Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W październiku na dużym ekranie zobaczymy kolejny trzymający w napięciu film katastroficzny "Geostorm". W opisie czytamy, że Ziemię nawiedza bezprecedensowa seria katastrof naturalnych. Światowi liderzy łączą więc siły, aby stworzyć satelitarny system kontrolowania pogody. Jednak system, który ma chronić Ziemię, ulega awarii i zaczyna ją atakować. Żywioły dewastują metropolie, zabijając miliony ludzi. W filmie zobaczymy naukowca i jego brata, którzy wraz z agentką Secret Service i astronautką ze Stacji Kosmicznej próbują uratować Ziemian przed nadciągającą zagładą. Emocje gwarantuje Dean Devlin, producent i scenarzysta kultowego "Dnia Niepodległości". Wśród aktorów znaleźli się: Ed Harris, Andy Garcia, Gerard Butler, Jim Sturgess, Abbie Cornish, Alexandra Maria Lara i Daniel Wu. Oto oficjalny teaser, który widziało już ponad milion internautów.
Trochę śniegu i szadzi, a jak pięknie może być wtedy w parku... Zobacz więcej zdjęć
Zobaczmy najciekawsze dzisiejsze ujęcia z kamer pogodowych. Przepięknie rozpoczął się czwartek w górach. Z Kasprowego Wierchu można było się zachwycać promieniami wschodzącego Słońca oświetlającymi ciepłym światłem tatrzańskie szczyty:
Na plaży w Dębkach o poranku pojawiły się kutry. Morze niemal zlewało się z niebem:
Turyści udający się na Śnieżkę, ze szczytu Kopy mogli ujrzeć ścianę mgły przysłaniającej Karpacz:
Bajeczne widoki dla narciarzy roztaczające z Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej:
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
W lasach kwitną kwiaty i krzewy, które są pierwszą oznaką wiosny. Należą do nich niebiesko-fioletowa przylaszczka pospolita (po lewej) oraz różowy wawrzynek wilczełyko (po prawej). Chociaż wawrzynek jest piękny, to jednak również toksyczny, nie należy go dotykać, a tym bardziej jeść, ponieważ może spowodować silną reakcję alergiczną.
Przylaszczka pospolita (po lewej) i wawrzynek wilczełyko (po prawej). Fot. TwojaPogoda.pl
Bieszczady zawsze zachwycają. Tak wyglądały malownicze mgły w okolicach Terki:
Wystarczyło osunięcie się ściany lodowca, aby doszło do istnej reakcji łańcuchowej. Zobaczcie, jak na oczach turystów masywny lodowiec rodzi nowe góry lodowe.
Powodzie, które nawiedzają kraje azjatyckie, często powodują śmierć dziesiątek, a nawet setek ludzi. Część z nich poświęca swoje życie dla innych. Taką dramatyczną historię możecie zobaczyć na poniższym nagraniu z powodzi w Wietnamie. Kilka osób ryzykując życie próbuje udrożnić nurt rzeczny, aby uratować okoliczne zabudowania przed zalaniem. Niestety, nie ma happy endu.
Przerażające zjawisko ujrzeli mieszkańcy miasta Kitwe w północno-środkowej Zambii w Afryce. Na niebie na całe 30 minut pojawiła się postać, która wywołała panikę... Zobacz cały artykuł
Na północy i wschodzie kraju pojawiają się nieduże przejaśnienia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno. Słabe, przelotne opady deszczu lub mżawki występują miejscami na południu, wschodzie i w centrum. Wiatr zmienił kierunek z południowego na zachodni. Temperatura wynosi od 1 stopnia na Mazurach do 10 stopni na Zamojszczyźnie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 marca 2017 roku o godzinie 13:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przekazało w 2016 roku ponad 860 milionów złotych na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Najbardziej niszczycielskimi żywiołami okazały się ulewne deszcze i powodzie... Zobacz cały artykuł
Fot. TwojaPogoda.pl
Naukowcy przeprowadzili bardzo ciekawe badanie, z którego wynika jak wiele ludzi sądzi, że Bóg kontroluje wszystkie kataklizmy mające miejsce na naszej planecie, a także ilu z nas jest zdania, że klęski żywiołowe mogą być ostrzeżeniem od Wszechmogącego... Zobacz cały artykuł
Powódź w Kaszmirze. Fot. jornada.unam.mx
Narciarze szusujący na stokach Kasprowego zawsze mogą liczyć na zapierające dech krajobrazy. Wczoraj ich oczy cieszyły chmury przepływające niczym wodospady nad szczytami.
Godzinę temu pokazaliśmy Wam trąbę pyłową, więc teraz zobaczycie jej kolejne wcielenie... trąbę śnieżną. Zasada powstawania tego zjawiska jest podobna, jak w przypadku trąby pyłowej, czyli nagrzana od Słońca powierzchnia, ale nie gruntu, lecz pokrywy śnieżnej. Efekt jest spektakularny.
Trąby pyłowe podobne są do tornad, jednak powstają w zupełnie innych warunkach. Aby się pojawiły potrzebne jest pogodne niebo i intensywnie nagrzane od promieni słonecznych podłoże. Wówczas powstaje niewielkie zawirowanie. Trąba pyłowa w przeciwieństwie do trąby powietrznej (tornada) do powstania nie potrzebuje chmury burzowej. Może nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanej chwili, bo w słoneczny i ciepły dzień.
Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno, a na południowym zachodzie i środkowej północy występują słabe opady deszczu lub mżawki. Jedynie miejscami na południowym wschodzie i północnym zachodzie pojawiają się niewielkie przejściowe przejaśnienia. Wiatr wieje z południa. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na Mazurach do 6 stopni przy granicy z Niemcami.
Na miły początek dnia mamy dla Was nastrojowy filmik od @Mario, który filmował niebo nad Polską, pełne chmur o najróżniejszych barwach i kształtach. Podziwiajcie to piękno.
Ciśnienie będzie dzisiaj lekko się wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1013 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na wschodzie kraju.