FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowy smog spowija Polskę. Trujący każdy wdech

Dotychczas przed trującym smogiem chronił nas porywisty wiatr. Jednak, gdy osłabł, jakość powietrza natychmiast pogorszyła się. Obecnie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone miejscami nawet 15 razy! Władze ogłosiły alarm smogowy.


Fot. Youtube / Nauka. To lubię.

Tak zanieczyszczonego powietrza nie mieliśmy od dawna. Fala arktycznych mrozów sprawia, że palimy w piecach, często czym popadnie. W efekcie jakość powietrza pogorszyła się i to znacząco. Po tym, jak wiatr osłabł, pył emitowany przez kominy nie rozwiewa się, lecz opada i gromadzi przy powierzchni ziemi, drażniąc nasze drogi oddechowe.

Jak wynika z ostatnich pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w dużych miastach, normy stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 zostały przekroczone nawet kilkukrotnie. W Warszawie odnotowano 1000 procent normy pyłu zawieszonego, a w Krakowie nawet 1500 procent.

Sytuacja będzie się pogarszać w nadchodzących dniach, ponieważ do połowy przyszłego tygodnia wiać będzie słabo, będzie też na minusie, zwłaszcza nocami, a to oznacza, że jakość powietrza będzie coraz gorsza, zwłaszcza wieczorami, gdy emisja z pieców jest zwykle największa.

Każdy wdech to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

W Warszawie w poniedziałek (9.01) będzie można za darmo korzystać z tramwajów, autobusów, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L.

Tymczasem do szkół trafiły maile z ostrzeżeniami, aby planowane zajęcia na świeżym powietrzu, zwłaszcza z najmłodszymi uczniami, przełożyć do czasu poprawy jakości powietrza. Smog jest problemem od lat, jednak dopiero teraz nasza świadomość o tym, jak jest groźny, wzrosła na tyle, że władze zmuszone są ogłaszać alarmy smogowe.

Jak chronić się przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.

Jeśli w weekend w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodźmy na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.


Grafika: Krakowski Alarm Smogowy.

Z powodu ocieplenia, większość z nas będzie chciała przewietrzyć mieszkanie. Jednak podczas panowania smogu nie jest to najlepszy pomysł, bo wszystko to, co wyemitują samochody, trafi do naszego domu. Poczekajmy z tym aż wiatr się nasili i przegna zanieczyszczenia, a więc do początku przyszłego tygodnia.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Aż w 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Tylko 20 procent z nas jest dobrze poinformowanych o aktualnej jakości powietrza w swojej okolicy, zaś 60 procent chciałoby takie informacje otrzymywać, ale nie wie gdzie ich szukać.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania, ponieważ noce nie przynoszą mrozu i nie jest konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.

Źródło:

prognoza polsat news