FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Idzie odwilż, a wraz z nią lodowe deszcze i gęste mgły

Po kilku dniach z mrozem i opadami śniegu, szykują się zmiany w pogodzie. Rozpoczyna się niewielka odwilż, która opanuje cały kraj, ale zamiast korzyści przyniesie nam niemal same problemy, bo drogi i chodniki pokryje szklanka, a na dodatek będzie bardzo mglisto.

Do tej pory zalegało nad nami mroźne powietrze, które z każdym dniem przynosiło coraz niższą temperaturę. Jednak ustępujący wyż zaczyna wpuszczać trochę cieplejszego, atlantyckiego powietrza, które przyniesie nam nieśmiałą odwilż.

Rozpoczyna się ona w czwartek (19.01) na wybrzeżu, będzie się sukcesywnie rozszerzać w kierunku południowym i jeszcze przed końcem tygodnia opanuje całą Polskę. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie na ogół 1-2 stopni, a na wybrzeżu 3-4 stopni.

Oznacza to, że śnieg, który w tej chwili pokrywa cały kraj, zacznie się systematycznie roztapiać. Jego parowanie oznacza bardzo gęste mgły, które mogą spowijać wiele regionów przez całą dobę. Widoczność może być ograniczona do 50-100 metrów. Mgła będzie powodować oblodzenie.

Roztapianie się śniegu niesie ze sobą jeszcze jeden problem, ponieważ za dnia będzie na niewielkim plusie, zaś nocami na minusie. To oznacza, że gdy za dnia śnieg roztopi się, zmieniając się w błoto pośniegowe i wodę, w nocy wszystko to zamarznie. Drogi i chodniki będą jak lodowisko, i to nie tylko z tego powodu.

Kolejnym jest napływ cieplejszego powietrza nad chłodniejszą masę, która zaczęła opadać. Wynikiem tego zjawiska są tzw. marznące deszcze. Padają one z chmur przy dodatniej temperaturze, jednak w momencie, gdy docierają do powierzchni ziemi, temperatura jest już ujemna, a grunt zmrożony.

Wówczas spadła woda natychmiast zamarza tworząc pokrywę lodową. Najbardziej niebezpiecznie będzie w północnej połowie kraju, ponieważ tam lodowe deszcze i mżawki będą występować najczęściej. Zachowajmy więc ostrożność, bo taka aura sprzyja wypadkom, a przecież nikt nie chce spędzić kilku tygodni w szpitalu ze złamaniami.

Źródło:

prognoza polsat news