Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nie brakuje ryzykantów, którzy z niewiadomych przyczyn niebezpiecznie zbliżają się do rwących nurtów rzek. Ryzykują zdrowie i życie, bo ze zlodzoną rzeką i jej silnym nurtem nie mają żadnych szans. Wystarczy tylko chwila nieuwagi...
Roztopy na rzece Cisa na ukraińskim Zakarpaciu doprowadziły do spiętrzenia kry lodowej, która ruszyła z impetem w dół rzeki. Zjawisko, które przypomina lodowe tsunami, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ uderzając w most może go uszkodzić lub nawet zniszczyć.
Roztopy pojawiły się też w Rumunii. W północno-zachodniej części kraju na rzece Lăpuș doszło do wezbrania. Mieszkańcy z niepokojem śledzą podnoszący się poziom wody i nasilający się przepływ.
Noc na zachodzie przyniesie temperaturę w pobliżu zera. Na południu, wschodzie i w centrum będzie panować lekki mróz. W efekcie tam, gdzie za dnia pojawiły się roztopy, noc może przynieść zjawiska lodowe. Miejscami na zachodzie, południu i w centrum może padać deszcz marznący, powodujący gołoledź. Tam też będzie bardzo mglisto. Warunki drogowe będą trudne.
Satelita Aqua uwiecznił nad Pacyfikiem piękną powłokę chmur pierzastych o nazwie cirrus. Przypominają ptasie pierza, stąd ich nazwa. Obłoki te składają się nie z kropel wody, lecz kryształów lodowych, dlatego deszczu i śniegu nie przynoszą. Za to wyglądają malowniczo:
Fot. NASA / Aqua.
Fatalny stan infrastruktury energetycznej, masowe przerwy w dostawach prądu trwające nie godzinę, lecz wiele dni, brak ogrzewania i całkowite ciemności nocami - tak wygląda życie w Korei Północnej. Astronauta Scott Kelly sfotografował z ziemskiej orbity Pjongjang, stolicę Korei Północnej, która przypomina samotną, świecąca wyspę pośród mroków nocy. Pozostałe miasta i wsie nocami są spowite egipskimi ciemnościami... Dowiedz się więcej
Fot. NASA / ISS.
W rejonie Milnesand w stanie Nowy Meksyk w USA udało się uwiecznić fantastyczne tornado. Kierowcy przemierzający drogę widoczną na zdjęciu, mogli być mocno przerażeni...
Fot. Em Weh / Twitter.
Już za miesiąc minie 6 lat po najpotężniejszym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Japonię w spisanej historii. Tsunami, które było jego następstwem, zabiło ponad 20 tysięcy ludzi, na zawsze zmieniło linię brzegową kraju i doprowadziło do największej katastrofy jądrowej w XXI wieku, pozostawiając po sobie miasta duchów. Pomimo faktu, że władzom Japonii udało się usunąć napromieniowaną ziemię z terenów wokół elektrowni w Fukushimie, to jednak nie są w stanie uporać się z najważniejszym, a mianowicie z prętami paliwowymi, które znajdują się w zniszczonym budynku elektrowni. Jakby tego było mało, to roboty zarejestrowały właśnie dramatyczny wzrost poziomu promieniowania, największy od czasu katastrofy... Zobacz cały artykuł
Na zachodzie miejscami przejaśnia się, ale tam też pojawia się najwięcej mgieł, które mogą ograniczać widoczność do 100 metrów. Większe rozpogodzenia występują na Mazurach i Podlasiu. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, ale na ogół nie pada. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 4 stopni na Lubelszczyźnie plus 6 stopni na Podhalu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 4 lutego 2017 roku o godzinie 14:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Burza geomagnetyczna panująca na dużych szerokościach geograficznych, w wysokich warstwach atmosfery, objawiła się nad kanadyjską Albertą w postaci spektakularnej zorzy polarnej. Pasażerowie samolotów odbywających nocne loty mogli zachwycać się nieziemskim widokiem:
Błyskawice powstają w najpotężniejszych chmurach na naszej planecie, o nazwie cumulonimbus. Sięgają one wysokości nawet 15 kilometrów i niosą ze sobą ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Są nie tylko olbrzymie, lecz również malownicze. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć jak przebiega proces ich rozwoju od niewielkiej chmury aż po formację przypominającą grzyb atomowy:
Na plaży w australijskim Brisbane podczas przypływu morze wyrzuciło tysiące jasnoniebieskich meduz z gatunku Catostylus mosaicus. Według biologów morskich tak dużej liczebności tych jamochłonów nie obserwowano w tym miejscu od ćwierćwiecza. Meduzy nie są niebezpieczne, ponieważ w przeciwieństwie do innych gatunków, nie mają parzydełek i nie są toksyczne.
W większości regionów kraju jest pochmurno. Na przejaśnienia można liczyć miejscami na południu i południowym zachodzie, natomiast na rozpogodzenia na północnym wschodzie. Na zachodzie i w centrum pada deszcz, który miejscami na wschodnim wybrzeżu, Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie jest marznący i powoduje gołoledź. Na drogach i chodnikach może być ślisko. W południowej, zachodniej i centralnej części kraju wciąż zalegają mgły, lokalnie gęste. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 6 stopni na Podlasiu do plus 3 stopni na Podhalu.
Na wybrzeżach Irlandii podczas szalejącego sztormu pojawiły się gigantyczne ilości piany, które bardzo spodobały się psiakowi z poniższego nagrania. Piana to mieszanina, która w postaci rozproszonej jest gazem. Bąbelki tworzą się m.in. podczas silnego sztormu, gdy woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a jej zewnętrzne warstwy zmieniają się w postać gazową. Wystarczy silny wiatr, aby bąble zaczęły się unosić i osadzać na wybrzeżu.
Rosyjski kosmonauta uwiecznił Amu-darię, rzekę, która przepływa przez jałowe obszary Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu w środkowo-zachodniej Azji. Do lat 60. ubiegłego wieku rzeka uchodziła do Jeziora Aralskiego tworząc deltę. Obecnie większość wody jest uchodzi przez nieszczelne kanały na uzbeckie pola bawełny i rzeka wysycha, zanim dotrze do jeziora.
Fot. ISS / Roskosmos.
Ciśnienie będzie dzisiaj powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1008 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1015 hPa (w normie) na Podlasiu.