40 cm śniegu w Alpach

Po potężnych śnieżycach, które przeszły w ostatnich dniach nad Alpami, w najwyższych górach Europy spadło aż 40 cm świeżego puchu. Najbardziej zaśnieżonym miejscem jest Przełęcz Stelvio we Włoszech.

15 ofiar cyklonu Isaias

Na karaibskim Portoryko, Dominikanie i Bahamach oraz we wschodnich regionach USA i Kanady trwa wielkie sprzątanie po cyklonie tropikalnym Isaias, który przyniósł burze, ulewy, wichury, a nawet tornada. Zginęło 15 osób, najwięcej na skutek tornad w USA. Jedno z nich przeszło nad miastem Windsor w stanie Karolina Północna, gdzie obróciło w ruinę wiele domów.

Wycie wilka w oku fotopułapki

Fotopułapka umieszczona w Wigierskim Parku Narodowym zarejestrowała wycie wilka, jeden z najbardziej przerażających dźwięków dla tych, którzy mieszkają na terenach leśnych. Wilk potrafi w ten sposób komunikować się z innymi członkami watahy nawet z odległości 10 kilometrów. Co wilki mówią innym wilkom? Tego, niestety, wciąż nie wiadomo.

Powstają nowe góry lodowe

Argentyński lodowiec Perito Moreno każdego roku przyciąga tysiące turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć jego proces cielenia się, czyli moment powstawania gór lodowych. Lodowiec mieni się jasnoniebieską barwą za sprawą specyficznego załamywania się promieni słonecznych w lodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest bezchmurnie. Chmurzy się tylko w regionach południowych, a zwłaszcza miejscami w Małopolsce. Jednak i tam zaczynają się pojawiać przejaśnienia i rozpogodzenia. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 18 stopni na południu do 23 stopni na północnym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Trąba biegaczy stepowych

Kierowcy w amerykańskim stanie Waszyngton zostali zaskoczeni przez niecodzienne zjawisko. Nad pustkowiem narodziła się trąba pyłowa, która zaczęła porywać tzw. biegacze stepowe, a więc wyschnięte nadziemne fragmenty roślin stepowych. Dla tego typu roślin to być albo nie być. Unoszone i przenoszone przez wiatr na znaczne dystanse, rozsiewają nasiona, z których w przyszłości wyrosną nowe rośliny. To wspaniały sposób na wykorzystanie siły wiatru.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na południu do 1025 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet będzie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ściana plazmy większa od Ziemi

Amerykański astrofotograf Martin Wise uwiecznił ścianę plazmy unoszącą się nad powierzchnię Słońca. Jak wysoka ona jest? Nie uwierzycie, aż dwukrotnie większa od Ziemi.

Fot. Martin Wise.
Fot. Martin Wise.

Bahamy okiem astronauty

Alexander Gerst, niemiecki astronauta, uwiecznił jeden z cudów świata, czyli Bahamy, jeszcze przed niszczycielskim huraganem Dorian z ubiegłego roku. Rajskie wyspy dotychczas odwiedzane corocznie przez tysiące ludzi, przepięknie prezentowały się z ziemskiej orbity. To nie tylko 400 wysp, ale też okalające je malownicze rafy koralowe. Wyspy szybko podnoszą się po kataklizmie, a turyści wracają.

Fot. Alexander Gerst / Twitter / ESA.
Fot. Alexander Gerst / Twitter / ESA.

Superkomórka w przyspieszeniu

Uwielbiacie piękne widoki na niebie? Zobaczcie superkomórkę burzową, która przynosiła ulewne deszcze w amerykańskim stanie Kansas. Filmik jest przyspieszony. Coś pięknego.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie i południowym wschodzie kraju jest pochmurno, ale bez opadów. Niewielka strefa zwiększonego zachmurzenia ciągnie się też w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Kujawy po Warmię. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 18 stopni na południowym wschodzie do 27 stopni przy granicy z Niemcami.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 sierpnia 2020 o godzinie 17:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 sierpnia 2020 o godzinie 17:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Burzowa uczta dla oczu

Dla wszystkich amatorów burz mamy coś wspaniałego.

Relaksacyjny spacer w deszczu

Wczorajsze przejście wyjątkowo deszczowego cyklonu Isaias nad Manhattanem, niektórych Nowojorczyków przyprawiło o melancholijny nastrój. Wam też może się on udzielić, jeśli obejrzycie spacer po ulicach Wielkiego Jabłka w strugach usypiającego deszczu.

Kalifornia znów płonie

W Kalifornii rozpoczął się doroczny sezon na pożary wyschniętych wzgórz. Z powodu szybko rozprzestrzeniającego się ognia konieczna okazała się ewakuacja ponad 8 tysięcy mieszkańców najbardziej zagrożonych obszarów w hrabstwach Riverside i San Bernardino. Kłęby dymu powędrowały znad południowej Kalifornii nad zachodnią i południową Arizonę, gdzie zaćmiły niebo m.in. nad miastem Phoenix.

Podświetlone drzewo

Artysta Andy Goldsworthy sprawił, że drzewo zostało w zupełnie naturalny sposób podświetlone od dołu. Jak tego dokonał? W ramach swojego projektu zebrał w parku opadłe liście, pogrupował je według intensywności barwy, a następnie ułożył je wokół drzewa od najbardziej jasnego, żółtego do najciemniejszego, brązowego. Prawdziwe dzieło sztuki. Może przyszłej jesieni i Wy zrobicie podobną sztuczkę, która zaskoczy spacerowiczów?

Fot. Andy Goldsworthy.
Fot. Andy Goldsworthy.

Niszczycielskie tornado

Amerykańscy łowcy tornad wciąż jeszcze nie zakończyli tegorocznego sezonu. W oczekiwaniu na kompilacje nagrań i zdjęć z ich najlepszych łowów, zobaczcie najbardziej fotogeniczne tornado 2016 roku, które przeszło nad miejscowością Wray w stanie Kolorado, a więc raczej poza główną strefą słynnej Alei Tornad.

Upalne lato 1939 roku

Lato, które skończyło się rozpętaniem przez Niemcy najbardziej niszczycielskiej i zabójczej wojny w historii ludzkości, było bardzo gorące. Przenieśmy się do lipca 1939 roku na ulice Nowego Jorku, aby zobaczyć, jak wyglądała beztroska tamtejszych mieszkańców przed mrocznymi czasami, które miały wkrótce nadejść.

Powódź sekunda po sekundzie

Powodzie są bardzo groźnym zjawiskiem. Można się o tym przekonać na przykładzie Houston w Teksasie, które 3 lata temu nawiedziła największa powódź w historii. W ciągu kilku dni spadło 10-krotnie więcej deszczu niż powinno przez cały miesiąc i zarazem tyle, ile przez cały rok. Na nagraniu możecie zobaczyć, jak poziom wody podnosił się. Niektórzy mieszkańcy zdążyli ewakuować swoje samochody na wyżej położone obszary. Inne auta w oka mgnieniu zostały zalane. Zobaczcie to w przyspieszeniu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i w centrum jest bezchmurnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a na południu i południowym wschodzie występują deszcze, na ogół o charakterze ciągłym, miejscami obfite. Wiatr na wschodzie wieje z północy, a na zachodzie z południa. Temperatura wynosi od 15 do 18 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Potęga chmury burzowej

Chmura burzowa Cumulonimbus to prawdziwa wylęgarnia błyskawic.

dalej