FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Czwartek, 23.02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:08
23.02.2017
    Burze na południowym zachodzie

W rejonie Polkowic w woj. dolnośląskim oraz Rawicza i Ostrowa Wlkp. w woj. wielkopolskim przeszły burze. System detekcji odnotował ponad 40 piorunów, w zdecydowanej większości chmurowych. W nocy burze mogą się pojawiać miejscami w różnych regionach kraju, z największym prawdopodobieństwem na zachodzie i w centrum. Podczas burz możliwe są intensywne opady deszczu i porywiste, niszczycielskie porywy wiatru.

22:45
23.02.2017
    Osunięcie ziemi na dom w Gdyni

Na skutek roztopów, opadów i podchodzenia wód gruntowych, na ulicy Sędzickiego w gdyńskiej Kamiennej Górze, na odcinku kilkudziesięciu metrów, doszło do osunięcia się skarpy na dom wielorodzinny, z którego ewakuowano 14 osób. Ziemia zasypała parter budynku, nikomu nic się nie stało. Na miejscu działają trzy zastępy Straży Pożarnej. Droga jest nieprzejezdna z obu kierunkach, ponieważ w dalszym ciągu istnieje zagrożenie kolejnymi osunięciami.


Fot. Twitter / ‏@KW_PSP_GDANSK.

22:24
23.02.2017
    Cienie chmur na tatrzańskich stokach

Gdy Księżyc jest w pełni, a po niebie wędrują chmury, to ośnieżone stoki Tatr zmieniają się w gigantyczny ekran, na którym możemy zobaczyć niezwykle malownicze cienie chmur.

21:08
23.02.2017
    Planetoida przeleci blisko Ziemi

Dzisiaj o godzinie 22:08 bardzo blisko Ziemi przeleci odkryta zaledwie 2 dni temu planetoida o kryptonimie 2017 DG16. Znajdzie się ona tylko 1/3 odległości do Księżyca. Obiekt jest niewielki, bo ma do 8 metrów średnicy, jednak porusza się z zawrotną prędkością aż 7 kilometrów na sekundę. Naukowcy uspokajają, że nic nam nie grozi, bo nawet jeśli planetoida wleciałaby w ziemską atmosferę, to ze względu na swoje niewielkie rozmiary uległaby rozpadowi i wyparowaniu. Jest to już piąta od 8 stycznia planetoida, która przelatuje bliżej niż wynosi odległość do Księżyca.


Fot. bacaini.com/asaltahuaja

20:15
23.02.2017
    Katastrofa lotnicza w Amsterdamie

Samolot Bombardier tanich linii lotniczych, lecący z Edynburga w Szkocji, rozbił się na lotnisku Schiphol w Amsterdanie w Holandii. 59 osobom na pokładzie nic się nie stało, wszystkich ewakuowano z pasa startowego do terminala lotniczego. Samolot lądował podczas wichury, przy wietrze osiągającym w porywach 101 km/h. W momencie dotknięcia pasa, doszło do oberwania się prawej części podwozia, a następnie przewrócenia się na maszyny na bok.


Samolot rozbił się podczas wichury na lotnisku w Amsterdamie. Fot. David Fleming.

19:34
23.02.2017
    Niż coraz bliżej Polski, jest nad Danią

Niż Tomasz dotarł już do zachodniego wybrzeża Danii. Ciśnienie spadło tam do 977 hPa. Najmocniej wiej u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech porywy wiatru osiągają nawet 112 km/h na nizinach i 156 km/h w górach. Wcześniej w Irlandii i Wielkiej Brytanii wiało do 140 km/h na nizinach i 160 km/h w górach. W nocy niż przejdzie nad polskim wybrzeżem. U nas również ciśnienie będzie wyjątkowo niskie, a wiatr może przekraczać 80 km/h... Dowiedz się więcej


Aktualne kierunki wiatru i lokalizacja ośrodków barycznych. Dane: Ventusky.

19:05
23.02.2017
    Spada liczba zachorowań na grypę

Wszystko wskazuje na to, że główny szczyt zachorowań na grypę jest już za nami. Od 2 tygodni liczba zachorowań spada, ale nadal chorych jest wyjątkowo dużo. W minionym tygodniu, według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, zachorowało 192 tysiące osób. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 72 na 100 tysięcy osób. Zmarły 3 osoby. Najwięcej zachorowań mamy w woj. mazowieckim i pomorskim, a najmniej w woj. opolskim. Od początku sezonu zachorować na grypę mogło ponad milion Polaków, a zmarło kilkanaście osób. Tak dużej liczby zachorowań, jak na przełomie stycznia i lutego, nie mieliśmy od początku zbierania danych statystycznych.


Liczba zachorowań na grypę w poszczególnych tygodniach w latach 2012-2017. Dane: PZH.

18:43
23.02.2017
    To będzie bardzo niespokojna noc

Niż Tomasz w nocy przemknie nad wybrzeżem od Świnoujścia przez Kołobrzeg po Hel, a w jego centrum ciśnienie spadnie do zaledwie 977 hPa i będzie ono najniższe co najmniej od 16 miesięcy. Prawie w całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, które w północnej połowie kraju mogą być intensywne. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr, osiągający do 70-80 km/h, a lokalnie w regionach zachodnich, południowych i centralnych nawet 90-100 km/h. Mogą pojawić się szkwały, podczas których nie tylko będzie wiać z niszczycielską mocą, ale także ulewnie padać i grzmieć. Warto więc zawczasu przeparkować samochód spod drzewa oraz usunąć z balkonów i sprzed domów wszelkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr. Natomiast w czasie wichur ograniczyć wychodzenie z domu do niezbędnego minimum oraz unikać przebywania w pobliżu drzew, słupów i linii energetycznych oraz tablic reklamowych... Dowiedz się więcej

18:10
23.02.2017
    Ciśnienie spada, może boleć głowa

Ciśnienie spada, najszybciej w zachodnich województwach, nawet o 5 hPa w ciągu 3 godzin. Najniższe ciśnienie mamy tam, gdzie za kilka godzin dotrze centrum głębokiego niżu imieniem Tomasz, a więc w Świnoujściu, gdzie barometry pokazują 986 hPa. W nocy ciśnienie spadnie o kolejne 10 hPa. Jeśli boli Was głowa lub łamie w kościach, to już wiecie, że to wina... Tomasza ;)

17:25
23.02.2017
    Malownicze "oberwanie chmury"

Tak wygląda zjawisko nazywane potocznie "oberwaniem chmury", do którego doszło nad miastem Medellin w Kolumbii. Na część miasta spada dosłownie ściana deszczu, a w innych jego częściach nie spadnie ani jedna kropla deszczu. To dowód na to, jak lokalne mogą być opady i jak zróżnicowane bywają ich sumy nawet na niedużym obszarze.


Fot. Twitter / @SevereWeatherEu.

16:41
23.02.2017
    100 lat dla współodkrywczyni komety 67P

Swietłana Gierasimienko, współodkrywczyni słynnej komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, obchodzi dzisiaj 72. urodziny. Solenizantce składamy serdeczne życzenia stu lat. Swietłana na poniższym zdjęciu trzyma w rękach model komety, która stała się najlepiej przebadaną w dziejach ludzkości. Kilka lat temu dotarła do niej sonda Rosetta, która wysłała na jej powierzchnię lądownik Philae. Po raz pierwszy stworzone przez człowieka urządzenie dotknęło jądra komety. Niestety misja Philae zakończyła się porażką, bo lądownik upadł w miejsce silnie zacienione, a przez to nie mógł pobierać wystarczających ilości światła słonecznego ze swoich paneli. Sonda Rosetta przesłała na Ziemię tysiące fantastycznych zdjęć, a wraz z nimi wiele niezwykle cennych danych o tym obiekcie. Zmieniło to zupełnie spojrzenie na jądra komet, których struktura okazała się inna niż dotąd sądziliśmy. We wrześniu ubiegłego roku 2-letnia misja dobiegła końca, a sonda zgodnie z planem rozbiła się o powierzchnię komety. Z kolei w październiku dobiegła do nas smutna wiadomość, zmarł 79-letni współodkrywca komety, Klim Czuriumow. Czego ciekawego dowiedzieliśmy się dzięki sondzie Rosetta?... Dowiedz się więcej


Fot. Twitter / @ESA_History.

15:06
23.02.2017
    Orkan Tomasz pustoszy Wyspy

Nad Wyspami Brytyjskimi przechodzi Orkan Tomasz (nazywany tam Doris). Przynosi huraganowe wiatry, które na obszarach nizinnych dochodzą do 150 km/h, a w górach nawet do 160 km/h. Wichura łamie drzewa, uszkadza dachy, powala kominy i zrywa linie energetyczne.


Szkody poczynione przez wichurę w Manchesterze. Fot. Twitter / @StormHour.

Tysiące odbiorców jest pozbawionych prądu. Uszkodzonych zostało wiele samochodów, na które upadły połamane przez wiatr drzewa. Loty są opóźnione, a pociągi wstrzymane.


Szkody poczynione przez wichurę w Liverpoolu. Fot. Twitter / @StormHour.

Tymczasem w Szkocji po nagłym ochłodzeniu zaczął sypać śnieg. Jak wskazuje obraz z jednej z kamer drogowych, na autostradzie M80 doszło do paraliżu, bo samochody odmówiły posłuszeństwa na śliskiej nawierzchni. Drogowcy nie sprawdzili prognoz i zaspali.


Paraliż na autostradzie M80 w Szkocji. Fot. Twitter / @StormHour.

14:00
23.02.2017
    Trudna sytuacja na rzekach

Roztopy i obfite deszcze sprawiają, że sytuacja na rzekach jest trudna. W większości regionów kraju mamy stany średnie (niebieskie trójkąty) i wysokie (żółte trójkąty). Na ponad 15 wodowskazach IMGW przekroczone zostały stany alarmowe (czerwone trójkąty), a na ponad 60 stany ostrzegawcze (pomarańczowe trójkąty). Do licznych podtopień zabudowań doszło w Kłobuczynie na południowo-zachodnim krańcu Dolnego Śląska. Strażacy pomagają tam mieszkańcom zabezpieczać posesje workami z piaskiem. Władze zapowiedziały, że niebawem dojdzie do kontrolowanego zrzutu wody na zaporze w Leśnej, a to oznaczać może wzrost poziomu wody w rzece Kwisie. Jak informuje RCB od rana strażacy w różnych regionach kraju przy skutkach podtopień interweniowali już ponad 150 razy. Aktualny poziom wód rzekach... Sprawdź


Aktualne stany wód w rzekach. Dane: IMGW-PIB / monitor.pogodynka.pl

13:21
23.02.2017
    Tłusty Czwartek z wiosennym akcentem

Wiosna coraz bliżej, bo na krzewach magnolii wyjątkowo wcześnie pękły pierwsze... pączki ;)

13:03
23.02.2017
    Niż Tomasz zmierza ku Polsce

Na animacji zdjęć satelitarnych Europy widoczny jest olbrzymi układ niskiego ciśnienia, który przechodzi nad Wielką Brytanią, przynosząc silny wiatr i ulewne deszcze. Ten olbrzymi ślimak zmierza w kierunku naszego kraju. W nocy przejdzie wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Ciśnienie w jego centrum wynosi 974 hPa, dlatego wygląda tak malowniczo.


Animacja zdjęć satelitarnych Europy w dniu 23 lutego 2017 roku. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

12:39
23.02.2017
    Dragon połączył się ze Stacją

Punktualnie o godzinie 11:44, zgodnie z planem, statek transportowy Dragon połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną poprzez ramię Canadarm-2. Kapsuła dostarcza ładunek o masie ponad 2 ton w przedziale ciśnieniowym oraz prawie tony ładunku zewnętrznego. Znajduje się tam m.in. kolejna ekipa gryzoni, które posłużą do badania długotrwałego wpływu mikrograwitacji na organizm zwierząt i pozwolą przełożyć to na organizm ludzki. Na pokład Stacji dostarczone zostaną również instrumenty badawcze SAGE III, które posłużą do pomiarów poziomów ozonu, pary wodnej, aerozoli i innych gazów w ziemskiej atmosferze... Dowiedz się więcej

12:05
23.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i południu kraju chmurzy się i pada deszcz. W pasie od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i Lubelszczyznę pojawiają się przejaśnienia. Wiatr wieje porywiście z zachodu, najmocniej na północy i północnym wschodzie, do 50-60 km/h, a nad morzem do 70 km/h. Na termometrach mamy od 4 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na zachodzie.


Zdjęcie satelitarne w dniu 23 lutego 2017 roku o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

11:32
23.02.2017
    Nad kraterem Etny podczas erupcji

Geoff Mackley to łowca ekstremalnych wrażeń. To właśnie on zszedł do wnętrza wulkanu Marum podczas jego erupcji. Spośród jego archiwalnych nagrań najlepsze jest to z 2009 rku, kiedy wybrał się nad krawędź krateru wulkanu Etna na Sycylii. Wulkan wyrzucał pod osłoną nocy fontannę rozżarzonej do czerwoności lawy. Gdy Mackley siedząc nad kraterem odwrócił głowę, nastąpiła gwałtowniejsza erupcja. Żarty się skończyły i trzeba było brać nogi za pas. Zobaczcie.

11:05
23.02.2017
    Norma opadów lutego już przekroczona

Luty zapisze się bardzo mokro, w przeciwieństwie do stycznia, który był wyjątkowo suchy. Od kilku dni przechodzą obfite deszcze, a będą kolejne. W ciągu ostatnich 3 dni najwięcej deszczu wśród miast wojewódzkich spadło w Zielonej Górze i Łodzi, około 30 mm. Dla porównania miesięczna norma opadów w lutym na nizinnym obszarze naszego kraju wynosi od 25 do 30 mm.

10:27
23.02.2017
    Tomasz przyniesie wichury i ulewy

Przed nami wyjątkowo niespokojne godziny pod względem pogody. W nocy nad wybrzeżem przemknie niż imieniem Tomasz, który nie dość, że przyniesie najniższe ciśnienie od 16 miesięcy, to jeszcze ulewne deszcze, niszczące porywy wiatru, a także burze... Zobacz cały artykuł

09:48
23.02.2017
    Sztorm na Bałtyku okiem kamery

Niemal w całym kraju porywiście wieje, najmocniej tradycyjnie nad morzem. W Łebie podmuchy zachodniego wiatru osiągają 75 km/h, jednak jeszcze w nocy wiało znacznie mocniej, prawie do 100 km/h. Na plaży pojawiają się raz po raz zamiecie piaskowe. Spacerowiczów można policzyć na palcach jednej ręki, mimo iż widoki są wyjątkowo fotogeniczne, co możecie zobaczyć na poniższych obrazkach z kamery pogodowej znajdującej się przy plaży w Łebie:

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl

09:30
23.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i krańcach północnych występują przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze pojawiają się przejaśnienia. Wiatr wieje z kierunku zachodniego w porywach do 50-60 km/h, a nad morzem do 70 km/h. Najmocniejszy jest w regionach północnych, północno-wschodnich i południowo-zachodnich. Zachowajmy szczególną ostrożność. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 8 stopni na południowym zachodzie.

08:40
23.02.2017
    Olbrzymi wir w kalifornijskim jeziorze

W jeziorze Berryessa w Kalifornii pojawił się olbrzymi, przeszło 20-metrowej średnicy wir wodny. Okoliczni mieszkańcy przybywają, aby go zobaczyć i sfotografować. Nie są to jednak wrota piekieł czy portal do innego Wszechświata, lecz coś zupełnie prozaicznego. Początek roku w Kalifornii okazał ię niemal rekordowo deszczowy. Większość sztucznych jezior przekroczyło maksymalne stany wód, więc musiano zapobiec ich przelaniu. Otworzono więc upusty wodne. Działają one tak samo, jakbyśmy otworzyli korek w wypełnionej wodą umywalce czy wannie. Woda zaczęła za jego sprawą uchodzić, obniżając poziom zbiornika. Zjawisko to wygląda spektakularnie, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu z drona.

07:33
23.02.2017
    Australijczycy zabiją milion kangurów

Kangury, jeden z największych symboli Australii, przyprawia miejscowe władze o prawdziwy ból głowy. Wszystko przez nadmierne rozmnażanie się tych torbaczy, które całkowicie wymknęło się spod kontroli. Aby uchronić środowisko naturalne i zapobiec zagrożeniom, jakie pojawiają się, gdy kangury zbytnio zbliżają się do osad ludzkich, zdecydowano iż w tym roku odstrzelonych zostanie aż milion tych zwierząt. Kontrowersyjna decyzja podzieliła australijskie społeczeństwo.

07:09
23.02.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest niskie, ale pozostaje stabilne. Po południu i wieczorem czeka nas jego gwałtowny spadek. Na barometrach mamy teraz od 989 hPa na Suwalszczyźnie do 1004 hPa w Małopolsce i na Górnym Śląsku.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news