Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Podczas sylwestrowej zabawy na plaży Duindorp w Scheveningen w Holandii podpalono wieżę z palet. W gigantycznym pożarze, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, powstały spektakularne trąby ogniowe (tornada ogniowe). To skutek ścierania się zimnego powietrza z gorącym, ogrzanym przez pożar. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ słup ognia potrafi osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i przemieszczać się z dużą prędkością. Na szczęście ogień szybko ustał i nikomu nic się nie stało.
Nasz czytelnik natknął się dzisiaj w Puszczy Kampinoskiej na klempę łosia.
Klempa w Puszczy Kampinoskiej k. Izabelina w woj. mazowieckim. Fot. RAFI.
Noc w większości regionów kraju przyniesie przelotne opady śniegu, ale również przejaśnienia. Lekki mróz sprawi, że to, co spadnie, utrzyma się co najmniej do poranka. Wyjdźcie jutro do pracy wcześniej, bo będziecie musieli odśnieżyć samochodów.
Śnieg, lód i mróz, ale też słoneczko i akcenty wiosenne. Grudzień przyniósł nam dwa zupełnie różne oblicza. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie było na łonie przyrody.
Śnieg na pustyni wcale nie jest tak rzadkim zjawiskiem, jak można sądzić. W zachodniej Saharze pojawia się niemal każdej zimy. Dlaczego? Ponieważ graniczy ona z górami Atlas, a duże wysokości oznaczają zimą niskie temperatury i większe prawdopodobieństwo opadów śniegu.
W wielu regionach kraju jest już biało. Zamiast informować o zimowych krajobrazach w poszczególnych miastach, postanowiliśmy pokazać Wam zimę z innej perspektywy, bo oczami najmłodszych, czyli tych, którzy nie wiedzą co to jest prawdziwy śnieg, bo ostatnie zimy były lekkie.
Zawieja śnieżna to bardzo groźne zjawisko. Przemierzając górskie szlaki wystarczy tylko zboczyć z drogi, aby się zgubić i zamarznąć na śmierć. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak obserwator pogody na Górze Waszyngtona w USA opuszcza obserwatorium i znika w zawiei.
Jedną z atrakcji północno-zachodnich Chin jest lodowy wodospad Hukou:
W wielu regionach kraju prószy śnieg, miejscami dość obficie. Przy silnych podmuchach wiatru z kierunku zachodniego pojawiają się zawieje śnieżne, które mogą znacznie ograniczać widoczność. Na przejaśnienia możemy liczyć w północnych regionach, a pogodniej jest tylko w Bieszczadach.
Połączenie mrozu i mgły sprawia, że zimą krajobrazy zmieniają się nie do poznania. Na spadłych liściach, trawach i gałązkach drzew pojawiają się malownicze kryształki lodu. Odkryjcie ich piękno z bliska na zdjęciach z ostatnich dni... Zobacz galerię
Mówi się, że Rosjanie nie mogą żyć bez śniegu i mrozu. Pewnie dlatego Moskwa zimą prezentuje się wyjątkowo uroczo, bo biały puch zasłania wszystko to, co w wielkim mieście nas przygnębia. Zobaczcie najpiękniejsze oblicze rosyjskiej stolicy o tej porze roku.
Kevin Richardson, zoolog z Republiki Południowej Afryki, to prawdziwy przyjaciel największych drapieżników na świecie. Wielkie koty po prostu go uwielbiają. Tylko prawdziwa miłość sprawia, że Kevin nie stał się jeszcze smacznym obiadkiem. Zobaczcie niezwykły filmik:
Najpogodniej jest na południowym wschodzie. Przejaśnia się miejscami na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Mazury i Podlasie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu, chwilami w porywach do 30-40 km/h. Możliwe są zawieje śnieżne, które mogą ograniczać widoczność na drogach. Temperatura wynosi od minus 5 stopni w południowo-wschodniej Małopolsce do 3 stopni nad morzem.
Zdjęcie satelitarne w dniu 2 stycznia 2017 roku o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Jeśli będziecie fotografować Słońce w swym najwyższym punkcie każdego dnia przez cały rok i stworzycie z wszystkich tych zdjęć mozaikę, to Waszym oczom ukaże się taki oto widok. Figura w kształcie ósemki nazywana jest analemmą. Na poniższym zdjęciu Słońce uwieczniono 29 lutego 2016 roku. Świetnie widoczna jest różnica w maksymalnej wysokości Słońca nad horyzontem między najdłuższym i najkrótszym dniem w roku.
Fot. Paolo Bardelli / SpaceWeather.com
W ostatnich dniach śnieg utrzymywał się tylko na południowym wschodzie i na terenach górzystych, jednak dzisiaj to się zmieni. Już teraz sypie w pasie od Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie. Z biegiem godzin poprószyć może już w całym kraju. W nocy wszędzie chwyci mróz, więc śnieg szybko się nie roztopi. Tak pięknie zabielone są już widoki w Białymstoku:
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
Już tylko na południowym wschodzie utrzymuje się bezchmurne niebo. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, nieśmiałe przejaśnienia pojawiają się jedynie na Pomorzu. Na zachodzie, w centrum i na północnym wschodzie występują słabe, przelotne opady deszczu lub śniegu. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu i południowego zachodu, chwilami w porywach do 30-40 km/h, jedynie na terenach górzystych jest znacznie silniejszy. Temperatura wynosi od minus 10 stopni na Kielecczyźnie do 4 stopni nad samym morzem.
Ciśnienie przez większą część dnia będzie stabilne, wieczorem zacznie rosnąć. Teraz wynosi od 1004 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1015 hPa (w normie) na południu kraju.