FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To będzie tydzień pod znakiem bardzo niespokojnej pogody

Była już zima, przez chwilę raczyliśmy się powiewami wiosny, więc teraz przyjdzie nam znosić kaprysy aury, która będzie przypominała jesień. Dlaczego? Ponieważ będzie bardzo deszczowo, wietrznie, ale też ciepło. Sprawdźmy prognozę na następne dni.

Zmiany w pogodzie zapowiada spadające ciśnienie. Z poziomu 1020 hPa spadnie ono w krótkim czasie do zaledwie 990 hPa. To zasługa niżu imieniem Rolf, który znad Islandii wędruje przez Skandynawię i środkowy Bałtyk po małe kraje nadbałtyckie i zachodnie krańce Rosji.

Jednocześnie zwiększy się różnica ciśnienia między północną a południową Europą, która zawsze kończy się gwałtownym nasileniem się przepływu mas powietrza, czyli po prostu wiatrem. Nieprzyjemnie zacznie się robić już w poniedziałek (20.02).

Początkowo padać będzie w północnych regionach, a na południu zdarzą się jeszcze przejaśnienia. Jednak z biegiem dnia na północy opady będą się nasilać i podążać w głąb kraju. Wraz z deszczem nadejdzie też silny wiatr. Do końca dnia obfitych opadów, przeważnie o charakterze ciągłym, spodziewamy się już w całej Polsce.

Porywy południowo-zachodniego wiatru będą w tym czasie osiągać do 70 km/h. Na termometrach zobaczymy w najcieplejszym momencie dnia od 2 stopni na wschodzie do 7 stopni na zachodzie.

Niebezpiecznie zrobi się w nocy z poniedziałku na wtorek (20/21.02), gdy niż zbliży się do naszych granic najbardziej. Wówczas nie dość, że będzie mocno padać, to jeszcze porywy wiatru dojdą do 70-80 km/h, nad morzem do 90 km/h, a w górach mogą przekraczać 100 km/h.

Temperatura minimalna wyniesie od 1-2 stopni na południowym wschodzie do 6 stopni na zachodzie i w centrum. Jeśli planujecie w nocy podróż samochodową, to ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, być może lepiej będzie ją przełożyć na późniejszy lub wcześniejszy termin.

We wtorek (21.02) opady bardzo szybko będą słabnąć i zanikać. Najpóźniej padać przestanie na południowym wschodzie. Wiatr również będzie tracić impet. Miejscami zaczną się pojawiać przejaśnienia. Temperatura sięgnie od 4 stopni na wschodzie do 7 stopni na zachodzie kraju.

Bardzo deszczowo i wietrznie zapowiada się też środa (22.02). Temperatura w wyniku południowego wiatru w dzielnicach południowych i zachodnich może przekraczać 10 stopni, lokalnie dochodząc do 15 stopni. Dalsza część tygodnia bez większych zmian w pogodzie, nadal ze sporymi opadami deszczu, bardzo silnym wiatrem oraz wysoką, jak na luty, temperaturą.

Źródło:

prognoza polsat news