w stolicy nie było od blisko miesiąca. Jutro też będzie powyżej 20 stopni, ale może przelotnie popadać i zagrzmieć.
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
@Anna uwieczniła chmurę, która ciągnęła ze sobą smugę opadową przypominającą firankę.
Chmura burzowa. Fot. Anna.
Warszawy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zobaczcie ją z nieco innej perspektywy niż ta, którą widzicie na co dzień zmierzając do pracy lub szkoły, albo też oglądając ją w telewizji.
Jak wygląda las ze szczytu wieży przeciwpożarowej? Jak namierzano niegdyś pożar? Czym są drogi pożarowe i pasy przeciwpożarowe? O tym opowie Dominika Nadolna z Lasów Państwowych:
Prawie tysiąc dzieci w Libanie obejrzało podczas szkolnych pokazów jeden z odcinków popularnej kreskówki "Reksio i bocian". Każde dziecko otrzymało płytę z nagraniem, aby mogło ją zobaczyć także w domu i pokazać rodzicom. Chodzi o akcję przeciwko zabijaniu bocianów w tym bliskowschodnim kraju, gdzie dla zabawy strzela się do boćków migrujących między Afryką a Polską. Co pół roku z tego powodu giną setki ptaków. Polscy przyrodnicy wpadli więc na pomysł, aby edukować dorosłych poprzez dzieci, które są bardziej czułe na krzywdę wyrządzaną przyrodzie. Ekolodzy uświadamiali młodym Libańczykom, że Polacy zawsze na wiosnę czekają na przylot boćków i są one dla nas tak ważne, jak dla Libańczyków drzewo cedrowe, silnie zakorzenione w ich kulturze, a nawet umieszczone na fladze Libanu. Czy akcja odniesie sukces? Miejmy nadzieję, bo boćków do Polski przylatuje z roku na rok coraz mniej.
Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się z przejaśnieniami, a miejscami na południu i południowym wschodzie pada deszcz. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od 9 stopni nad morzem do 18 stopni w Małopolsce.
Zdjęcie satelitarne w dniu 5 maja 2017 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
W maju napływ powietrza pochodzenia arktycznego oznacza zawsze duże ochłodzenie, a nawet nocne i poranne przymrozki, które mogą się skończyć fatalnie dla upraw na polach, w ogródkach czy sadach. Za kilka dni nadejdą nie tylko przymrozki, ale i opady śniegu... Zobacz cały artykuł
Nasza grupa krwi wyznaczana jest na podstawie krwi rodziców i obecności antyciał oraz antygenów w komórkach krwi. Wśród ludzi występują cztery grupy krwi: jest nią 0, A, B i AB. Do tego dochodzi jeszcze czynnik Rh, który może być dodatni lub ujemny. Wszyscy wiemy, że ludzie z grupą 0 są najlepszymi dawcami krwi, ponieważ może ona z powodzeniem zastąpić wszystkie pozostałe. Jednak według badań ludzie z taką grupą krwi są też... Zobacz cały artykuł
Dzisiaj burze mogą się pojawiać w wielu regionach kraju, ale najbardziej gwałtowne będą na wschodzie. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
Maj jest ostatnim miesiącem w pierwszym półroczu, który może przynieść akcenty zimowe, a więc zarówno mróz, jak i śnieg. Zdarzało się jednak, że maje raczyły nas pierwszymi upałami i to nawet do 33 stopni. Jak będzie w tym roku?... Sprawdź prognozę
Najgęściej zaludnione obszary Chin, w tym Pekin, nawiedziła największa tej wiosny zamieć piaskowa. Unoszący się w powietrzu bardzo drobny pył pochodzący znad rozległych pustyń północnych Chin sprawił, że widoczność spadła poniżej 1 kilometra, w związku z czym odwołano kilkadziesiąt lotów. Błękitne niebo zmieniło się w pomarańczowo-brązowe. Jakość powietrza była dramatyczne niska, ponieważ normy pyłu zawieszonego PM10 zostały przekroczone nawet 20-krotnie. Mieszkańcom zalecono noszenie masek przeciwpyłowych. Zabroniono uczniom i dzieciom w przedszkolach opuszczanie budynków i przebywanie na wolnym powietrzu.
Piątkowy poranek w większości regionów naszego kraju jest pochmurny. Miejscami na północy, południowym zachodzie i południowym wschodzie przydają się parasole, ponieważ pada i to obficie. Z kolei na południu i środkowym zachodzie utrzymują się gęste mgły. Przejaśnienia występują głównie w Wielkopolsce i w dzielnicach południowych i częściowo na wschodzie. Wiatr wieje z kierunków wschodnich. Temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni.
Alpiniści uwielbiają wspinać się na wulkan Nyiragongo, na granicy Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy w Afryce, i zaglądać do jego krateru, niczym do otchłani piekła. To, co widzą, dokumentuje poniższy filmik. Wulkan pozostaje aktywny od 2002 roku. Jednak ostatnia jego potężna erupcja miała miejsce w 1977 roku, gdy potoki lawy zniszczyły wiele domów, zabijając 2 tysiące osób.
Ciśnienie jeszcze rośnie, ale po południu zacznie się wolno obniżać. W tej chwili na barometrach mamy od 1017 hPa (lekko podwyższone) na południu i w centrum do 1022 hPa (wysokie) na północnym wschodzie. Wyrównane ciśnienie oznacza słaby wiatr i gęste mgły.