Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Na pustyni Sonora w Arizonie na południowym zachodzie USA w ziemi pojawiła się olbrzymia szczelina. Rozpadlisko najprawdopodobniej jest skutkiem silnej suszy, która panuje tam od kilku lat, a która jest największą przynajmniej od ponad 100 lat. W ubiegłym roku suszę nagle przerwały krótkotrwałe, ale ulewne deszcze związane z El Nino, które sprawiły, że spękana ziemia zaczęła przesiąkać wodą i gwałtownie schnąć. Szczelina zaczęła się tworzyć około 2013 roku i obecnie ma już 3 kilometry długości i 5 metrów szerokości i powiększa się coraz szybciej. Aby zbadać ten geologiczny fenomen naukowcy sfilmowali go za pomocą drona. Dzięki zebranym danym będzie można go szczegółowo wyjaśnić.
Pamiętacie lisa, którego wydobyto z rzeki zaklętego w bryle lodu? Coś podobnego miało miejsce również w USA. Ciekawego znaleziska dokonali tamtejsi wędkarze, którzy łowili w przerębli na zamarzniętym jeziorze. Wydobyli z bryły lodu szczupaka, który trzymał w zębach swoją ostatnią ofiarę, bassa wielkogębowego. Biedaczysko połakomił się na dość sporą rybę, która utkwiła mu w gębie i zadusiła na śmierć.
Jutro wąski sierp Księżyca spotka się z Wenus i Marsem. Jednak już dzisiaj wszystkie trzy obiekty tuż po zachodzie Słońca były widoczne na niebie południowo-zachodnim.
Księżyc, Wenus i Mars. Fot. Darek Dorosz.
Noc na zachodzie i północnym wschodzie kraju przyniesie przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju spodziewamy się dalszych przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatura wyniesie od minus 8 stopni na południu i w centrum do zera na wybrzeżu.
Nie jest tajemnicą, że za 5 miliardów lat Słońce zacznie "umierać", siejąc ogromne spustoszenie nie tylko na Ziemi, ale w całym Układzie Słonecznym. Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła wykonać nowe zdjęcie słynnej mgławicy planetarnej Duch Jowisza (NGC 3242), która została odkryta w 1785 roku przez Williama Herschela. Ten obiekt, oddalony od nas o 1500 lat świetlnych, w przepiękny sposób obrazuje, co stanie się już po śmierci Słońca... Zobacz
Nasi drogowcy powinni wziąć przykład ze służb drogowych Nowego Jorku, które podczas śnieżycy odśnieżały drogi niemal bez przerwy, tym samym umożliwiając mieszkańców dojazd do pracy:
Blue Marble to chyba najbardziej znane zdjęcie naszej planety. Satelita meteorologiczny nowej generacji Suomi-NPP wykonał zdjęcie, które ukazało Ziemię w nieosiągalnej dotychczas jakości. Jednak ujrzenie nawet całej półkuli na jednej fotografii nie zaspokaja naszego apetytu na więcej. Najbardziej ciekawymi obszarami Błękitnej Planety są niewątpliwie oba bieguny. Z uwagi na to, że satelity są w stanie uwiecznić za każdym swym przelotem tylko wąski pas od bieguna do bieguna, nigdy nie ukazują całej północnej półkuli z biegunem w centrum na jednym zdjęciu. Aby było to możliwe naukowiec Norman Kuring z NASA stworzył mozaikę z 15 zdjęć. Powstały one podczas każdego przelotu satelity Suomi-NPP około 824 km nad biegunem północnym. Obszar bieguna był dostatecznie oświetlony dzięki korzystnemu położeniu Słońca. Na poniższej mozaice możecie więc zobaczyć nie tylko obszary polarne, lecz także całą Europę i Azję, północną Afrykę oraz północne obszary Ameryki Północnej, pogrążone w chmurach. Spróbujcie odnaleźć Polskę?
Zdjęcie satelitarne Ziemi z perspektywy bieguna północnego. Fot. NASA / Sumoi-NPP.
Christiaan van Heijst, holenderski pilot, uwiecznił wspaniałą chmurę burzową w tle z jednym z chińskich miast, podczas przelotu między Pekinem a Szanghajem.
Tak wygląda miejsce, w które uderzył wcześniej piorun. Pozostawił po sobie spalony fragment trawy w kształcie kwadratu. To musiała być niesamowita siła. Pioruny są znacznie mniejsze niż nam się to wydaje. Uderzenie pioruna wypala dziury o średnicy od 2 milimetrów do 10 centymetrów. Obszar zniszczeń zazwyczaj nie przekracza jednego metra.
Fot. Jeff Boyce / Twitter.
Miranda jest najmniejszym spośród pięciu głównych księżyców Urana. Na księżycu, który ma zaledwie 480 kilometrów średnicy, rozciągają się wąwozy osiągające głębokość nawet 20 kilometrów. Mimo, że temperatura spada poniżej minus 200 stopni, lód w niektórych miejscach roztopił się tworząc zapadliska. To najprawdopodobniej efekt ogrzewania się wnętrza księżyca przez siły pływowe. Zaciekawiające jest to, że powierzchnia Mirandy wygląda tak, jakby coś uderzyło w nią z gigantyczną siłą, a następnie rozrzuciło skały po całej powierzchni, tworząc przy tym dziwaczne formacje. Miranda charakteryzuje się dwoma zupełnie odmiennymi obliczami. Jedno jest stare, pocięte kraterami i pofałdowane, a drugie jest młode, z licznymi pręgami, pełne skarp i grzbietów. Miranda spośród największych księżyców odkryta została najpóźniej, dopiero w 1948 roku. Jej pierwsze i jak dotąd jedyne zdjęcie wykonała 24 stycznia 1986 roku z odległości 81 tysięcy kilometrów sonda Voyager-2. Zobaczcie, jak piękna jest Miranda.
Na północy kraju chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z kierunku południowo-wschodniego. Temperatura waha się od minus 7 stopni w Kotlinie Kłodzkiej do plus 4 stopni w Bieszczadach.
Zdjęcie satelitarne w dniu 30 stycznia 2017 roku o godzinie 11:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Amerykański astronauta Terry Virts sfotografował słynne piramidy w Gizie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zdjęcie zostało wykonane 400 kilometrów nad ziemią. Egipskie skarby równie piękne wyglądają z powierzchni ziemi, jak i z ziemskiej orbity:
Fot. NASA / ISS.
@Artur przesłał nam zdjęcie Kotliny Jeleniogórskiej spowitej przez gęsty smog, który utrzymuje się nad nią od ponad tygodnia. Od kilku dni jest to najzimniejsze miejsce w Polsce. Dzisiaj rano temperatura spadła tam do minus 14 stopni.
Smog i mgła spowijają Kotlinę Jeleniogórską. Fot. Artur Leszczawski.
Księżyc nie przestaje nas fascynować, mimo iż minęło już 48 lat od pierwszego lądowania człowieka na jego powierzchni. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć naszego naturalnego satelitę w pełnej okazałości, przy zastosowaniu zbliżenia 300 razy w jakości Ultra HD. Sprzęt i parametry: Leica 2,8/400 mm + 3 TC + Panasonic GH4.
Na południu i w centrum kraju poranek jest bezchmurny. Na pozostałym obszarze chmurzy się, szczególnie w regionach wschodnich. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 13 stopni na południu do zera na wybrzeżu.
Reporter chińskiej telewizji wszedł na ostatnie piętro China Zun, budowanego najwyższego wieżowca w Pekinie. Z perspektywy ponad 520 metrów zobaczył wiszący nad stolicą Chin gęsty, trujący smog w kolorze brązowym. Powyżej niego niebo było błękitne i wolne od zanieczyszczeń. Każdego roku w Chinach na skutek smogu przedwcześnie umiera aż 1,5 miliona ludzi.
Ciśnieni nadal jest wysokie, ale przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1027 hPa na południowym wschodzie kraju.