150 akcji strażackich po burzach

Z powodu burz i ulew minionej doby strażacy na Śląsku interweniowali ponad 150 razy, głównie w Częstochowie, Olsztynie i Wodzisławiu Śląskim. Odpompowywali wodę z zalanych dróg i piwnic, usuwali połamane gałęzie i zabezpieczali uszkodzone dachy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 30 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i środkowym wschodzie kraju jest pochmurno i deszczowo. Na Nizinie Szczecińskiej przechodzą burze. Na północy i w centrum pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Temperatura wynosi 18-19 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 sierpnia 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 sierpnia 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dwa silne wstrząsy

Minionej nocy u wybrzeży indonezyjskiej Sumatry doszło do dwóch wstrząsów ziemi o sile M6.8. Pierwszy z nich nastąpił o godzinie 0:24 czasu polskiego, a drugi zaledwie 5 minut później. Ogniska obu znajdowały się około 10 kilometrów pod dnem Oceanu Indyjskiego. Na lądzie nie były zbyt dotkliwie odczuwane. Nie ma zagrożenia tsunami i poważniejszych szkód. Polskie sejsmografy odnotowały te dwa wstrząsy, a także wcześniejsze trzęsienie o sile M6.6 na Filipinach, w którym zginęła 1 osoba.

Fot. igf.edu.pl
Fot. igf.edu.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest obniżone i w dalszym ciągu będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1005 hPa na północnym wschodzie do 1009 hPa na zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pogodna noc, burzowy dzień

Noc zapowiada się pogodnie i bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie od 13-14 stopni na wschodzie do 18 stopni na północnym zachodzie. W niedzielę będzie słonecznie, ale na południu i w centrum może się przejściowo zachmurzyć i wówczas pojawią się burze i opady deszczu, chwilami intensywne. Temperatura maksymalna wyniesie od 24-25 stopni na wschodzie do 29 stopni na północnym zachodzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Oberwanie chmury w Bieszczadach

Burze i ulewne deszcze przeszły nad Górami Izerskimi, Karkonoszami, Kotliną Kłodzką i Bieszczadami. W tych ostatnich górach według danych IMGW miejscami spadło nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Doszło do podtopień.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piękne letnie krajobrazy z lotu ptaka

Morze, góry, jeziora czy rzeki? Gdzie najbardziej lubicie wypoczywać latem? Pokażemy Wam najpiękniejsze miejsca w Polsce z innej perspektywy, z lotu ptaka. Odkryjcie na nowo to, co z ziemi wygląda zupełnie inaczej niż z powietrza.

3 godziny z tornadami

Prawdziwa uczta dla fanów tornad. 3-godzinny film ukazujący piękno tych potężnych zjawisk.

Most Pilchowicki z lotu ptaka

W ostatnim czasie głośno jest o moście kolejowym nad Jeziorem Pilchowickim, który ma ponoć zostać wysadzony w powietrze w kolejnej odsłonie kultowej serii filmów pt. Mission: Impossible. Z tą ponad stuletnią przeprawą wiąże się największa klęska żywiołowa, jaka nawiedziła Karkonosze.

Jego budowa w 1905 roku była następstwem wznoszenia położonej nieopodal zapory wodnej, do dziś chroniącej brzegi Bobru przed powodziami, które w przeszłości okazywały się katastrofalne w skutkach... Dowiedz się więcej >>>

Piękna pogoda nad Bałtykiem

Dzisiaj nad Bałtykiem panuje przepiękna pogoda. Niebo jest błękitne, a temperatura sięga przyjemnych 22-23 stopni. W głębi Pomorza jest dużo goręcej, nawet 30 stopni w cieniu. Na plażach orzeźwiającego chłodu broni morska bryza. Nic dziwnego, że w Jarosławcu są tłumy.

Piękna pogoda nad Bałtykiem

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości platformy WebCamera.pl

Perseidy okiem pilota

Zobaczcie przepiękny spektakl meteorów z roju Perseidów, okiem pilota.

Burze nad górami

W Karkonoszach, Tatrach i Bieszczadach pojawiają się burze, które mogą być gwałtowne i przynosić ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Turystów prosimy o schodzenie do schronisk lub w doliny. Burzowo będzie przez całe popołudnie. Warto śledzić mapy burzowe i deszczowe.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Burza zakończyła upał

Blisko 10-dniową falę upałów w Paryżu zakończyła długo wyczekiwana burza z ulewnym deszczem. Przez poprzedni dni temperatura dochodziła w stolicy Francji nawet do 38 stopni w cieniu. Żar wśród betonowej zabudowy był nie do wytrzymania.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju jest bezchmurnie. W południowej połowie chmurzy się, a miejscami na Śląsku pada przelotny deszcz. Po południu w górach możliwe są burze. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Temperatura wynosi przeważnie od 22 do 24 stopni, cieplej jest na Pomorzu, do 27-28 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 sierpnia 2020 o godzinie 11:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 sierpnia 2020 o godzinie 11:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Urodziły się niezwykłe ptaki

We wrocławskim zoo czwarty rok z rzędu dzioborożce palawańskie doczekały się piskląt, całej trójki. Wrocławski ogród jest jedynym na świecie, gdzie te zagrożone ptaki chcą się rozmnażać. Spośród 12 ptaków żyjących w zoo na całym świecie, aż 8 pochodzi ze stolicy Dolnego Śląska. Ptaki w naturze występują w Afryce i Azji. Na tym drugim kontynencie są zagrożone.

Fot. ZOO Wrocław.
Fot. ZOO Wrocław.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze mogą się pojawiać na krańcach południowych, zwłaszcza w górach. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 80 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Rekordowo upalny Hamburg

W niemieckim Hamburgu pobity został dotychczasowy rekord ilości upalnych dni z rzędu. Temperatura przekracza 30 stopni w cieniu od 5 sierpnia. Dzisiaj jest już dziewiąty upalny dzień, a będzie ich w sumie 11, ponieważ upał utrzyma się do poniedziałku włącznie. Poprzedni rekord z lipca 1994 roku wynosił 7 dni. W ostatnim czasie u naszego zachodniego sąsiada temperatura dochodziła do nawet 40 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa na południowym zachodzie do 1018 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet pozostaje korzystny, jedynie w opadach i burzach będzie się przejściowo pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Trochę chłodniej

Dzisiaj na przeważającym obszarze kraju termometry pokazały maksymalnie do 29-30 stopni. Upalnie było tylko na zachodzie, gdzie miejscami temperatura sięgnęła 31-32 stopni. Jutro będzie już bez upału. Temperatura wyniesie w najcieplejszym momencie dnia od 21 stopni na północy i północnym wschodzie do 29 stopni na zachodzie kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej