Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Pewna dziewczyna podczas silnego sztormu w hiszpańskim mieście Santander zaczęła igrać z nadciągającą falą. Myślała, ze zdoła przed nią uciec, ale żywioł poruszał się z takim impetem, że plażowiczka nie miała żadnych szans. Swoją lekkomyślność mogła przypłacić życiem.
Jedynych przeraża, a inni uwielbiają ją za atmosferę tajemniczości. Mowa oczywiście o mgle.
Fot. TwojaPogoda.pl
Noc w wielu regionach kraju przyniesie przymrozki, nie tylko przy gruncie, lecz również na wysokości 2 metrów. Przeważnie pojawiać się będą przejaśnienia i rozpogodzenia, a pochmurno z bardzo drobnymi opadami będzie tylko na wschodzie.
Dziesięciu członków Pracowni Komet i Meteorów zostało uhonorowanych Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. Medal został im wręczony za olbrzymie zasługi na polu astronomicznych badań naukowych. To zaszczytne odznaczenie otrzymali Zbigniew Tymiński, Mariusz Wiśniewski, Paweł Zaręba, Przemysław Żołądek, Maciej Kwinta, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Maciejewski, Arkadiusz Olech, Krzysztof Polakowski i Marcin Stolarz. Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja zrzeszająca polskich astronomów-amatorów zainteresowanych tematyką małych ciał w Układzie Słonecznym, w tym obiektów wchodzących w atmosferę Ziemi. PKiM została założona ponad 30 lat temu, a od 2004 roku PKiM sukcesywnie rozbudowuje krajową sieć stacji bolidowych, które każdej pogodnej nocy obserwują nieboskłon, w poszukiwaniu większych meteorów. Cała sieć nosi nazwę Polish Fireball Network (PFN). Tymczasem od 2010 roku w ramach PKiM do życia została powołana nowa sekcja meteorytowa, która poszukuje tych obiektów również poza granicami Polski. Na poniższym filmie możecie zobaczyć bolid zarejestrowany przez kilka stacji PFN w dniu 13 stycznia 2015 roku.
Na zachodzie kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. na pozostałym obszarze jest pochmurno, ale bez opadów. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków, na zachodzie z południa, a na wschodzie z północy. Temperatura wynosi od 1 stopnia na Helu do 8 stopni przy granicy z Niemcami.
Mieszkańcy i turyści obserwujący wzburzone morze z wybrzeża z mieście Durban w Republice Południowej Afryki byli w szoku. Musieli uciekać przez ścianą wody, która z impetem zaczęła wdzierać się w głąb lądu, niczym tsunami. To skutek przechodzącego w pobliżu południowo-wschodnich wybrzeży Afryki pozostałościom po cyklonie Enewo, który zdewastował Madagaskar. Porywisty wiatr spowodował gwałtowny przypływ sztormowy, nawet o blisko metr przekraczający normalny stan morza. Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć wielu było przemoczonych do suchej nitki. Słona morska woda zalała brodziki z błękitną wodą, uniemożliwiając turystom spokojny wypoczynek. Zjawisko nazywane jest meteo-tsunami i powoduje w krajach strefy międzyzwrotnikowej spore szkody. Poprzednim razem fenomen ten nawiedził zachodnie wybrzeża krajów obu Ameryk, od Meksyku na północy po Chile na południu. 3 osoby utonęły, kilkadziesiąt udało się uratować ze wzburzonego morza, 165 osób musiało opuścić swoje domy, a ponad 200 budynków zostało uszkodzonych.
Trwa wielkie sprzątania po silnym cyklonie imieniem Enawo, który w ostatnich dniach przeszedł nad Madagaskarem, wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, w pobliżu wschodnich wybrzeży Afryki. Największą intensywność cyklon osiągał na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, gdzie średnia prędkość wiatru dochodziła do 205 km/h, a porywy nawet do 230 km/h. Następnie szybko słabnący żywioł przemieszczał się na południe wyspy, niosą potężne ulewy. W miejscach, gdzie padało najbardziej obficie, doszło do powodzi i osunięć ziemi. Zginęło 50 osób, 20 jest zaginionych bez wieści, a 180 rannych. Ponad 180 tysięcy osób opuściło swoje domy w momencie zagrożenia powodziowego. Tylko część z nich ma do czego wracać. Po wielomiesięcznej suszy mieszkańcy mieli nadzieję na zbawienne deszcze. Zamiast nich nadeszły powodzie, które w wielu regionach całkowicie zniszczyły uprawy. Największe szkody żywioł poczynił w uprawach wanilii.
Chińczycy niewątpliwie zbroją się na potęgę, chcą odgrodzić się od całego świata i podbić światowe morza, a mają im w tym pomóc niezwykłe inwestycje. Jedną z nich jest budowa załogowej stacji podwodnej, dzięki której Państwo Środka będzie mogło badać tamtejsze ekosystemy i wydobywać cenne minerały z morskich głębin... Zobacz cały artykuł
Luty przyniósł nam całą paletę krajobrazów. Było mglisto i śnieżnie, ale też powiało wiosną. Mróz i mgła pomalowały drzewa i trawy szronem i szadzią. Przepięknie prezentowały się one na tle błękitnego nieba. Zobaczcie najlepsze zdjęcia polskich krajobrazów w lutym... Zobacz galerię
Pogoda dzieli Polskę. W zachodniej połowie kraju jest dość pogodnie, a wiatr wieje z południa. Z kolei we wschodniej połowie jest pochmurno, miejscami również słabo i przelotnie pada deszcz, a wiatr wieje z północy. Na termometrach mamy od 2 stopni na Suwalszczyźnie do 7 stopni na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej.
Zdjęcie satelitarne w dniu 13 marca 2017 roku o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Góra Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire jest znana z ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Pracownicy znajdującego się na szczycie obserwatorium pokazują, jak mocno potrafi tam wiać. Na początku marca średnia prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h, a porywy do nawet 190 km/h. Ciężko jest się oprzeć sile huraganu, ale dokonując odczytu pomiarów meteorologicznych i na bieżąco konserwując sprzęt, trzeba żywiołowi stawić czoło.
W tym samym czasie, gdy myślimy o nadchodzącej wiośnie, w Hiszpanii nadzwyczaj wcześnie rozpoczęło się lato. Termometry pokazały nawet 35 stopni w cieniu. Nigdy wcześniej w marcu nie było tak upalnie. Czy to zapowiedź piekielnie gorących wakacji?... Zobacz cały artykuł
Jezioro w popularnym parku w okolicach mostu West Gate w australijskim Melbourne, zmieniło kolor na krwisto czerwony. Mieszkańcy licznie zjeżdżają się nad jego brzegi, aby uwiecznić niecodzienne zjawisko. Nie brak obaw, że wody jeziora zostały skażone.
Jednak agencja środowiska uspokaja, że wodę na zaskakujący kolor zabarwiły glony, które za sprawą nadzwyczaj wysokich temperatur, słabego wiatru, skąpych opadów i intensywnego promieniowania słonecznego, wyprodukowały czerwony barwnik. Barwa jeziora wróci do pierwotnej, gdy tylko ochłodzi się i zacznie padać.
We wschodniej części kraju dominuje całkowite zachmurzenie i przelotne, słabe opady deszczu lub mżawki. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na Śląsku, środkowym Pomorzu i w północnej Wielkopolsce także rozpogadza. Wiatr wieje słabo z kierunku północnego. Na zachodzie lokalnie występuje niewielki mróz. Na wschodzie jest do 3-4 stopni.
Poniżej zobaczycie zarówno śmieszne, jak i przerażające nagranie z kamery przemysłowej, znajdującej się przy jednym z domów w amerykańskim stanie Ohio, w którym główne role grają porywisty wiatr i 4-letnia dziewczynka. Dziecko najpierw próbuje oprzeć się sile wiatru, a następnie łapie za klamkę od drzwi i dosłownie odlatuje wraz z otwierającymi się z impetem drzwiami. Na szczęście dziecko mocno trzymało się klamki, więc nie upadło i nie doznało żadnych obrażeń, choć było lekko zdezorientowane.
Najcieplejszym miejscem na świecie była wczoraj miejscowość Vioolsdrif, położona w Republice Południowej Afryki, przy granicy z Namibią. Temperatura w cieniu sięgnęła tam aż 44 stopni. Najzimniejszą miejscowością był Deljankir w Rosji, gdzie zmierzono minus 45 stopni. Z kolei najmroźniejszym miejscem na świecie okazały się okolice rosyjskiej bazy polarnej Wostok na Antarktydzie, gdzie temperatura spadła do przerażających 65 stopni poniżej zera.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie nadal powoli rosnąć. Barometry wskazują teraz od 1025 hPa na południu do 1028 hPa na północy kraju.