FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Środa, 22.03

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:25
22.03.2017
    Solidnie popadało, ale to nie koniec

Na południu kraju solidnie popadało i wcale jeszcze nie przestało. Najbardziej deszczowo było dzisiaj w Katowicach i Krakowie, gdzie dobowa suma opadów sięgnęła 13-14 mm. Na pozostałym obszarze południowej i południowo-wschodniej Polski spadło od 5 do ponad 20 mm deszczu, co wskazuje na duże zróżnicowanie natężenia opadów. To jednak jeszcze nie koniec ulew. W nocy i w czwartek może spaść na region drugie tyle deszczu.

22:01
22.03.2017
    Wstrząs na popularnej wyspie

Trzęsienie ziemi M5.7 nawiedziło południową Indonezję. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie Denpasar, stolicy wyspy Bali, która jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku dla turystów. Wiele budynków zawaliło się, w tym historyczne miejsca kultu. Turyści w przerażeniu wybiegali z hoteli i gromadzili się z dala od zabudowań. Na szczęście skończyło się jedynie na strachu, bo nikt nie ucierpiał.

21:09
22.03.2017
    W Tybecie błyskawicznie przybywa jezior

Na Wyżynie Tybetańskiej znajdują się setki jezior i wciąż ich przybywa. Ze względu na to, że płaskowyż przekracza wysokość 4500 metrów, są one najwyżej położonymi zbiornikami na świecie. Jednym z takich jezior jest Puma Yumco, nad brzegiem którego położona jest miejscowość Tuiwa, uznawana za najwyżej położoną jednostkę administracyjną na globie, na wysokości 5070 metrów. Mieszkańcy trudnią się głównie wypasem owiec i jaków. Każdej zimy swoje zwierzęta prowadzą po zamarzniętych wodach jeziora na dwie wyspy, na których ziemia jest wyjątkowo płodna i zapewnia zwierzętom mnóstwo paszy. Na poniższym zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć charakterystyczne szlaki na lodzie. To właśnie ścieżki utworzone przez wędrujące stada zwierząt hodowlanych. W jeziorze pływają ryby, ale nikt ich nie łowi, bo są uważane za święte. Od 1990 roku w Tybecie liczba jezior zwiększyła się prawie o połowę, a ich łączna powierzchnia o 27 procent. Przyczyną jest ciągły wzrost opadów, a także coraz szybsze roztapianie się wiecznych lodowców.


Fot. NASA.

20:27
22.03.2017
    Tak wyglądały dziś chmury nad Europą

Skąd te deszcze na południu kraju? A dlaczego na północy było dzisiaj słonecznie? Zobaczcie, jak po południu wyglądały chmury nad środkową i zachodnią Europą na animacji zdjęć satelitarnych.

19:36
22.03.2017
    Jaka będzie pogoda w nocy?

Na zachodzie i północy noc zapowiada się pogodnie i bez opadów. Na południu i południowym wschodzie w dalszym ciągu będzie pochmurno i deszczowo. Termometry pokażą od zera na północnym wschodzie do 6 stopni na południu kraju.

19:15
22.03.2017
    Morza były wtedy gorące jak zupa

Jak wynika z badań planktonu metodą radiowęglową, w paleoceńsko-eoceńskim maksimum termicznym, które miało miejsce 56 milionów lat temu, temperatura powierzchni wód w morzach strefy międzyzwrotnikowej wzrosła do 36 stopni. To górna granica możliwości egzystencjalnych bruzdnic, którymi koralowce się odżywiają. Ich obumieranie spowodowało w tym okresie masowe bielenie i śmierć raf koralowych. Obecnie średnia temperatura wód w tej strefie wynosi od 25 do 30 stopni. Powierzchnia wód ogrzana do blisko 35 stopni notowana jest jedynie punktowo na niezwykle małym obszarze. Najwyższą temperaturę powierzchni wody odnotowano w Zatoce Perskiej w sierpniu 1924 roku i wyniosła ona 35,6 stopnia. Naukowcy podkreślają, że ocieplanie się klimatu ma odzwierciedlenie w temperaturze powierzchni mórz. Jeśli sprawdzą się najczarniejsze scenariusze klimatyczne na następne stulecie, to sytuacja sprzed 56 milionów lat może się powtórzyć.


Aktualna temperatura powierzchni mórz. Fot. seatemperature.org

18:30
22.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju utrzymują się przejaśnienia, a miejscami także rozpogodzenia. Z kolei na południu i południowym wschodzie nadal jest pochmurno i deszczowo. Opady mają charakter ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie, ale zaczynają słabnąć i zanikać. Wiatr wieje słabo z kierunków wschodnich. Jest od 4 stopni na południu do 10 stopni na krańcach zachodnich.

17:44
22.03.2017
    Atak niedźwiedzia w Bieszczadach

Pracownik zakładu usług leśnych (ZUL) na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w Bieszczadach został zaatakowany przez niedźwiedzia. Jak informują Lasy Państwowe, mężczyzna szukał pozostawionych wcześniej narzędzi, nie zauważył, że po powalonym świerkiem siedział niedźwiedź. Za bardzo zbliżył się do drapieżnika, a ten zaczął biec wprost na niego. Mężczyzna nie miał szans na ucieczkę, ale na szczęście zwierzę w porę odpuściło. Pracownik ZUL zdołał o własnych siłach dotrzeć do samochodu, gdzie czekał na niego kuzyn. Po mężczyznę przyleciał śmigłowiec LPR. W szpitalu okazało się, że ma liczne obrażenia ciała. Najbardziej ma pogryzioną prawą dłoń, doznał także obrażeń nóg, brzucha i klatki piersiowej, ale rany nie zagrażały jego życiu i jeszcze tego samego dnia został wypisany do domu. W ciągu półwiecza liczba niedźwiedzi w południowo-wschodniej Polsce zwiększyła się aż 10-krotnie i wynosi ona około 150. Jeśli wybieramy się w tamtejsze lasy pamiętajmy, że przekraczając tabliczkę "ostoja zwierzyny" wkraczamy na teren należący do niedźwiedzia i to on ustala zasady.

16:03
22.03.2017
    Jak dobrze posadzić drzewo?

Na co należy zwrócić uwagę sadząc drzewo? Ile drzewek sadzi się w Lasach Państwowych co roku? Jakie gatunki drzew wymagają więcej światła? Jakie dobrze znoszą cień? Dlaczego nie można zasypywać drzewka z zawiniętymi korzeniami? Opowie Wam o tym Zdobysław Czarnowski.

15:32
22.03.2017
    Nie ma ucieczki przed ścianą piasku

Tak wygląda ściana piasku nadciągająca nad jedno z miast w Arabii Saudyjskiej. Podczas burzy piaskowej, która wędruje z prędkością nawet ponad 100 km/h, widoczność potrafi spaść do kilku metrów, a drobne ziarenka piasku wnikają wszędzie, mogą spowodować uduszenie, mogą też doprowadzić do ślepoty. Szczególnie uważać powinni astmatycy.

15:07
22.03.2017
    Od niedzieli czekają nas duże zmiany

Czekają nas spore zmiany, dla wielu z nas bardzo kłopotliwe, bowiem od najbliższej niedzieli Słońce będzie się wyłaniać zza horyzontu i za nim się chować, godzinę później niż dzisiaj. Co zyskamy, a co stracimy na zmianie czasu z zimowego na letni?... Zobacz cały artykuł

14:11
22.03.2017
    Europejskie Drzewo Roku 2017

Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu wygrał w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017, poinformował Klub Gaja. Do konkursu stanęło 16 drzew w całego kontynentu, które łącznie otrzymały 125 tysięcy głosów. Dąb Józef zdobył 17 tysięcy głosów i o całe tysiąc pobił dąb Brimmons z Walii. Trzecie miejsce zajęła lipa z Czech, na którą zagłosowało 15 tysięcy internautów. Dąb Józef liczy sobie aż 650 lat i stał się natchnieniem dla rysownika Józefa Mehoffera. W latach 30. ubiegłego wieku dzięki jego szkicowi dąb znalazł się na banknocie stuzłotowym. W czasach drugiej wojny światowej w jego grubym pniu ukrywała się rodzina żydowska.

13:51
22.03.2017
    Kaprysy aury na początku wiosny

Początki wiosny w naszym klimacie mogą przynosić bardzo kapryśną pogodę. Zdarzało się nam witać kwitnącą porę roku mrozem i pod śnieżną pierzynką, a rok później błękitem nieba i temperaturą zbliżającą się w cieniu do 30 stopni. A jak będzie w tym roku?


Początek wiosny w 2013 roku w Raciborzu w woj. śląskim. Fot. Łukasz Borowiec.

13:20
22.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju mamy słoneczną pogodę. Na Pomorzu jest nawet bezchmurnie. Zupełnie inna aura panuje na południu, wschodzie i w centrum kraju, gdzie jest pochmurno i pada deszcz. Na południowym wschodzie opady są obfite. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Na termometrach jest od 3 stopni na Górnym Śląsku do 12 stopni w Bieszczadach.


Zdjęcie satelitarne w dniu 22 marca 2017 o godzinie 13:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

12:40
22.03.2017
    Aura Ci nie odpowiada? Poczekaj 5 minut

Jak już wiecie, Wyspy Owcze to jeden z najbardziej wietrznych i deszczowych zakątków Europy. Archipelag położony na wodach Morza Norweskiego swoją nazwę zawdzięcza temu, że zamieszkuje go 70 tysięcy owiec, których jest o połowę więcej niż stałych mieszkańców. Wichury są tak częste, że drzew nie spotkacie nigdzie indziej, a jedynie w miastach, gdzie zostały posadzone ręcznie. Aura zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego popularne powiedzenie mówi, że gdy pogoda Ci nie odpowiada, to poczekaj 5 minut. Zobaczcie tamtejsze krajobrazy.

12:11
22.03.2017
    Szokująca wycinka lasów Amazonii

Zdjęcia satelitarne od Google ujawniają szokującą skalę wycinki całych połaci lasów tropikalnych w słynnej Amazonii. Jeden z największych kompleksów leśnych na naszej planecie może przestać istnieć bezpowrotnie jeszcze przed końcem tego stulecia... Zobacz cały artykuł


Fot. Twitter.

11:38
22.03.2017
    Pingwin Janush świętuje roczek

Przed rokiem we wrocławskim zoo z jaja wykluł się pingwin, który podbił serca zwiedzających. Nazwano go przewrotnie Janush, ponieważ w pierwszych miesiącach życia trudno było rozpoznać jego płeć i tak już się przyjęło. Ptasi celebryta nie ma rodziców, jego rodziną zastępczą są pracownicy ogrodu zoologicznego. Zobaczcie, jak zleciał mu roczek, czego się nauczył, co go jeszcze czeka i w której części zoo się na niego natkniecie.

10:02
22.03.2017
    Deszczowa piosenka na poprawę humoru

Znajdujecie się po deszczowej stronie mocy? Może humor poprawi Wam słynna "Deszczowa piosenka", z niezapomnianym tańcem Gene Kelly'ego sprzed równo 65 lat.

09:35
22.03.2017
    Sfilmowano "odwróconą błyskawicę"

W rejonie miasta Rapid City w amerykańskim stanie Dakota Południowa udało się uwiecznić niezwykłe zjawisko. Była to tzw. odwrócona błyskawica. Zazwyczaj pioruny tworzą się w chmurach i sięgają powierzchni ziemi. Jednak na poniższym nagraniu możecie zobaczyć coś zupełnie odwrotnego, błyskawicę tworzącą się blisko ziemi i kierującą swe odgałęzienia w kierunku chmur. Przyczyną były trzy wysokie wieże telewizyjne, z których rozpoczęły się wyładowania pilotujące. Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie powstaje to zjawisko, to zachęcamy do zgłębienia tematu.

09:12
22.03.2017
    Dziś mamy Światowy Dzień Wody

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jak oszczędzać życiodajny płyn? Czasem wystarczy tylko dokręcenie kranu, bo przez cały dzień do zlewu wykapać nam może nawet 35 litrów wody, co daje miesięcznie tysiąc litrów! Można też zamontować na kran perlator. Mamy dla Was poradnik, co zrobić, aby zachować cenne zasoby wody i przy tym jeszcze zarobić... Zobacz cały artykuł

08:49
22.03.2017
    Spadnie nawet 50 mm deszczu

Na południu i południowym wschodzie kraju rozpoczęły się ciągłe i intensywne opady deszczu, a w górach śniegu. Z prognoz wynika, że dzisiaj i jutro na region spadnie w sumie od 15 do 30 mm deszczu, a lokalnie na terenach górzystych do 50 mm. Może dojść do lokalnych podtopień.


Prognozowana suma opadów do czwartku do godziny 22:00. Fot. Ventusky.com

08:30
22.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum kraju jest pochmurno i deszczowo. Opady mają charakter ciągły, a miejscami także umiarkowane i duże natężenie. Utrzymają się przez większą część dnia i mogą powodować zalania. Na zachodzie i północy niebo przejaśnia się, a na Pomorzu można liczyć na rozpogodzenia. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 3 stopni nad Zatoką Gdańską do 9 stopni na Podkarpaciu.

07:35
22.03.2017
    Samolot na tle zaćmionego Słońca

2 lata temu w mieście Zohor na Słowacji astrofotografowi Ivanowi Majchrovicowi udało się uwiecznić przelatujący samolot pasażerski na tle zaćmionego Słońca. Miał wyjątkowe szczęście i to podwójne, bo nie dość, że zaćmienie należy do rzadkich zjawisk, to jeszcze musiał uchwycić samolot dokładnie w środku słonecznej tarczy.


Fot. Ivan Majchrovic / astrofoto.sk

07:18
22.03.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest w normie, ale przez cały dzień będzie rosnąć. Teraz wynosi od 1014 hPa na południu i południowym wschodzie do 1018 hPa na zachodzie kraju.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news