Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Dzisiaj na wybrzeżu widoczna była mgła morska. To fascynujące zjawisko możecie zobaczyć na poniższym filmiku. Choć wykonano go w innym miejscu na świecie, to jednak przyspieszone nagranie świetnie ukazuje, jak mgła nadciąga nad plaże i zaczyna je spowijać.
Potężna burza gradowa przeszła nad Teksasem. Na miejscowość Corinth spadł grad o średnicy dochodzącej nawet do 7,5 centymetra. Gradziny wielkości dużej pomarańczy mogą spowodować znaczne szkody materialne, a także spowodować obrażenia u ludzi i zwierząt.
Noc zapowiada się pogodnie i bez mrozu. Do rana temperatura spadnie do 4-6 stopni.
W kierunku ziemskich biegunów magnetycznych płynie wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek, których źródłem jest kolejna już dziura koronalna na Słońcu. W wyższych partiach ziemskiej atmosfery szaleje burza geomagnetyczna klasy G1 (Kp=5). Wiatr słoneczny na południowe skierowanie pola magnetycznego, co oznacza, że nad Polską może być teraz widoczna zorza polarna. Największe szanse na jej ujrzenie mają mieszkańcy północnych krańców. Cząstki mają małą gęstość, więc zorza ma delikatne kolory i widoczna jest jedynie z ciemnych miejsc.
Nad Morzem Bałtyckim panowała dzisiaj gęsta mgła morska, która ograniczała widoczność do 50-100 metrów. Biała zasłona dotarła na plaże od Sarbinowa aż po Władysławowo. Przepięknie widoczna była na zdjęciu satelitarnym. Zwróćcie uwagę na Bornholm, duńską wyspę na wodach Bałtyku, której wzniesienia zrobiły w powłoce chmurowo-mgłowej sporą dziurę. To sprawka ciepłego i suchego powietrza, które sprawiło, że drobne kropelki wody budujące mgłę, wyparowały.
Poza mgłą, która na wybrzeżu spowodowała spadek temperatury poniżej 10 stopni, niebo nad niemal całą Polską było bezchmurne. Zwróćcie uwagę na kolorystykę powierzchni ziemi. Na wschodzie jeszcze szare widoki, a na zachodzie już powoli zazieleniające się od strony Niemiec.
Fot. NASA.
Wiosna w całej Polsce. Dzisiaj było nie tylko bardzo ciepło, ale też słonecznie. Termometry pokazały po południu przeważnie od 15 do 17 stopni. Najcieplej było na Kujawach i Mazowszu, gdzie m.in. w Toruniu i Ostrołęce temperatura sięgnęła aż 18 stopni. Zimno było jedynie nad samym morzem, gdzie np. w Darłowie na skutek gęstej mgły morskiej odnotowano najwyżej 7 stopni.
Nasz Wszechświat to niesamowite przepiękne i tajemnicze miejsce, pełne niepojętych zjawisk i wprawiających w zachwyt obiektów. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was galerię najcudowniejszych obiektów Wszechświata, jakie udało uwiecznić się na fotografiach, dzięki kosmicznym teleskopom, które wiszą teraz ponad naszymi głowami i nieustannie obserwują żyjący oraz zmieniający się Wszechświat. Zapraszamy do oglądania... Zobacz galerię
Nie sposób było dzisiaj nie poczuć wiosny, ponieważ nad całym krajem niebo było błękitne, przeważnie wolne od jakichkolwiek chmur. W dodatku termometry pokazują, mimo późnego popołudnia, na ogół 15-16 stopni, a na Kujawach nawet 18 stopni w cieniu. Jedynie miejscami na wybrzeżu i na Podhalu jest niecałe 10 stopni. Wiatr z zachodu w porywach do 30-40 km/h.
Zdjęcie satelitarne w dniu 27 marca 2017 o godzinie 17:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
W połowie marca niebo nad zachodnią Europą rozpogodziło się, dzięki czemu satelity meteorologiczne mogły uwiecznić zazieleniające się krajobrazy we Francji, które przepięknie kontrastowały z bielą ośnieżonych Alp i Pirenejów.
Zdjęcie satelitarne Francji w dniu 15 marca 2017 roku. Fot. NASA.
Najbardziej ekstremalną toaletę, spośród wszystkich stacji meteorologicznych na całym świecie, mają bez wątpienia Rosjanie. Pójście za potrzebą może się skończyć dla obserwatora meteorologicznego tragicznie. Kara-Turek to najwyżej położona stacja meteo w Rosji. Znajduje się na stokach lodowca Katuń w górach Ałtaju, na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza. Jej zadaniem jest stałe prowadzanie pomiarów wszelkich zjawisk pogodowych, występujących w tej najdalej wysuniętej na południe części środkowej Syberii, i robi to wzorowo od 1939 roku.
Wyniki pomiarów, co każde 3 godziny, wysyłane są drogą radiową do centrum meteorologicznego. 6-osobowa załoga stacji na co dzień mieszka w oddalonej o około 30 kilometrów wsi Kuczerla. Ze stacji rozpościerają się zapierające dech w piersi krajobrazy Ałtaju. Jest jednak jeden, ale bardzo poważny problem, a mianowicie toaleta, która do najzwyklejszych wcale nie należy. W Singapurze, podczas międzynarodowej konferencji poświęconej problemowi toalet, zwyciężyła ona w konkursie na miano najbardziej ekstremalnej toalety na świecie. Pójście za potrzebą, może się źle skończyć, ale za to jakie widoki. Pracownicy stacji każdego roku 19 listopada, w światowym dniu toalet, hucznie świętują zaszczytne miano swojej wygódki.
Mamy coś dla miłośników pięknych, ale i przerażających widoków. Nad miastem Florianópolis w Brazylii przeszła chmura szelfowa, za którą nadeszła burza i ściana deszczu. Możecie zobaczyć ten fantastyczny spektakl z bezpiecznego miejsca, bo sprzed ekranu Waszego komputera.
Choć u nas o zimie już zdążyliśmy zapomnieć, to jednak są miejsca na północnej półkuli, gdzie śnieżna i mroźna pora roku jeszcze się nie skończyła i może potrwać przez następny miesiąc. Jednym z takich miejsc jest wschodnia Rosja, gdzie w styczniu termometry potrafiły pokazać nawet minus 60 stopni. Tęgim mrozom towarzyszyło bezchmurne, błękitne niebo i oczywiście słońce, które poprawiało nastrój miejscowej ludności. Jednym z ulubionych sportów w regionie są wyścigi reniferów. Zapraszamy Wam w podróż reniferowym zaprzęgiem przez ośnieżoną Jakucję.
Celem ludzkości jest w tej chwili Mars, który jest przez nas najlepiej zbadaną (pomijając Ziemię) planetą w całym Układzie Słonecznym. Świat naukowy ma już gotowe plany kolonizacji, jednak by była ona w ogóle możliwa, potrzebne będzie zastosowanie nowoczesnych technologii, które sprawią, że Czerwona Planeta stanie się dla astronautów bardziej gościnnym miejscem. Jednym z rewolucyjnych wynalazków, które pojawiły się ostatnio, jest niezwykły liść... Zobacz cały artykuł
Na środkowym wybrzeżu można podziwiać niecodzienne zjawisko, które może trochę przerażać. To mgła morska, która wraz z chłodnym powietrzem (morską bryzą) napłynęła znad zachodniego krańcach Bałtyku. Widoczność na plażach od Sarbinowa po Łebę spadła miejscami nawet do 100 metrów. Jednocześnie temperatura obniżyła się z 8 do 4 stopni, a zachodni wiatr nasilił się w porywach do 50 km/h. Tak mgła morska wygląda teraz w Łebie:
A tak na plaży w Darłówku:
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
Przedpołudnie niemal w całym kraju jest bezchmurne. Niegroźne chmury płyną po niebie nad południowym wschodem, ale tam zachmurzenie zmniejsza się. Z kolei nad środkowe wybrzeże dotarła znad Bałtyku gęsta mgła morska. Wiatr wieje słabo z zachodu. Termometry pokazują od 3-5 stopni na terenach górzystych południowej Polski do 12 stopni w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.
Zdjęcie satelitarne w dniu 27 marca 2017 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Lubicie piękne widoki? Nie musicie daleko wyjeżdżać. Zobaczcie, jak urocza jest Polska :)
Niepokojące wieści płyną do nas z obu biegunów, gdzie zasięg morskiej pokrywy lodowej osiągnął najmniejsze rozmiary od kiedy badamy go za pomocą satelitów meteorologicznych. Globalne ocieplenie osiągnęło skalę, jakiej jeszcze nie widzieliśmy... Zobacz cały artykuł
Najczęściej pokazujemy Wam zdjęcia zorzy polarnej nad Skandynawią i Kanadą, jednak zjawisko to pojawia się też nad okolicami południowego bieguna. Pierwszy komercyjny lot za koło antarktyczne zakończył się sukcesem. Samolot pełen turystów z nowozelandzkiego Dunedin poleciał w kierunku 66 stopnia szerokości geograficznej południowej, nad Antarktykę. Około 10 kilometrów nad wodami Oceanu Południowego pasażerowie mogli zachwycać się tańcem zielonej zorzy polarnej. Lot potrwał 8 godzin, a turyści wrócili z przepięknymi filmami. Jeden z nich możecie zobaczyć poniżej.
Na przeważającym obszarze kraju poniedziałek rozpoczyna się bezchmurnym i błękitnym niebem. Jedynie na wschodzie i miejscami południu chmurzy się, ale z biegiem czasu i tam rozpogodzi się. Nowa porcja chmur dotrze znad Bałtyku nad Pomorze. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura waha się od minus 1 stopnia miejscami na zachodzie i południu do 6 stopni na Mazurach.
W ciepłej porze roku zimne noce i poranki po ciepłych dniach przynoszą przy pogodnym niebie gęste mgły, które są skutkiem intensywnego promieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną. Mgły z wypromieniowania nazywamy mgłami radiacyjnymi. Najpiękniej prezentują się one nad polami, łąkami oraz u stóp gór. Potrafią upiększyć krajobrazy każdego poranka.
Ciśnienie w dalszym ciągu jest wysokie, ale będzie przez cały dzień powoli spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1022 hPa na północnym wschodzie do 1029 hPa na południu i zachodzie.