Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Trzęsienie ziemi dzisiaj o godzinie 20:57 nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii, dokładnie w dniu, w którym uroczyście obchodzona jest 6. rocznica największego wstrząsu, jaki nawiedził Japonię w spisanej hustorii, a także katastrofalnego tsunami. Dzisiejsze trzęsienie miało M5.4, a jego epicentrum znajdowało się zaledwie 40 kilometrów od uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Wstrząs odczuli wszyscy mieszkańcy, którzy wrócili w ostatnim czasie do fragmentu wysiedlonej wcześniej strefy skażonej opadem radioaktywnym. Wstrząs nastąpił o godzinie 4:57 nad ranem, gdy większość mieszkańców spała. Ludzie budzili się i w panice dzwonili na numery alarmowe. Niestety, naukowcy twierdzą, że region nie jest bezpieczny, a kolejny potężny wstrząs może pojawić się w każdej chwili.
Lokalizacja trzęsienia ziemi u wybrzeży Japonii. Fot. Microsoft Map.
Supernowe są jednymi z potężniejszych zjawisk we Wszechświecie. Umierające gwiazdy potrafią bowiem rozświetlać całe galaktyki, wyrzucając przy tym z siebie materię z prędkościami dochodzącymi nawet do 10% prędkości światła. To właśnie z tej materii, a w zasadzie pyłu kosmicznego, powstają później planety, księżyce, komety, a nawet życie. Nadal są one dla nas zjawiskami bardzo tajemniczymi, jednak dzięki najnowszym ich obserwacjom wiemy już na tyle sporo, że z pomocą grafiki generowanej komputerowo możemy odtworzyć przebieg tego dramatycznego zjawiska. Za chwilę więc będziecie mogli odbyć niezwykłą podróż do jednej z gwiazd, która kończy swój żywot w niezwykle spektakularny sposób. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, zwiększcie głośność w swoich kompach i rozkoszujcie oczy animacją zatytułowaną "Novae", którą przygotował reżyser Thomas Vanz.
@Rafał uwiecznił fantastyczny widok na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr i jednocześnie całych Karpat. Jego wierzchołek sięga 2655 metrów nad poziomem morza i znajduje się na Słowacji.
Widok na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr. Fot. Rafał Raczyński.
Dzisiaj 6. rocznica uderzenia tsunami w Japonię. Niestety, informacje jakie publikowane są przez miejscowe media nie napawają optymizmem. Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku twierdzą, że aktywność sejsmiczna w rejonie Zatoki Tokijskiej jest od 2 do nawet 5 razy większa niż na krótko przed trzęsieniem ziemi z 2011 roku. Rośnie nie tylko aktywność sejsmiczna, lecz także wulkaniczna. W ciągu 6 lat wybuchło aż 13 wulkanów spośród wszystkich 110. To najwięcej od lat. Dowiedz się więcej na temat kataklizmu sprzed 6 lat... Przeczytaj cały artykuł
Mieliśmy dzisiaj zróżnicowaną aurę. Na Górnym Śląsku po pochmurnym tygodniu niebo wreszcie się rozpogodziło, w sam raz na początek weekendu. Tak słonecznie było w obiektywie @Damiana:
Słoneczna pogoda na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski.
Z kolei na zachodzie i północy kraju poważnie się chmurzyło, a miejscami również przelotne, ale intensywnie padał deszcz. @Przemysław uwiecznił złowieszcze niebo nad Dolnym Śląskiem:
Pochmurne niebo i przelotne opady w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław.
Życie Tintina jest jak jazda na roller coasterze. Ta biedna wiewiórka spadła z budynku i została porzucona przez własną matkę. Gdy zdarzył się wypadek, Tintin miał zaledwie cztery tygodnie. Jego klatka piersiowa była solidnie pogruchotana, ale miał szczęście. Poturbowaną małą wiewiórkę znalazł Decan Andersen i postanowił jej pomóc oraz otoczył opieką. Od tego czasu stali się nierozłączni i w pełni wykorzystują każdą chwilę życia.
W wielu regionach kraju niebo przejaśnia się, a na środkowym południu i północnym zachodzie również rozpogadza. Drobne, przelotne opady występują tylko na Mazurach, Warmii i Pomorzu Gdańskim. Wiatr wieje słabo z północny i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 1 stopnia na Pomorzu Gdańskim do 8 stopni na zachodzie i południu kraju.
Zdjęcie satelitarne w dniu 11 marca 2017 roku o godzinie 15:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Po 6 latach Japonia wciąż nie może otrząsnąć się po skutkach trzęsienia i tsunami. Najbardziej beznadziejna sytuacja panuje w elektrowni jądrowej Fukushima I. TEPCO, czyli firma obsługująca elektrownię, nie jest w stanie poradzić sobie z opanowaniem sytuacji w aż trzech reaktorach. We wszystkich stopił się rdzeń i nastąpił wyciek paliwa jądrowego... Przeczytaj cały artykuł
Trzęsienie ziemi o sile M9.0, największe jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię i jedno z najpotężniejszych w historii światowej sejsmologii. Potem tsunami o wysokości nawet 40 metrów. Taki kataklizm miał miejsce dokładnie 6 lat temu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Poniższy filmik stanowi kompilację wszystkich nagrań z tego żywiołu, ułożonych chronologicznie, minuta po minucie. Przeżyjmy to raz jeszcze i nie zapominajmy o ponad 20 tysiącach ofiar wstrząsów i tsunami.
Chiny na początku roku przedstawiły swój wielki plan podboju kosmosu. Kilka dni temu potwierdziłły, że planują misje na kilka planetoid, a teraz dochodzą do nas wieści o zbliżającej się finalizacji przygotowań do załogowej misji na Księżyc i to już za 5 lat... Zobacz cały artykuł
Bartosz Mazerski ze Sztumu zwyciężył w maratonie Baikal Ice Marathon, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. Maratończycy biegną po pokrytym lodem o grubości 1,5 metra Bajkale, najstarszym i najgłębszym jeziorze na naszej planecie, znajdującym się na Syberii. Pierwsze 10 kilometrów biegu to walka z roztapiającym się lodem. Kolejne kilometry pokonuje się po śliskim lodzie w wielu miejscach pokrytym grubą warstwą śniegu. Temperatura wcale nie ułatwia tego karkołomnego zadania, ponieważ oscyluje w okolicach minus 10 stopni. Mazerski zjawił się na mecie po 2 godzinach 53 minutach.
Podczas tornada nigdzie nie można się czuć bezpiecznie, zwłaszcza na stacji benzynowej. Poniższy filmik stanowi zlepek obrazów z kamer przemysłowych na jeden z takich stacji, którą na oczach kierowców tornado obraca w ruinę. Zobaczcie to sekunda po sekundzie.
Sobotni poranek przynosi w wielu regionach kraju przejaśnienia, a na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce również rozpogodzenia. Lokalnie na północy i wschodzie słabo pada deszcz lub mżawka. Wiatr wieje z północnego zachodu, jedynie wysoko w górach jest porywisty. Na termometrach mamy przeważnie od 1 do 3 stopni, tylko na południu jest cieplej, do 5 stopni.
Ze szczytu Zugspitze, najwyższej góry w Niemczech, można było obserwować malownicze obłoki lentikularne (chmury soczewkowate). Często są one mylone z latającymi spodkami. Z kosmitami nie mają nic wspólnego, tworzą się na skutek silnych pionowych ruchów powietrza. W Polsce spotkać je można w rejonach górskich, a podczas halnego również w centrum kraju.
Fot. Facebook / @Claudia Hinz.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie się lekko wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na Suwalszczyźnie do 1026 hPa na Dolnym Śląsku.