Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy kraju chmurzy się, a miejscami na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu słabo i przelotnie pada deszcz i mżawka. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, na ogół bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północnym wschodzie do 26 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2020 o godzinie 17:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2020 o godzinie 17:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Monsunowy potop

W mieście Daejeon w Korei Południowej wyjątkowo ulewne deszcze związane z mokrym monsunem spowodowały masowe podtopienia dróg, zabudowań i podziemnych parkingów. W wodach powodziowych utonęła 1 osoba. W ciągu doby spadło 200 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, z czego 80 litrów w zaledwie godzinę.

40 stopni w Paryżu i Madrycie

40 stopni w cieniu wskazują termometry w Paryżu i Madrycie. Jednak lokalnie na nagrzanych betonem ulicach jest jeszcze goręcej. Mieszkańcy robią co mogą, aby się ochłodzić. W czasie kwarantanny podczas pandemii koronawirusa jest to bardzo trudne. W Paryżu jutro ochłodzi się do 31 stopni, a w Madrycie w poniedziałek do 34 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wschód Słońca nad chmurami

Nietypowy wschód Słońca, bo uwieczniony ponad morzem chmur, na szczycie Góry Waszyngtona w USA. Cudo :)

Chronili oczy olejkiem do opalania

Pielęgniarki jednego z kalifornijskich szpitali poinformowały, że tuż po całkowitym zaćmieniu Słońca zgłosiło się do nich wielu pacjentów, którzy skarżyli się na ból oczu i problemy z widzeniem. Okazało się, że patrzyli na Słońce gołymi oczami, w które wcześniej wtarli olejek do opalania. Można zrozumieć, że chcieli w ten sposób zabezpieczyć oczy przed niebezpiecznymi promieniami ultrafioletowymi.

Fot. YouTube / USA news & more.
Fot. YouTube / USA news & more.

Jednak nie byli świadomi, że to nie promienie UV są niebezpieczne dla wzroku, lecz intensywne światło słoneczne, przed którym uchronić oczy można jedynie specjalnie zaciemnionymi szkłami lub tworzywem. Nie dość, że uszkodzili sobie siatkówkę oka, to jeszcze doprowadzili do zapalenia spojówek. Tymczasem, jak podaje Google, po zaćmieniu wzrosła liczba osób wyszukujących hasła "uszkodzenie wzroku" i "ślepota". Przerażające...

Dramatyczna walka o życie

Choć w świecie zwierząt to codzienność, to jednak zdobywanie pożywienia przez drapieżników uważane jest przez nas za coś wyjątkowo okrutnego. W Parku Narodowym Krugera w Afryce udało się sfilmować dramatyczną walkę o przetrwanie. Antylopa gnu została chwycona przez krokodyla za kopyto. Gad chciał ją wciągnąć do wody i pożreć. Gnu walczyło z nim przez kilka minut i kiedy wydawało się, że to już koniec, do akcji wkroczyły hipopotamy. Zobaczcie filmik do samego końca.

Bardzo rześki poranek

Dzisiejszy poranek na zachodzie, w centrum i na środkowym wschodzie kraju przyniósł spadki temperatury do 8-9 stopni, a przy gruncie do 7 stopni. Wypromieniowaniu ciepła sprzyjało wolne od chmur niebo i napływ chłodniejszej masy polarno-morskiej. Kolejne noce i ranki będą cieplejsze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i południowym wschodzie chmurzy się, ale pada tylko miejscami na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 14 stopni na północnym wschodzie do 20 stopni na południowym zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2020 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2020 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Popada na północnym wschodzie

Dzisiaj tylko na północnym wschodzie kraju mogą się pojawiać niewielkie, przelotne opady deszczu. Poza tym będzie się chmurzyć w regionach północnych i południowo-wschodnich.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gradobicie w Słowenii

Potężna burza gradowa przeszła nad Słowenią. Lodowe bryły o średnicy nawet 10 centymetrów wybijały szyby w oknach i samochodach, uszkadzały karoserie i dachówki, niszczyły uprawy. Szkody są spore.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Žiga M. Metelko / Nastja Volf.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Žiga M. Metelko / Nastja Volf.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1013 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie do 1019 hPa (podwyższone) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny, jedynie na północnym wschodzie pogorszy się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Promienie zmierzchowe

@Małgorzata uchwyciła piękne promienie zmierzchowe.

Promienie zmierzchowe w Rzepienniku Strzyżewskim w woj. małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl
Promienie zmierzchowe w Rzepienniku Strzyżewskim w woj. małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl

Letnie klimaty w Polsce

Polska jest pięknym krajem, pełnym wielu niezwykłych krajobrazów. Góry, jeziora, lasy i morze, to wszystko i wiele więcej możecie zobaczyć w naszej galerii pierwszych tygodni tegorocznego lata.

Większe kary na śmiecenie w lasach

Lasy Państwowe każdego roku płacą aż 20 milionów złotych za czyszczenie lasów ze śmieci. Tymczasem ludzie zostawiają tam dosłownie wszystko, od plastikowych butelek przez lodówki aż po całe palety kurzych jajek. Aby skuteczniej walczyć z tym procederem, ministerstwo środowiska zapowiedziało podniesie grzywny za śmiecenie w lasach z 500 do 5 tysięcy złotych.

Potop tuż przed hadżdżem

Mekkę, święte miasto islamu, tuż przed początkiem hadżdżu, nawiedziła potężna burza, w trakcie której ulice miasta zmieniły się w jeziora. Porwane przez rwący nurt samochody unosiły się na wodzie. Na szczęście żaden kierowca nie ucierpiał.

Włoski but i odległa burza

Włoski astronauta Paolo Nespoli z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości około 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi, uwiecznił podczas przelotu nad swoją ojczyzną rozświetlone miasta w mrokach nocy i coś jeszcze... mieniące się błękitem odległe błyskawice nad północnymi brzegami Adriatyku.

Fot. ISS / Paolo Nespoli.
Fot. ISS / Paolo Nespoli.

Promień, jak z jupitera

@Monika wieczorem uwieczniła przepiękne zjawisko, które nazywamy promieniami zmierzchowymi. Powstają one wówczas, gdy promienie słoneczne przedzierają się przez przerwy między chmurami tworząc promienie świetlne niczym z olbrzymiego jupitera skierowanego w niebo. Po ulewnych deszczach zjawisko to jeszcze bardziej cieszy oko.

Promień zmierzchowy w Skoczowie w woj. śląskim. Fot. Monika Jaworska.
Promień zmierzchowy w Skoczowie w woj. śląskim. Fot. Monika Jaworska.

Burze na południowym wschodzie

W województwie podkarpackim i lubelskim pojawiają się burze, którym mogą towarzyszyć ulewne deszcze, lokalnie połączone z gradem i porywistym wiatrem. Prosimy o ostrożność.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rudy kot Mścisław

Pamiętacie jeszcze najbardziej wkurzonego kota na świecie? Jego miejsce zajął rudy kocur Mścisław, który został uwieczniony przez Scotta Olsona, gdy przeprawiał się przez wody powodziowe na ulicach Houston w Teksasie po przejściu Huraganu Harvey. Grymas na jego pyszczku mówi sam za siebie...

Fot. Scott Olson.
Fot. Scott Olson.

Burza piaskowa w Algierii

Choć na Saharze burze piaskowe są równie częste, co u nas deszcze, i na miejscowych nie robią wrażenia, to jednak na nas już tak, bo nie każdy miał szansę, a raczej przykrość, ich doświadczyć na własnej skórze.

Burza piaskowa w Algierii. Fot. Facebook / Meteo Algerie.
Burza piaskowa w Algierii. Fot. Facebook / Meteo Algerie.

To nic przyjemnego, bo ściana drobnych ziarenek piasku potrafi ograniczyć widoczność do zera i wniknąć dosłownie wszędzie, do ust, nosa i oczu, a co dopiero do domów. Zobaczcie zbliżanie się takiej zamieci piaskowej przedwczoraj w Algierii.

dalej