Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Na poniższym filmiku możecie zobaczyć fascynujące zamarzanie baniek mydlanych przy temperaturze minus 15 stopni. Wewnątrz baniek kryształki lodowe rosną aż z bańki uchodzi powietrze, spada ciśnienie i ostatecznie pęka. Nietrwałe, ale jakże piękne zjawisko.
Gęste mgły osadziły przepiękną szadź. Zobaczcie bajeczne zdjęcia od naszych czytelników.
Malownicza szadź w Górze Śląskiej w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław Matuszewski.
Malownicza szadź w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Agnieszka Gucwa.
Malownicza szadź w Przesławicach w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Sylwester Berendt.
Malownicza szadź w Morzewie w woj. wielkopolskim. Fot. Robert.
Noc miejscami przyniesie słabe, przelotne opady śniegu, głównie w regionach północnych. Na południu zapowiadają się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura będzie zróżnicowana, od kilkunastu stopni poniżej zera na południu do zera na północy.
Kręci się Wam łezka w oku na widok zdjęć minionego lata?... Zobaczcie całą galerię
Tajlandia, cel zimowych wakacji m.in. Polaków, nawiedzana jest przez dramatyczne powodzie. Na południu kraju pod wodą znalazły się drogi, domy, linie kolejowe i pola uprawne. Żywioł zrujnował plantacje kauczuku, którego Tajlandia jest jednym z największych światowych producentów. Szacuje się, że dostawy kauczuku będą w tym roku mniejsze co najmniej o 10 procent, a jego ceny znacznie wzrosną. Ostatnie bilanse mówią już o 40 ofiarach śmiertelnych. Powódź dotknęła bezpośrednio ponad 1,5 miliona osób. Prognozy są bardzo niepomyślne, ponieważ spodziewane są dalsze ulewne deszcze, mimo iż pora mokra powinna była się tam skończyć w listopadzie.
Tak wyglądała wczoraj autostrada nr 1 między Lozanną a Genewą w Szwajcarii.
SpaceX, po udanym powrocie do realizowania misji kosmicznych po ubiegłorocznej katastrofie, już przygotowuje się do wysłania w kosmos rakiety Falcon-9, która już raz była na orbicie. Będzie to misja, która zapisze się na kartach historii przemysłu kosmicznego... Przeczytaj artykuł
Gwałtowny wzrost liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę na Lubelszczyźnie. Tamtejsze szpitale są przepełnione, do odwołania wprowadzono również zakaz odwiedzin chorych. W ciągu ostatniego tygodnia zachorowało tam 6 tysięcy osób, dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku chorych było 1,5 tysiąca. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP) od 8 do 15 stycznia na terenie naszego kraju odnotowano ponad 160 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 52 osoby na 100 tysięcy.
Odnotowano pierwszy w tym sezonie zgon z powodu tej choroby. Tak dużej liczby zachorowań w połowie stycznia nie notowaliśmy od 4 lat. Najwięcej pacjentów zgłaszających się do lekarzy z grypą mamy w województwie mazowieckim, pomorskim, małopolskim i wielkopolskim. Najszybciej przybywa ich w woj. małopolskim i opolskim. Europa przeżywa epidemię grypy, która ogłoszona została już m.in. we Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Finlandii... Dowiedz się więcej
W wielu miejscach nocna mgła przy ujemnej temperaturze osadziła malowniczą szadź, przypominającą lodowe kolce. W połączeniu ze śniegiem krajobrazy po prostu zapierają dech:
Malownicze oblicze szadzi. Fot. TwojaPogoda.pl
Malownicze oblicze szadzi. Fot. TwojaPogoda.pl
Malownicze oblicze szadzi. Fot. TwojaPogoda.pl
Nad Polską znajduje się potężny wyż, który przynosi nam zarówno pochmurne niebo, jak i przejaśnienia. Lokalnie utrzymują się też gęste mgły. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od minus 8 stopni na Podhalu do zera na wybrzeżu.
Rejon włoskiego Amatrice, zrujnowanego przez ubiegłoroczny wstrząs, od rana nawiedza cała seria trzęsień ziemi o sile dochodzącej do M5.7. Wstrząsy spowodowały dalsze zniszczenia uszkodzonych budynków, a także ewakuację robotników, którzy budują nowe domy i odbudowują zniszczone zakłady pracy, świątynie i budynki użyteczności publicznej. Ewakuowano również część mieszkańców, którzy wrócili już do swych domów. Wstrząsy były odczuwane nawet w Rzymie, który jest oddalony od epicentrum o około 100 kilometrów. W stolicy Włoch zamknięto 2 stacje metra i ewakuowano z nich pasażerów. Premier Włoch wysłał w rejon epicentrum wojsko, aby pomagało ludności. W ostatnich dniach spadły tam nawet 2 metry śniegu, panuje również silny mróz. Przypomnijmy, że na skutek sierpniowego wstrząsu w środkowych Włoszech zginęło prawie 300 osób. Wstrząsy wtórne pojawiają się regularnie, czasem są silne.
Nasz czytelnik @Łukasz, który mieszka w Legnicy, chciałby się z Wami podzielić swoimi przeżyciami związanymi z przejściem orkanu Cyryl nad Legnicą... Przeczytaj artykuł
Skutki orkanu Cyryl we Wrocławiu, gdzie wiatr osiągał 137 km/h. Fot. TwojaPogoda.pl
Wspominamy orkan Cyryl, najbardziej kosztowny kataklizm od początku tego wieku, który równo 10 lat temu zdewastował Europę. Pozbawił życia dziesiątki osób, pozrywał tysiące dachów i powalił miliony drzew. Przypomnijmy sobie, co wówczas działo się w Polsce... Przeczytaj artykuł
Niektórzy nie mogą żyć bez czterech pór roku, ponieważ każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Mieszkaniec norweskiej stolicy przez cały rok nagrywał widok ze swojego okna, aby ukazać przemijające piękno. Krajobrazy zmieniały się z biegiem dni i tygodni. Inaczej wyglądały zimą, a inaczej w pełni lata. Mozaikę zmieniających się pór roku możemy zobaczyć w postaci filmik, który ukazuje cały rok w ciągu 40 sekund:
Najgorsze powietrze mamy teraz miejscami na południu i w centrum kraju, na co wskazują pomarańczowe, czerwone i bordowe kropki na poniższej mapie. Najmniej zanieczyszczeń mamy w miejscach oznaczonych zieloną kropką.
Najbardziej zapylone powietrze mamy nad Warszawą i okolicami. Dopuszczalne normy jakości powietrza są miejscami przekroczone nawet 4-krotnie. Wiatr jest słaby, więc na ustąpienie smogu dzisiaj nie mamy co liczyć... Dowiedz się więcej
Aktualny Indeks Jakości Powietrza w Polsce. Dane: GIOŚ.
Poranek prawie w całym kraju jest pochmurny, a w centrum i na środkowym zachodzie również mglisty. Widoczność jest tam ograniczona do 100-300 metrów. Wiatr wieje bardzo słabo z południa. Temperatura wynosi od minus 15 stopni na Podhalu do minus 1 stopnia na wybrzeżu.
Wiele regionów kraju spowijają gęste mgły, które osadzają szadź i ograniczają widoczność. Zobaczcie, jak pięknie wygląda to zjawisko, kojarzące się nam z atmosferą tajemnicy, gdy spowija Bieszczady. Zdjęcia wykonano jesienią z paralotni:
Przez Polskę przechodzi w tej chwili centrum wyżu, a ciśnienie jest stabilne. Barometry pokazują od 1038 hPa na południu do 1041 hPa w centrum kraju.