Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Niesamowite zdjęcie erupcji wulkanu Etna na włoskiej Sycylii, wykonane przez śmiałków, którzy ryzykowali zdrowie, a nawet życie. Etna bywa zdradliwa, co nie raz już pokazywała.
W wielu regionach USA porywiste wiatry w postaci wichur i tornad spowodowały duże zniszczenia. Zginęło kilka osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zobaczcie krajobraz po nawałnicach.
Coraz więcej organizacji i krajów świata zaangażowanych jest w projekty związane z badaniem i przygotowaniem się do misji załogowych na Czerwoną Planetę. Plany podróży ludzi na Marsa mają również Indyjczycy, którzy dwa lata temu wysłałali na ten obiekt niezwykle tanią sondę kosmiczną o nazwie Mars Orbiter, która wykonała mnóstwo ciekawych fotografii... Zobacz zdjęcia
Wyjątkowo bliskie uderzenie pioruna, sfotografowane w miejscowości Ottawa w amerykańskim stanie Illinois, podczas przechodzenia jednego z całej grupy niszczycielskich tornad.
Fot. Brittany Stayton.
Noc na południu, wschodzie i w centrum kraju zapowiada się bardzo deszczowo. Na zachodzie i północy padać nie powinno, choć zacznie się chmurzyć. Termometry pokażą minimalnie od 2 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni na południowym wschodzie.
Jeszcze jeden świetny filmik z czwartkowej burzy, która przeszła nad Warszawą.
Tatry to nie tylko najwyższe góry w Polsce, ale też najchętniej odwiedzane przez turystów. Dlaczego? Bo ich piękno nie przestaje nas zachwycać. Zdjęcia, które o poranku wykonał nasz czytelnik @Rafał, stanowią tego najlepszy dowód.
Poranek w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński.
Poranek w Tatrach. Fot. Rafał Raczyński.
Halny przywiał do Małopolski wyjątkowe ciepło, jak na początek marca. W Tarnowie termometry pokazały aż 19,3 stopnia i jest to nowa najwyższa temperatura od początku tego roku. W Nowym Sączu zmierzono 18,5 stopnia, a w Przemyślu i Terespolu 18,1 stopnia. Ciepło było w całej wschodniej części kraju. W Rzeszowie i Lublinie zmierzono 17 stopni, a w Białymstoku, Warszawie, Kielcach, Krakowie i Katowicach 16 stopni. Najzimniej było w Trójmieście, tylko 8 stopni.
Rozpoczął się marzec, miesiąc w którym witamy astronomiczną wiosnę. Jednak czy pogoda zasugeruje się kalendarzem i będziemy mogli liczyć na słoneczne i ciepłe dni? A może wręcz przeciwnie, wróci zima, poprószy śnieg i chwyci mróz?... Sprawdź prognozę
Każdy z nas nie raz przekonał się, że wiewiórki to nie tylko urocze, ale też bardzo mądre gryzonie. Zobaczcie, jak pewna ruda kitka niczym pług odśnieżała sobie drogę po kablu telefonicznym. Kto chce wynająć piękną odśnieżarkę na swoje podwórko?
Tokio to największa metropolia na naszej planecie. Wraz z przedmieściami zamieszkuje ją 38 milionów ludzi, czyli dokładnie tyle, ile jest mieszkańców Polski. Trudno sobie wyobrazić tak wielką liczbę osób stłoczonych na niewielkm obszarze. Dla porównania w Warszawie z przedmieściami mieszka 12-krotnie mniej ludzi, a gęstość zaludnienia na kilometrze kwadratowym jest 5-krotnie mniejsza. Co dzień do pracy przyjeżdża 2,5 miliona ludzi. Zobaczcie, jak zmieniało się oblicze japońskiej stolicy na tle ostatnich 32 lat na animacji zdjęć satelitarnych... Dowiedz się więcej
Chmura soczewkowata zawisła nad Górami Ciucaș w Rumunii. Turyści byli zachwyceni widokami.
Fot. Horia Petrescu / StiriMeteo.com
W ciągu ostatnich 10 lat cena biletu do wrocławskiego Zoo wzrosła aż 5-krotnie, podobnie jak liczba odwiedzających je turystów. Atrakcji przez ten czas przybywało, ale zdecydowanie tą największą jest jedyny w Polsce podwodny tunel prowadzący pośród pływających płaszczek i rekinów. Co jeszcze jest warte odwiedzenia? Zobaczcie na poniższym filmiku:
ZOO we Wrocławiu jest największym i najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich. Powstało w 1865 roku i obecnie zajmuje obszar o powierzchni 33 hektarów. Zobaczyć można ponad 4 tysiące okazów zwierząt z całego świata. Oto najciekawsi mieszkańcy:
Chociaż świat astronomii nie ochłonął jeszcze po niesamowitej wiadomości związanej z odkryciem 7 skalistych egzoplanet z układu TRAPPIST-1, NASA music zająć się bardziej przyziemnym sprawami. Agencja nie próżnuje w swoich wizjach i realizacji planów tego, co dla naszej cywilizacji jest teraz ważniejsze, czyli spraw dotyczących podboju Marsa. Jeśli chcemy wysyłać tam misje załogowe, które stworzą pierwszą ludzką kolonię, trzeba działać... Zobacz cały artykuł
Polarnicy zimujący w bazach polarnych na Antarktydzie nie mają łatwego życia. Muszą doglądać sprzętu nawet wówczas, gdy warunki atmosferyczne są skrajnie niebezpieczne. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć polarniczkę, która pokazuje, jak wygląda potężna zamieć śnieżna panująca poza czterema ścianami bazy polarnej McMurdo. Warunki pogodowe 1. stopnia oznaczają, że temperatura odczuwalna spada poniżej minus 60 stopni, widoczność nie jest większa niż 30 metrów, a porywy wiatru przekraczają 100 km/h.
Każde opuszczenie bazy polarnej musi być zgłoszone kierownikowi, bo może się skończyć tragicznie. W silnej zamieci można zabłądzić i zamarznąć na śmierć. Dlatego polarnicy poruszają się wzdłuż linki, która wskazuje im drogę do celu i z powrotem do budynku stacji.
Niedzielny poranek przynosi nam dość zróżnicowaną pogodę. Na przeważającym obszarze mamy przejaśnienia, a na zachodzie i wschodzie także rozpogodzenia. Lokalne, przelotne deszcze przechodzą w pasie od środkowego Pomorza po Kujawy oraz nad Śląskiem. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południa i południowego zachodu, jedynie na terenach górzystych jest porywisty i może przekraczać 80 km/h i powodować szkody. Temperatura waha się od 2 stopni na Suwalszczyźnie do 15 stopni na Ziemi Sądeckiej.
7 snowboardzistów zginęło w lawinie, która zeszła na północnym zboczu góry Czeget w okolicach Elbrusu, najwyższego szczytu Kaukazu w Rosji. Zginęły 3 kobiety i 4 mężczyzn. Z żywiołu uratował się tylko jeden mężczyzna. Wszyscy pochodzili z Rosji, głównie z Moskwy. Tragedia wydarzyła się na stoku, który z powodu dużego zagrożenia lawinowego był zamknięty dla narciarzy i snowboardzistów. Jednak 8-osobowa grupa amatorów sportów ekstremalnych zakaz złamała. Niestety, zapłaciła za to najwyższą cenę. Moment zejścia lawiny możecie zobaczyć na nagraniu.
Nad australijską Adelajdą wypiętrzyła się spektakularna, przypominająca grzyb atomowy, chmura burzowa o nazwie "cumulonimbus capillatus" z charakterystycznym kowadłem "incus". Górna część chmury sięgała wysokości kilkunastu kilometrów nad powierzchnią ziemi. Chmura przyniosła ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr. Była groźna, ale też przepiękna.
Fot. Instagram.
Ciśnienie po wczorajszym spadku, przez całą niedzielę będzie powoli rosnąć. W tej chwili wynosi ono od 998 hPa (niskie) na Pomorzu do 1009 hPa (lekko obniżone) na Podkarpaciu.
Prawie 150 kilometrów osiągał w nocy wiatr halny na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Z kolei na Podhalu wiało powyżej 100 km/h. Strażacy kilkadziesiąt razy interweniowali przy usuwaniu połamanych drzew i zerwanych dachów, m.in. w Zakopanem... Zobacz cały artykuł
Wał chmurowy nad Tatrami zwiastuje halny. Fot. Rafał Raczyński.