Noc na szczycie Kasprowego

Nielicznym dane było spędzić noc na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Jeśli nie znaleźliście się wśród nich, to nic straconego. Zobaczcie, jak jest tam pięknie.

Coraz więcej burz

Na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju pojawia się coraz więcej burz, które miejscami mogą być gwałtowne, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Najbardziej niebezpiecznie jest w Wielkopolsce i na Pomorzu, gdzie komórki deszczowe ciągną się jedna z drugą i mogą powodować kumulację sum opadów, co może się kończyć podtopieniami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Groźna chmura stropowa

Chmura stropowa towarzysząca burzy zawsze stwarza ryzyko pojawienia się trąby powietrznej, ponieważ może się w niej utworzyć mezocyklon. Na szczęście u nas tak dobrze rozwinięte chmury stropowe należą do rzadkości. Pamiętajcie, że gdy podstawa chmury burzowej sięga powierzchni ziemi, to ostatni dzwonek, aby ukryć się w bezpiecznym miejscu.

Pierwsza burza nad Tatrami

Pierwsza dzisiejsza burza nad Polską narodziła się nad Kościeliskiem, obejmując w krótkim czasie całe Tatry i Podhale. Błyskawice i ściana ulewnego deszczu przepłoszyły turystów ze szlaków w kierunku schronisk i dolin. Nie wszyscy zdążyli na czas. Niektórzy turyści przemokli do suchej nitki. Prosimy o zachowanie ostrożności! Tak chwilę temu wyglądała panorama Tatr widziana z Polany Głodówka.

Panorama Tatr z Polany Głodówka. Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Panorama Tatr z Polany Głodówka. Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Chmurzy się miejscami na Warmii, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, a także w zachodnich regionach, gdzie znad Niemiec nadciąga chłodny front z opadami. Wkrótce pojawią się na nim także burze. Wiatr wieje z południa. Temperatura sięga od 23 do 26 stopni, a lokalnie 27-28 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 lipca 2020 o godzinie 11:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 lipca 2020 o godzinie 11:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Gorący poranek

Mamy gorący poranek, którzy poprzedza popołudniowe burze. Mimo, że minęła dopiero godzina 10:00, a termometry już pokazują przeważnie powyżej 25 stopni. Najgoręcej jest miejscami w centrum i na zachodzie kraju, gdzie notuje się do 27 stopni w cieniu. Po południu będzie niemal 30 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Huragan Hanna nad Teksasem

Minionej nocy tropikalny huragan Hanna w targnął nad południowy Teksas. Przynosi ulewne deszcze i huraganowe wiatry. Na miejscu jest słynny łowca burz Reed Timmer. Zobaczcie, jaka pogoda panuje w rejonie oka cyklonu.

Płoną największe mokradła świata

Największe na świecie mokradła Pantanal, które znajdują się na terytorium Brazylii, Paragwaju i Boliwii w Ameryce Południowej, podwoiły się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Od początku roku wykryto już ponad 3,6 tysiąca pożarów. Jest to największa ich liczba od 1998 roku, kiedy rozpoczęto pomiary satelitarne. Ogień zagraża tysiącom gatunków roślin i zwierząt.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie stabilne, po południu zacznie spadać. Teraz wynosi od 1009 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1015 hPa (podwyższone) na wschodzie kraju. Biomet przejdzie w niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zagrzeb pod wodą

Potężna burza przeszła nad Zagrzebiem, stolicą Chorwacji. W ciągu zaledwie kilkunastu minut pod wodą znalazły się ulice, parkingi i zabudowania. Ruch drogowy został całkowicie sparaliżowany.

Kometa NEOWISE nad Polską

Na polskim niebie pierwszy raz od 1997 roku możemy ujrzeć gołym okiem spektakularną kometę, która powróci do nas dopiero za niecałe 7 tysięcy lat. Kometę NEOWISE (C/2020 F3) możemy podziwiać po godzinie 23:30 patrząc średnio wysoko na niebo północne. Tak pięknie prezentowała się ostatnio w akompaniamencie obłoków srebrzystych.

Ochrona auta przed huraganem

Niektórzy Amerykanie właśnie w ten sposób próbują ochronić swoje samochody przed huraganowym wiatrem i spadającymi na ziemię szczątkami.

Fot. Twitter / Amanda Aviles‏.
Fot. Twitter / Amanda Aviles‏.

Piękno polskich lasów

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Loty niskie i wysokie

Dwa samoloty na niebie, Bombardier i Airbus. Skąd wystartowały i dokąd poleciały?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zaczyna brakować... piasku

Naukowcy znowu biją na alarm. Postęp technologiczny ludzkości jest zagrożony. Tym razem sprawa dotyczy czegoś, o czym nawet byśmy nie pomyśleli, że kiedyś może zabraknąć. Na świecie zaczyna brakować piasku!

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Chociaż o tym kruchym problemie mówi się od przeszło dekady, to jednak do tej pory ten temat był pomijany, a teraz może on stać się tak wielki jak globalne ocieplenie. A to dlatego, że na całym świecie piasek i żwir stanowią od 65 do 85 procent, czyli od 47 do 59 miliardów ton materiałów wydobywanych co roku... Przeczytaj cały artykuł >>>

Zabieramy Was na lipcowy spacerek wśród pięknych polskich krajobrazów

Zabieramy Was na lipcowy spacerek przez parki, lasy, łąki i pola, nad rzekami i jeziorami, aby przez chwilę odetchnąć od codziennych problemów i cieszyć się pięknem polskich krajobrazów.

Moskwa okiem kosmonauty

Rosyjski kosmonauta Siergiej Riazanski z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, uwiecznił Moskwę, stolicę Rosji. Zamieszkuje ją 12 milionów ludzi, a wraz z przedmieściami 18 milionów. Miasto położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, która widoczna jest z ziemskiej orbity.

Fot. ISS / Roskosmos.
Fot. ISS / Roskosmos.

Hongkong nigdy nie zasypia

Hongkong to miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Zamieszkiwane jest przez ponad 7 milionów ludzi stłoczonych na obszarze o powierzchni nieco ponad tysiąca kilometrów kwadratowych, co oznacza, że na każdy kilometr kwadratowy przypada ponad 6,5 tysiąca mieszkańców. To czyni Hongkong czwartym najgęściej zaludnionym obszarem na świecie. To miasto żyje przez całą dobę, co możecie zobaczyć na poniższym filmie w technice hyperlapse.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Trochę więcej chmur gromadzi się nad regionami północnymi i południowo-wschodnimi, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 17 stopni nad morzem do 23 stopni na południowym wschodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 lipca 2020 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 lipca 2020 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chmury tworzące się nad lasami

Silvagenitus to chmury, które spotkacie w lasach, szczególnie górskich, gdzie nad drzewami unosi się skroplona para wodna na skutek parowania liści, igiełek i kory drzewnej. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu doby z drzewa potrafi wyparować od 200 do 400 litrów wody, co sprawia, że wśród drzew temperatura odczuwalna potrafi być nawet o 15 stopni niższa od tej mierzonej na spalonych słońcem ulicach miast.

Chmury Silvagenitus nad lasami. Fot. Pixabay.
Chmury Silvagenitus nad lasami. Fot. Pixabay.

Dowiedzcie się więcej o nowych 12 rodzajach chmur dodanych do Międzynarodowego Atlasu Chmur... Przeczytaj

dalej