Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Śnieg, lód i mróz, ale też słoneczko i akcenty wiosenne. Grudzień przyniósł nam dwa zupełnie różne oblicza. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie było na łonie przyrody.
Korzystając z bezchmurnej aury i arktycznej masy powietrza, która jest niezwykle przejrzysta, uwieczniliśmy usiane gwiazdami niebo. Zobaczcie konstelację Oriona z jego piękną mgławicą, najjaśniejszą gwiazdę Byka i siedem sióstr, czyli Plejady... Zobacz w powiększeniu
Na Suwalszczyźnie jest już minus 15 stopni, jednak wieje tam w porywach do 40 km/h, a to oznacza, że w przeliczeniu temperatura odczuwalna wynosi aż minus 28 stopni. Na wschodzie kraju jest więc lodowato. Im dalej na zachód, tym jest cieplej, ale nawet tam przy minus 5 stopniach i porywach do 40 km/h odczuwalnie jest minus 15 stopni.
Możecie przeliczać wskazania termometrów i prędkość wiatru na temperaturę odczuwalną za pomocą naszej specjalnej tabelki. Temperaturę możecie sprawdzić powyżej, a wiatr osiąga w porywach 30-40 km/h, a nad morzem 50-60 km/h:
Fotopułapka umieszczona w Puszczy Białowieskiej całą dobę podgląda ulubione miejsce żubrów. Wczoraj podczas zawiei śnieżnej wataha wilków próbowała upolować jednego z nich, ale krótka konfrontacja pokazała jednak, kto tu rządzi. Zobaczcie poniższe nagranie.
Noc zapowiada się mroźno. Najzimniej będzie we wschodnich województwach, gdzie termometry pokażą nawet poniżej minus 15 stopni. Najcieplej będzie nad morzem, lekko poniżej zera.
Jednak w dalszym ciągu porywiście wieje z północy, przeważnie do 40-50 km/h, a nad morzem nawet powyżej 70 km/h. To oznacza, że temperatura odczuwana przez receptory znajdujące się w naszej skórze na nieosłoniętych częściach ciała może być nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów. Na wschodzie będzie poniżej minus 20 stopni, a w większości regionów poniżej minus 10 stopni. Najzimniej będzie o poranku, ale na szczęście z powodu Święta Trzech Króli zdecydowana większość z nas nie musi iść do pracy lub szkoły i te najmroźniejsze chwile przeczekamy w ciepłych domowych pieleszach.
Nie macie jeszcze tapety na pulpit lub kalendarza na styczeń? Noto już macie i to dwa w jednym! :) Kliknijcie w czerwony link, zapiszcie zdjęcie na swoim pulpicie, ustawcie jako tapetę i cieszcie się magią zimy przez cały miesiąc... Ściągnij tapetę
Smo(k)g w Krakowie był od zawsze i chociaż walkę z nim toczyli kolejni prezydenci, to jednak nadal straszy i truje mieszkańców. Zobaczcie, jak wyglądał w 1992 roku w reportażu w Teleexpressie:
W Moskwie w pełnej gotowości w okresie zimowym jest aż 17 tysięcy pługów. Żadne inne miasto na świecie nie może się pochwalić tak wielką antyśniegową armią. A jak jest w Warszawie? Zarząd Oczyszczania Miasta ma prawie 500 pojazdów, w tym 306 pługów i 164 pługo-posypywarki, które są obsługiwane przez 2 tysiące pracowników, gotowych do pracy przez całą dobę. Do utrzymania mają oni 1/3 dróg w Warszawie, a więc 1400 kilometrów dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych, 140 kilometrów dróg rowerowych i 1,7 miliona metrów kwadratowych chodników. Pozostałe 2/3 dróg odśnieżanych jest przez pracowników wyznaczonych przez urzędy dzielnicowe i osiedlowe. W tym sezonie, w zależności od pogody, na odśnieżanie Warszawa wyda od kilku do kilkanastu milionów złotych... Dowiedz się wiecej
Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa / Facebook.
Pierwszy całodobowy mróz tej zimy mieliśmy na nizinach 8 listopada. Na północnym i północno-zachodnim Mazowszu, Kujawach oraz na Żuławach przez całą dobę temperatura utrzymywała się poniżej zera za sprawą bardzo gęstej mgły. Najzimniej było w Elblągu, gdzie odnotowano maksymalnie minus 1 stopień. Dzisiaj, po upływie prawie 2 miesięcy, po raz pierwszy tej zimy całodobowy mróz panował już w całej Polsce. W najcieplejszym momencie dnia w Suwałkach odnotowano aż minus 13 stopni. Najwyższą temperaturę zmierzono we Wrocławiu i w Świnoujściu i był to 1 stopień poniżej zera. Dotychczas tak zimno było głównie w nocy.
Styczeń to z całą pewnością miesiąc poza głównym sezonem burzowym, to jednak w ostatnich dniach błyskawice przecięły nasze niebo. To skutek gwałtownych procesów zachodzących w atmosferze nad Polską podczas przechodzenia głębokiego układu niskiego ciśnienia. Pora więc idealna, aby zaprezentować Wam najnowsze dzieło Mike'a Ołbińskiego zatytułowane "Puls", które powstało podczas ubiegłorocznego sezonu burzowego na amerykańskich Wielkich Równinach. Zobaczycie wspaniałe chmury, pioruny i tornada, a wszystko to nietypowo, bo w barwach czarno-białych, z wyśmienitym podkładem muzycznym i oczywiście w jakości 4K.
Od łowców burz z Info Meteo mamy najnowsze zdjęcia z wybrzeża, gdzie występuje niebezpieczna cofka. Silny wiatr z północy wpycha wodę morską do koryt rzecznych na ich odcinku ujściowym, doprowadzając do podtopień. Niska temperatura sprawia, że woda zamarza zmieniając się w lód.
Nasi czytelnicy są jak zwykle na posterunku i przesyłają nam zdjęcia z zimowych widoków:
Zima w Krośnie w woj. podkarpackim. Fot. Supercell_27.
Zima w woj. świętokrzyskim. Fot. Mikołaj.
Zima we Wrocławiu w woj. dolnośląskim. Fot. Teresa.
Krajobraz po śnieżycy w Siemianowicach Śląskich. Fot. Patrick.
Zamieć śnieżna w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.
Zima w Świętochłowicach w woj. śląskim. Fot. Damian Dąbrowski.
Zima w Świętochłowicach w woj. śląskim. Fot. Damian Dąbrowski.
Zima w Świętochłowicach w woj. śląskim. Fot. Damian Dąbrowski.
Ile śniegu leży na Górnym Śląsku? Nasz czytelnik @Damian zmierzył pokrywę na płaskim i równym terenie z dala od zabudowań. Okazuje się, że biała kołderka ma tam od 17 do 22 cm.
Od poranka pogoda niemal się nie zmieniła. W dalszym ciągu prawie w całym kraju występują przelotne opady śniegu, na przemian z przejaśnieniami i większymi rozpogodzeniami. Przy silnym północnym wietrze pojawiają się zawieje śnieżne. Temperatura nie rośnie, a wręcz przeciwnie, spada. Najzimniej wciąż jest na Suwalszczyźnie, gdzie termometry mimo najcieplejszego momentu dnia pokazują aż minus 13 stopni. Najcieplej jest na zachodzie, minus 2 stopnie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 5 stycznia 2017 roku o godzinie 14:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Dzięki filmowi zrealizowanemu w technice 360 stopni (wystarczy obracać obraz myszką we wszystkich kierunkach) możecie poczuć się, jakbyście wspinali się wraz z naukowcami na jedno z najwyższych drzew na świecie. To mamutowiec olbrzymi znajdujący się w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii w USA. Drzewa te mają prawie 1,5 tysiąca metrów sześciennych, 80 metrów wysokości, 8 metrów średnicy pnia i ważą nawet 1,2 tysiąca ton... Dowiedz się więcej
@Mario przygotował dla Was relaksacyjny film ukazujący piękne górskie pejzaże, niesamowite jesienno-zimowe niebo oraz kilka ciekawych stworzeń zamieszkujących nas piękny kraj. Całość uzupełnia klimatyczna muzyka ambientowa.
Tysiące odbiorców bez prądu, paraliż drogowy i zalane nadmorskie kurorty. To skutek głębokiego niżu, który przemknął nad Polską. Teraz czeka nas kolejne groźne zjawisko, a mianowicie siarczysty mróz. Wodociągi będą pękać, a ludzie zamarzać. Kiedy się ociepli? Przeczytaj artykuł
W wielu regionach kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza, szczególnie w regionach zachodnich i centralnych. Miejscami pojawiają się słabe, przelotne opady śniegu, zwłaszcza w województwach północno-zachodnich i południowych. Przy silniejszych podmuchach północnego wiatru do 50-60 km/h powstają zawieje śnieżne. Temperatura waha się od minus 13 stopni na północnym wschodzie do minus 2 stopni przy granicy z Niemcami.
Zdjęcie satelitarne w dniu 5 stycznia 2017 roku o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Na wybrzeżu mamy silny sztorm. Fale gnane północnym wiatrem zalewają plażę w Kołobrzegu. Praktycznie w całości zniknęła ona pod wodą, nie ma możliwości spacerowania bez zmoczenia butów. Sztormowi można się za to bezpiecznie przyglądać z kołobrzeskiego mola. Porywy wiatru osiągają 50 km/h, jednak np. w Ustce dochodzą do nawet 75 km/h.
Z kolei w górach panuje prawdziwa zima, z której cieszą się amatorzy białego szaleństwa. W kurorcie Małe Ciche leży już metr śniegu, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Nie ma szans, aby się roztapiał, bo trzyma prawie 10-stopniowy mróz.
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
@Michał przesłał nam zdjęcie w prawdziwie zimowego poranka na Ziemi Łódzkiej. W rejonie Wielunia leży prawie 15 cm śniegu, a temperatura spadła do minus 4 stopni.
Zima w Ożarowie k. Wielunia w woj. łódzkim. Fot. Michał.
Tak wygląda plaża w Świnoujściu, na której niektórzy z nas wylegiwali się pół roku temu. Na skutek bardzo silnego sztormu znalazła się w całości pod wodą... Dowiedz się więcej
Trudna sytuacja ma miejscu również w Ustce, gdzie rzeka zalewa port:
Na wybrzeżu wiatr zmienił kierunek na północny i osiąga nawet 90 km/h, powodując wpychanie słonej morskiej wody do koryt rzecznych. Na skutek tzw. cofki zalanych jest wiele miejscowości nadmorskich. Woda zalała nie tylko plaże i uszkodziła pomosty, lecz również wdarła się na deptaki i podeszła pod domy. Tak wyglądała nocna akcja strażacka w gdańskiej Przeróbce:
Noc i poranek przyniosły mróz, największy na północnym wschodzie kraju. Na Suwalszczyźnie temperatura spadła do minus 14 stopni, a przy porywach wiatru do 65 km/h odczuwalnie jest aż minus 30 stopni. Na pozostałym obszarze mróz nie jest duży, ale tylko na termometrach, bo podmuchy wiatru sprawiają, że temperatura odczuwalna jest nawet o ponad 10 stopni niższa. Poniżej mapa z najniższymi temperaturami odnotowanymi w nocy i rano:
W większości regionów kraju występują przelotne, ale chwilami dość obfite opady śniegu, które przy porywistym wietrze z północy mają postać zawiei śnieżnych. Między kolejnymi falami opadów pojawiają się przejaśnienia i rozpogodzenia, zwłaszcza na zachodzie i północy kraju. Nadal utrzymuje się silny wiatr, osiągający w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 90 km/h. Temperatura wynosi od minus 13 stopni na Suwalszczyźnie do minus 2 stopni na zachodzie kraju.
Ciśnienie od wczorajszego wieczoru gwałtownie rośnie. Do jutra będzie wyższe o ponad 20 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1005 hPa (lekko obniżone) na Lubelszczyźnie do 1022 hPa (wysokie) na zachodnim Pomorzu. Biomet jest niekorzystny, co może skutkować złym samopoczuciem, a zwłaszcza różnorodnymi bólami, sennością i rozkojarzeniem.