Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W Stanach Zjednoczonych ten rok z pewnością nie będzie tak spokojny pod względem tornad, jak 2016, w którym żywioł ten pozbawił życia tylko 17 osób, a więc najmniej od 31 lat. Ostatnie dni przyniosły całą serię tornad, która zabiła 20 osób. 82 tornada obróciły w gruzy wiele miejscowości. Ludzie w ciągu kilku sekund potracili bliskich i dobytek całego życia.
Jeden z mieszkańców miasta Albany w stanie Georgia sfilmował moment przejścia tornada, które zabiło 5 osób, w tym 2-letnie dziecko, a także poważnie zraniło kolejnych 50 osób. Nagranie jest przerażające, zobaczymy na nim, z jaką lekkością ciemny lej łamie i powala drzewa.
Na kolejnym nagraniu możemy zobaczyć dalszą wędrówkę tornada, które unosząc fragmenty drzew i zabudowań, przecina drogę. Kierowcy przeżyli chwile grozy.
Myli się ten, kto myśli, że zimą w lasach nie ma grzybów. Są i to naprawdę zaskakujące. Jak informują Lasy Państwowe, jednym z nich jest trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica), który przypomina żółtą galaretę pozostawioną na gałęzi.
Jest też pozbawiona barwnika odmiana tego grzyba (fm. crystallina), która przypomina lód.
Z kolei na drewnie opanowanym przez łojówkę różowawą (Exidiopsis effusa) zaobserwować możemy niezwykłą formę krystalizacji lodu, która wygląda, jak lodowe włosy.
Fot. Artur Jeżewski / Lasy Państwowe.
Nie musicie czekać do lipca, aby zachwycić się letnimi krajobrazami. Mamy dla Was filmik z okresu, gdy przyroda ukazuje swe najbardziej urzekające piękno. Jest ciepło, słonecznie i kolorowo. Dojrzewają zboża, zieleni się trawa, a pośród nich latają motyle. Zobaczcie:
Wydawałoby się, że Matka Natura nie ma już przed nami żadnych tajemnic i wszystko to, co było do odkrycia, już odkryliśmy. Najnowsze znalezisko, jakiego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego u południowo-wschodnich wybrzeży Australii, można śmiało określić niesłychanym, a najlepiej oddają to słowa "obcy żyją wśród nas"... Zobacz cały artykuł
Zima może być piękna. Tak wygląda ta pora roku na Podhalu i w Tatrach:
Tatry i Podhale. Fot. Rafał Raczyński.
Tatry i Podhale. Fot. Rafał Raczyński.
Noc w większości regionów kraju przyniesie opady, przeważnie śniegu i deszczu ze śniegiem, jednak miejscami także deszczu i to marznącego, który może powodować gołoledź, czyli tzw. szklankę. Na termometrach zobaczymy minimalnie od minus 5 stopni na południu i południowym wschodzie do plus 2 stopni na północy i północnym zachodzie kraju.
Trzęsienia ziemi, śnieżyce i gigantyczne lawiny to nie jedyne klęski żywiołowe, które nawiedzają Włochy. Na południu kraju przechodzą burze, które niosą gigantyczne ilości deszczu. W wielu miejscach doszło do powodzi i osunięć ziemi. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Sycylii i w Kalabrii, co możecie zobaczyć na poniższym filmie. To jednak nie koniec, ponieważ olbrzymie masy śniegu, miejscami sięgające wysokości kilku metrów, które spadły w ostatnim czasie na górzyste obszary środkowych Włoch, wraz z odwilża zaczną się roztapiać, co może się skończyć powodziami w miejscowościach położonych nad brzegami rzek uchodzących do Morza Tyrreńskiego i Adriatyku.
Singapurski dostawca za pomocą kamerki samochodowej sfilmował moment uderzenia pioruna w drzewo w parku przy wieżowcu Sim Lim Tower. Na poniższym filmiku widzimy moment uderzenia błyskawicy oraz rozrzucone z impetem fragmenty drzewa, które upadają na parking i samochody. Dosłownie chwilę później tuż obok przechodzi mężczyzna z parasolem. Kierowca twierdzi, że był już wcześniej świadkiem uderzenia pioruna w tym samym miejscu. Powiedział, że to dowód, iż przysłowie mówiące, że piorun nie uderza nigdy w to samo miejsce, jest błędne. Dodajmy, że każdego roku na całym świecie na skutek porażenia piorunem ginie około 25 tysięcy osób.
Kolejny fantastyczny filmik z najnowszego satelity meteorologicznego GOES-16. Tym razem możecie zobaczyć animację formujących się i zanikających chmur nad Florydą i okolicami. Piękne!
Clouds swirl in the sky over Florida in this animation from #GOES16! See more images from this next-gen spacecraft @ https://t.co/MDdSUau4JZ pic.twitter.com/bShGHpJk2n
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) 23 stycznia 2017
Nasi czytelnicy na Twitterze nie mają wątpliwości, że chcieliby już zobaczyć wczesną wiosnę. Zachęcamy Was do kliknięcia przycisku "obserwuj" i śledzenia naszego oficjalnego profilu na Twitterze, bo znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych informacji o pogodzie :)
A jednak nie możecie się doczekać wiosny :) 🌼 pic.twitter.com/ZsDbAaphpX
— TwojaPogoda.pl (@twojapogoda) 24 stycznia 2017
Grand Banks, to szeroka półka Atlantyku, będąca podmorskim przedłużeniem Nowej Fundlandii we wschodniej Kanadzie. To obszar nie tylko wyjątkowo obfitujący w ryby, z powodu stykania się zimnego Prądu Labradorskiego i ciepłego Prądu Zatokowego. lecz również najprawdopodobniej najbardziej mgliste miejsce na świecie. Mgła utrzymuje się tam średnio przez 200 dni w roku.
Nie tylko u nas w Bieszczadach pojawiły się tunele śnieżne wysokie na kilka metrów. Podobnie jest też we Włoszech i w Chorwacji, które kojarzą się nam bardziej jako wakacyjne kurorty aniżeli krainy śniegu i lodu. Tak wygląda droga między miejscowościami Mazin i Dobroselo w Chorwacji.
Zarządcy znanej w Polsce sieci dyskontów wykazali się we włoskiej Abruzji wyjątkową bezmyślnością, bo nie zlecili pilnego odśnieżenia dachu. Tymczasem zaledwie jeden metr sześcienny zbitego śniegu może ważyć ponad 500 kilogramów. Jeśli po większych opadach zauważycie duże ilości śniegu na dachu wielkopowierzchniowego obiektu, to nie wchodźcie do środka, zgłoście sprawę zarządcom lub strażakom, bo możecie sobie i innym uratować życie.
Fot. Twitter / @ReteMeteoAmator.
W dalszym ciągu na przeważającym obszarze kraju temperatura jest ujemna. Zdecydowanie najzimniej jest na krańcu południowo-wschodnim, nawet minus 8 stopni. Odwilż obejmuje tylko regiony północne, gdzie na wybrzeżu jest do plus 3 stopni. Jutro odwilżowo będzie już prawie w całej Polsce. Wyjątkiem pozostaną tylko miejscami krańce południowe.
Szklanka na drogach i chodnikach to przekleństwo dla kierowców i pieszych, ale można ją wykorzystać w całkiem przydatnym celu, np. urządzając sobie lodowisko. Pamiętajcie tylko, aby wybierać bardzo płytkie rozlewiska, a w żadnym razie nie jeziora i stawy.
Przedpołudnie jest przeważnie pochmurno. Jedynie na krańcach północnych występują przejaśnienia, a na krańcach południowych i południowo-wschodnich rozpogodzenia. W pasie od Śląsk i Małopolski przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze występują opady deszczu, mżawki i śniegu, miejscami na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i we wschodniej Małopolsce mżawka marznie i powoduje gołoledź. Z tego powodu może być bardzo ślisko. Wiatr wieje słabo z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w górskich kotlinach do plus 3 stopni na wschodnim wybrzeżu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 24 stycznia 2017 roku o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
2016 rok był w skali globalnej najcieplejszym rokiem od kiedy prowadzi się nieprzerwane pomiary meteorologiczne, a więc od 1850 roku. Jednakże z rekonstrukcji klimatycznych, które powstały na podstawie m.in. badań rdzeni lodowych i osadów z dna morskiego, równie ciepło, co obecnie, nie było na Ziemi od 115 tysięcy lat, a więc od tzw. okresu eemskiego, ostatniego okresu międzylodowcowego, gdy poziom światowych oceanów był aż o 6-9 metrów wyższy niż obecnie. Poniższa mapa anomalii temperatury w 2016 roku jednoznacznie wskazuje, że największe rekordy ciepła padały w Arktyce. To obecnie najszybciej ocieplający się region świata. Przez wiele miesięcy zasięg tamtejszego lodu morskiego był najmniejszy od 44 tysięcy lat. Miniony rok był ciepły także w Polsce, zapisując się w pierwszej dziesiątce najcieplejszych... Dowiedz się więcej
Anomalie temperatury powietrza w 2016 roku. Dane: NASA.
W Warszawie i Łodzi pada marznąca mżawka przy temperaturze do minus 5 stopni. Na drogach i chodnikach może się pojawiać gołoledź, a więc może być bardzo ślisko. Podczas takiej aury nie trudno o wypadek, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność. Jak powstaje gołoledź? Gdy zimne powietrze opada, a ponad nie zaczyna napływać cieplejsza masa. Wówczas opady ciekłe przechodzą z ciepłej do zimnej warstwy powietrza i przy kontakcie z gruntem zmieniają się w pokrywę lodową. Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.
Jeśli wybierzecie się dzisiaj na Śnieżkę, to możecie liczyć na zapierające dech widoki. W Sudetach panuje inwersja, a to oznacza, że w dolinach jest dużo zimniej niż na szczytach. W Pecu pod Śnieżką termometry pokazują aż minus 14 stopni. Dla porównania na szczycie Śnieżki jest minus 7 stopni i w oddali unosi się "morze chmur", nad którym na błękitnym niebem świeci Słońce. Możemy to zobaczyć dzięki kamerze internetowej.
Fot. HUMLNET.
Poranek jest przeważnie pochmurny, jedynie na południowym wschodzie oraz lokalnie na wybrzeżu przejaśnia się i rozpogadza. W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazowsze występują bardzo niebezpieczne marznące opady deszczu lub mżawki, a także śniegu. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje słabo z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus kilkunastu stopni w górskich kotlinach do plus 3 stopni na wybrzeżu.
Jeśli zapomnieliście, że nasz kraj potrafi być wyjątkowo piękny, mamy dziś dla Was nagranie najbardziej zachwycających zachodów Słońca we Wrocławiu, wykonane w jakości Ultra HD. Dla takich właśnie filmów stworzono nowoczesne kamery 4K.
Ciśnienie jest wysokie i będzie dzisiaj powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1021 hPa na północnym wschodzie do 1027 hPa na południowym zachodzie.