FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Co czwarty z nas jest uczulony na zimę. Jakie są objawy?

Wielu z nas ma objawy charakterystyczne dla pewnego rodzaju uczulenia, o którym większość z nas nawet nie ma pojęcia. Naukowcy z Oksfordu wykazali, że istnieje uczulenie na zimę, a dokładniej na związane z nią zjawiska atmosferyczne. Jak je leczyć?

Gdy zima jest łagodna objawów nie zauważa się. Jednak, gdy tylko temperatura spada, robi się zimno, wilgotno i wietrznie, nawet 25 procent Polaków zaczyna cierpieć na alergię, która przynosi ze sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Być może zabrzmi to dziwnie, ale co czwarty z nas jest uczulony na zimę.

Dzieje się tak dlatego, że przy niskiej temperaturze, podobnie jak przy innych alergiach, komórki tkanki łącznej i błon śluzowych w organizmie zaczynają uwalniać histaminę. To może powodować reakcje alergiczne, takie jak wysypka, obrzęk, kichanie, łzawienie oczu, zawroty i bóle głowy.

Wielu z nas zapewne myśli wówczas, że ma objawy przeziębienia i grypy, jednak nic bardziej mylnego. Alergię na zimę odróżnić można od zwyczajnych stanów przedgrypowych po tym, że utrzymują się bardzo długo, nawet całymi tygodniami.

Nie występuje silna gorączka, lecz dłuższy czas doskwierają nam objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Co więcej, długotrwałość tego schorzenia może wpływać na nasze samopoczucie i nastrój. Możemy być senni, rozdrażnieni, a nawet popadać w stany depresyjne.

Na szczęście lekarze znają lekarstwo na tę przypadłość. To najczęściej leki przediwhistaminowe, które nawet w silnej dawce pozostają bezpieczne dla naszego organizmu. Jednak podobnie jak każda alergia, może mieć gwałtowny przebieg, choć zdarza się on bardzo rzadko.

Kontakt z wyjątkowo nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi może się skończyć atakiem ciężkiej reakcji alergicznej. Wówczas konieczny może się okazać zastrzyk z adrenaliną, w przeciwnym razie grozi nam niebezpieczeństwo.

Osoby, których samopoczucie pogarsza się podczas chłodnej pory roku, odczuwają lęk i obrzydzenie do zimowych krajobrazów, powinny pomyśleć nad zmianą miejsca zamieszkania na cieplejsze regiony, gdzie niekorzystne dla zdrowia skutki będą łagodniejsze.

Warto też hartować się, urządzając sobie częste i długie spacery. Jednakże dla pewności skontaktujmy się z lekarzem i zapytajmy go, czy dopadła nas alergia na zimę, czy też to tylko zwyczajne przeziębienie.

Źródło:

prognoza polsat news