FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rzeki wzbierają i wylewają. Woda podchodzi pod domy

Na skutek ulew pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski. W wielu miejscach obowiązują pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Rzeki wylewają i zalewają zabudowania. Strażacy mają ręce pełne roboty. Kiedy sytuacja zacznie się poprawiać?

Ponad 100 razy strażacy interweniowali przy usuwaniu skutków podtopień i zabezpieczaniu mienia przed zalaniem. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w woj. opolskim, łódzkim i śląskim.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego wprowadzono częściowo w powiecie bieruńsko-lędzińskim oraz w całym powiecie cieszyńskim w woj. śląskim. Od wczoraj obowiązuje ono także na terenie 5 gmin w powiecie częstochowskim: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna.

Pogotowie wprowadzono też w całym województwie łódzkim, gdzie najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w powiatach: piotrkowskim, radomszczańskim i opoczyńskim. Z kolei w Branicach w woj. opolskim przy granicy z Czechami, woda zaczyna podchodzić pod domy.

Wylewa tam rzeka Opawa, która przekracza stan alarmowy, w zależności od lokalizacji, od 40 do 60 centymetrów. Poziom wody na szczęście przestał już rosnąć, stabilizuje się, ale jeszcze nie opada, więc zagrożenie wciąż jest realne.


Stan wód w rzekach na godzinę 12:00. Kolor czerwony - przekroczenie stanów alarmowych, pomarańczowy - przekroczenie stanów ostrzegawczych, żółty - stany wysokie, niebieski - stany średnie, czarny - stany niskie, zielony - brak charakterystycznych stanów. Dane: IMGW-PIB.

Jak wynika z najnowszych danych IMGW-PIB stany ostrzegawcze są przekroczone na ponad 50 wodowskazach w górnym biegu Odry, Wisły i Warty. Stany alarmowe przekroczone są na kilkunastu wodowskazach, szczególnie w woj. opolskim, śląskim i świętokrzyskim, i to właśnie w tych miejscach sytuacja jest najtrudniejsza, a władze ogłaszają alarmy przeciwpowodziowe.

Dotychczas najwięcej deszczu spadło na Górnym Śląsku, miejscami powyżej 50 mm, a więc więcej niż wynosi kwietniowa norma opadów w tym regionie. Powyżej 35 mm deszczu spadło w południowej części Ziemi Łódzkiej i Mazowsza, na Kielecczyźnie i w zachodniej Małopolsce. Dla porównania w zachodniej i północnej Polsce niemal w ogóle nie padało.

Intensywnych opadów deszczu, przeważnie o charakterze ciągłym, spodziewamy się do godzin wieczornych, następnie będą one słabnąć, a zanikną w drugiej połowie nocy z piątku na sobotę (28/29.04). Wówczas sytuacja zacznie się poprawiać.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału IMGW-PIB w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu wydały ostrzeżenia hydrologiczne:

Województwo opolskie:

3. stopień zagrożenia: Do godziny 18:00 w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Prośnie przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Gorzowie Śląskim.

2. stopień zagrożenia: Do jutra do godziny 10:00 w związku z prognozowanymi opadami deszczu w zlewniach dopływów Odry prognozowane są, po chwilowej stabilizacji, ponowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie także alarmowych. W Branicach w ciągu dnia stany wody będą ulegały nieznacznym wahaniom, a w godzinach wieczornych i nocnych będą ponownie wzrastać (ok. 40 cm) w strefie powyżej stanów alarmowych.

Województwo śląskie:

3. stopień zagrożenia: Do niedzieli godziny 12:00 w związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów prognozowane są dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.

3. stopień zagrożenia: Do niedzieli do godziny 12:00 w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Mstowie (Warta) oraz stanu ostrzegawczego w Kulach (Liswarta). Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku (Warta) i w Niwkach (Liswarta).

3. stopień zagrożenia: Do jutra do 9:00 w związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły powyżej kaskady zbiorników, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W ciągu pierwszej doby spodziewane są punktowe przekroczenia stanów alarmowych. W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych na większej ilości stacji hydrologicznych.

Województwo dolnośląskie:

2. stopień zagrożenia: Do godziny 15:00 w związku z prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach dopływów środkowej Odry, prognozowane są wzrosty stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Największe przyrosty spodziewane są na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach.

Województwo małopolskie:

2. stopień zagrożenia: Do jutra do godziny 9:00 w związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, punktowo (zwłaszcza w zlewniach: Skawy, Raby oraz Dunajca) mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Na Wiśle powyżej Krakowa, w związku ze spływem wód opadowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego. Na Wiśle w Krakowie i poniżej prognozowany jest wzrost poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Województwo łódzkie:

3. stopień zagrożenia: Do niedzieli do godziny 10:00 w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i w zlewni Widawki przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Bobrach (Warta) oraz stanów ostrzegawczych w Rogóźnie (Widawka) i w Łasku (Grabia).

3. stopień zagrożenia: Do niedzieli do godziny 9:00 w związku z obserwowanymi i prognozowanymi opadami deszczu, na Pilicy i jej dopływach, spodziewane są dalsze wzrosty stanu wody z możliwością przekroczeń stanów alarmowych.

Województwo świętokrzyskie:

2. stopień zagrożenia: Do jutra do godziny 9:00 w związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, notowane będą wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych (zwłaszcza na stacjach wodowskazowych, gdzie już notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych - Słowik na Bobrzy oraz Bzin i Wąchock na Kamiennej).

Województwo mazowieckie:

2. stopień zagrożenia: Do niedzieli do godziny 12:00 w związku z obserwowanymi i prognozowanymi opadami deszczu, na rzekach województwa mazowieckiego przewiduje się wzrost stanu wody - w zlewniach Iłżanki, Radomki, Pilicy, Jeziorki i Liwca z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Źródło:  na podstawie danych IMGW-PIB.

prognoza polsat news