Rajski krajobraz Fernando de Noronha. Fot. msalx.viajeaqui.abril.com.br
W Polsce, która znajduje się w klimacie umiarkowanym, wahania temperatury, w ciągu całego roku, bywają kolosalne. Mamy tęgie, przeszło 20-stopniowe, mrozy w środku zimy i nawet 35-stopniowe upały w pełni lata.
Różnica w temperaturze między zimą i latem może sięgać nawet ponad 60 stopni. W dodatku wciąż występują opady, które latem pojawiają się rzadziej, ale są za to gwałtowne, zaś zimą mamy z nimi do czynienia częściej, lecz pada słabiej.
O wiele więcej zmartwień, z odpowiednim doborem ubioru, mają mieszkańcy najzimniejszego regionu Syberii. W Wierchojańsku, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zanotowano największą amplitudę temperatury. Zimą termometry pokazały tam minus 68 stopni, zaś latem plus 37 stopni. To oznacza, że różnica wyniosła ponad 100 stopni.
Żeby nie musieć kolekcjonować całego arsenału ubrań, w zależności od temperatury, trzeba się przenieść do miejsca w którym temperatura ulega najmniejszym wahaniom, w skali całego świata.
Tym zakątkiem jest archipelag Fernando de Noronha, położony u wybrzeży północno-wschodniego krańca Brazylii. Na przestrzeni ostatnich 100 lat zanotowano tam najmniejszą amplitudę temperatury, spośród wszystkich innych miejsc na Ziemi.
Rajski krajobraz Fernando de Noronha. Fot. belezasnaturais.com.br
W najchłodniejszej porze roku nie było mniej niż 17 stopni, nawet w nocy, zaś w porze ciepłej nie więcej niż 32 stopnie. To oznacza, że różnica między najniższą a najwyższą temperaturą nie przekroczyła 15 stopni.
Na tych tropikalnych wysepkach praktycznie codziennie można chodzić w krótkim rękawku. Do pełni szczęścia brakuje jednak stabilnego zachmurzenia. Nie znajdziemy tam pogodnego nieba przez cały rok, ponieważ między styczniem a sierpień bez przerwy pada, a między październikiem i grudniem jest sucho.
Jeśli więc chcemy stabilnego zachmurzenia, musimy się wybrać na obszary pustynne lub półpustynne, na przykład na Saharę. Na pograniczu Egiptu i Sudanu przez większą część roku niebo jest bezchmurne. Jest to absolutnie najbardziej słoneczne miejsce na naszej planecie.
Jest jednak jeden minus, ponieważ temperatura ulega w ciągu roku sporym wahaniom. Nie aż tak dużym, jak na Syberii, ale trzeba się liczyć z tym, że zimą jest 15 stopni, a latem ponad 45 stopni. Spore skoki temperatury notuje się również w ciągu doby, bo noce i ranki bywają chłodne, a popołudnia pełne żaru.
Źródło: