Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Kochacie wiewiórki? Pamiętajcie o nich w mroźne i śnieżne dni. Zabierzcie dla nich nasiona i orzeszki. Czy wiecie, że rude kitki żyją na wolności od 2 do 4 lat i żywią się grzybami, żołędziami, owocami, owadami, jajkami, a nawet żywicą? Zagrażają im kuny i ptaki drapieżne.
Małe wiewiórki są ślepe przez miesiąc po urodzeniu, a dojrzałość osiągają po roku. W dziuplach zazwyczaj żyją samotnie, mimo iż w parku spotkać je możemy całymi grupami.
Fot. TwojaPogoda.pl
Noc przyniesie nam przejaśnienia, ale również przelotne, chwilami intensywne opady śniegu. Rano możliwe są także gęste mgły, które będą osadzać szadź. Temperatura spadnie do minus 10 stopni na wschodzie i minus 2 stopni nad morzem.
Jak wyglądały polskie krajobrazy w 2016 roku? Zobaczcie je na pięknych zdjęciach... Zobacz
Zima nie przestaje nas zachwycać. Zobaczcie dzisiejsze zdjęcia od naszych czytelników.
Mroźna i śnieżna zima na Zamojszczyźnie. Fot. Amurat.
Wschód Słońca w Strzyżowie w woj. podkarpackim. Fot. Krzysztof Marczak.
Smog w Przemyślu w woj. podkarpackim. Fot. Drewniany.
Słup słoneczny w Bieczu w woj. małopolskim. Fot. Majka.
Bałwany śnieżne w Wejherowie w woj. pomorskim. Fot. Supercell_27.
Komórka konwekcyjna w Wejherowie w woj. pomorskim. Fot. Supercell_27.
Rzeka Kamienna w Szklarskiej Porębie w woj. dolnośląskim. Fot. Artur Leszczawski.
Poniższa animacja pokazuje, jak zmieniała się temperatura powierzchni Atlantyku między kwietniem 2015 a kwietniem 2016 roku. Skala temperatury znajduje się u dołu animacji.
Śnieg prószy, ale nie wszędzie równie obficie. Porównawcze wykresy grubości pokrywy śnieżnej dla Katowic, Suwałk i Warszawy zdradzają, że w stolicy jest nawet trzykrotnie mniej śniegu niż na Górnym Śląsku. Zobaczcie, jak zmieniła się ilość śniegu na tle poprzednich dni:
Fot. Damian Dąbrowski / IMGW.
Astronomowie przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a uwiecznili protogwiazdę o wdzięcznej nazwie IRAS 20324+4057, która znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia około 4500 lat świetlnych od Ziemi. Pochłania ona gaz i pył, lecz jednocześnie sama jest rozrywana przez promieniowanie ultrafioletowe z pobliskich, w pełni uformowanych gwiazd, czemu zawdzięcza swój "ogon".
Fot. NASA / Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Spodziewane w najbliższych dniach mrozy wywołały we Francji panikę w sektorze energetycznym. W okresie zimowym wiele siłowni jest wyłączanych, bo przechodzą prace konserwatorskie, a także szczegółowe inspekcje. Jednak, gdy temperatura znacznie spadnie, a Francuzi podkręcą ogrzewanie, może z tego powodu dojść do masowych przerw w dostawach prądu i ogrzewania. Aby tego uniknąć wstrzymano kontrole w 12 elektrowniach. Jednocześnie władze zwróciły się do odbiorców indywidualnych i zakładów pracy o oszczędzanie energii.
Titanic to najsłynniejszy ze statków jakie pływały po morzach. A to za sprawą nie tylko jego potęgi, ale również katastrofy. Senan Molony, irlandzki dziennikarz, który od 30 lat prowadzi swoje śledztwo w tej sprawie twierdzi, że Titanica zatopiła nie tylko góra lodowa... Przeczytaj artykuł
W Bieszczadach bywa tyle śniegu, że psy biegają po patyki na dachy domów.
Nad Wielkopolską i Kujawami rozpogadza się. Błękitne niebo odsłania wielka pokrywa chmurowa. Wygląda to bardzo malowniczo i oczywiście wszyscy czekają na promyki Słońca.
Rozpogodzenia w Wielkopolsce i na Kujawach. Fot. Adam.
Na południowym zachodzie, w centrum, na wschodzie i północy chmurzy się i tam występują przelotne, choć chwilami intensywne opady śniegu. Na północnym zachodzie, południu i południowym wschodzie przejaśnia się i rozpogadza. Na północnym wschodzie zalegają gęste mgły. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków, na ogół słabo. Temperatura waha się od minus 8 stopni na Podhalu do 2 stopni na wschodnim wybrzeżu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 16 stycznia 2017 roku o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
W ciągu ostatniej doby przybyło śniegu, szczególnie na zachodzie, północy i południu kraju. Jak się możecie przekonać patrząc na poniższą mapę aktualnej grubości pokrywy śnieżnej, liczby mocno się różnią, nawet między niedalekimi miejscowościami. To efekt tzw. opadów konwekcyjnych, które bywają obfite, ale mają niewielki zasięg, a najwięcej śniegu przynoszą na wyżej położonych terenach. Stąd w Zielonej Górze jest trzy razy więcej śniegu niż w Poznaniu czy Wrocławiu i aż pięć razy więcej niż w Gorzowie Wielkopolskim. Najbardziej śnieżnym miastem wojewódzkim jest Rzeszów, a zaraz za nim znalazły się Katowice. W wielu miejscach wciąż przechodzą śnieżyce, więc białego puchu będzie jeszcze przybywać.
Każdej zimy gdzieś w Europie Środkowej dochodzi do katastrofy budowlanej z powodu dużych ilości śniegu. Najbardziej zagrożone są zawsze obiekty o dużej powierzchni, ponieważ metr sześcienny śniegu może ważyć, w zależności od tego czy jest puszysty czy zbity, od 100 do nawet blisko tony. Nie odśnieżenie dachu na czas, np. po potężnej śnieżycy, może się skończyć tragedią. Niewiele brakowało, aby doszło do niej w Czechach, gdzie pod ciężarem śniegu runął dach sali sportowej, akurat w momencie, gdy odbywał się na niej mecz siatkówki. Tylko błyskawiczna ewakuacja 80 osób sprawiła, że nikomu nic się nie stało. Zobaczcie ten moment na filmiku:
Poranek w większości regionów kraju przynosi nam przelotne opady śniegu. Na wschodzie zalegają gęste mgły, które osadzają szadź i ograniczają widoczność do 100-200 metrów. Na północnym zachodzie i południowym wschodzie niebo przejaśnia się. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 15 stopni na Podhalu do 1 stopnia na wybrzeżu.
Ciśnienie jest wysokie i dzisiaj będzie nadal szybko rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe o 15 hPa. Teraz wynosi od 1019 hPa na północy i w centrum do 1022 hPa na południowym wschodzie.