Interaktywny filmik z oka burzy

Dziś mamy coś naprawdę rewelacyjnego, dla wszystkich fanów groźnych zjawisk pogodowych. Łowcy burz ze Stanów Zjednoczonych przygotowali interaktywny film ze środka superkomórki burzowej, który został nakręcony z kamery umiejscowionej na balonie meteorologicznym.

Statyczny film możecie zobaczyć powyżej, a jeśli chcecie obejrzeć 360-stopniową panoramę, którą możecie dowolnie poruszać za pomocą myszki, to kliknijcie... tutaj

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie stabilne. W tej chwili wynosi od 1009 hPa (obniżone) na północy do 1013 hPa (umiarkowane) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Osuwisko zablokowało rzekę

Osunięcie ziemi zablokowało bieg rzeki w Chinach. To skutek wyjątkowo ulewnych deszczy, które padają tam od kilku tygodni. 1,5 miliona metrów sześciennych ziemi runęło do doliny wraz z zabudowaniami, a następnie stoczyło się do rzeki Qingjiang, dopływu Jangcy, która zaczęła wylewać.

Wróciły burze

Dzisiaj pierwsza burza narodziła się nad górą Ślężą na Dolnym Śląsku. Ściana deszczu przepędziła turystów również w Beskidzie Śląskim i Tatrach. Miejscami zagrzmiało i mocno popadało też w innych regionach Śląska i Małopolski. Wśród miast wojewódzkich największe ulewy przeszły nad Wrocławiem i Opolem. Miejscami spadło nawet do 35 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Lato w pełni

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Polarnicy w t-shirtach

Polscy polarnicy, którzy całą zimę spędzili na arktycznej wyspie Spitsbergen Zachodni, postanowili zrzucić ciepłe ubranie i zrobili sobie sesję fotograficzną w t-shirtach przy zaledwie 5 stopniach na plusie.

fot. Joanna Perchaluk

Opublikowany przez Polish Polar Station Hornsund Niedziela, 21 czerwca 2020

Straszne Cumulonimbusy

Chmury burzowe są malownicze, ale też niezwykle groźne. Sięgają wysokości kilkunastu kilometrów i niosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Potrafią czynić olbrzymie zniszczenia. Zobaczcie ich piękno w naszej galerii zdjęć.

Błyskawice i trąby wodne

Niesamowite zdjęcie z wybrzeży Chorwacji, gdzie błyskawice pojawiły się w towarzystwie pięciu trąb wodnych.

Cenne rezerwaty zniszczone

Jak informują Lasy Państwowe, nawałnica, która przeszła 11 sierpnia 2017 roku, nie oszczędziła rezerwatu "Czeszewski Las", położonego na terenie Nadleśnictwa Jarocin, który jest najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce, a jego korzenie sięgają roku 1907. Powierzchnię powalonych drzew oszacowano na 40 procent. Lasy łęgowe uroczyska Czeszewo, wraz z lasami rozciągającymi się wzdłuż Warty stanowią największy i najlepiej zachowany kompleks lasów łęgowych w Wielkopolsce, a nawet w Europie.

Martwe zwierzęta w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym. Fot. Lasy Państwowe / J. Olejniczak.
Martwe zwierzęta w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym. Fot. Lasy Państwowe / J. Olejniczak.

Tworzą go m.in. ponad 200 letnie drzewostany z dębami, jesionami, wiązami, topolami, grabami, lipami i olchami, którymi zachwycał się już Henryk Sienkiewicz. Niestety nawałnica nie oszczędziła nawet tak wiekowych i potężnych drzew. Pomnikowe dęby, ostoje zwierzyny, w tym strefy lęgowe rzadkich ptaków: kań i bocianów czarnych ucierpiały od huraganowego wiatru. Wiele gniazd zostało zniszczonych. Zginęło wiele zwierząt.

Pożary lasów w Grecji

Z powodu suchej i gorącej pogody w ostatnim czasie na greckim Peloponezie wybuchły pożary wyschniętej roślinności. Jeden z nich trawił sosnowy las w pobliżu ośrodka wojskowego, gdzie zgromadzono materiały wybuchowe. Konieczna okazała się ewakuacja kilkuset okolicznych mieszkańców.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zalążek trąby powietrznej

Tak wygląda zalążek trąby powietrznej, który pojawił się w czerwcu 2016 roku na Opolszczyźnie. O pełnoprawnym tornadzie możemy mówić tylko wówczas, gdy lej dotyka powierzchni ziemi. W tym przypadku kontaktu z gruntem nie było.

Zalążek trąby powietrznej w Gogolinie w woj. opolskim. Fot. Sławek Babik.
Zalążek trąby powietrznej w Gogolinie w woj. opolskim. Fot. Sławek Babik.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze pojawią się na południu kraju, zwłaszcza w górach. Spodziewamy się ulewnego deszczu do 30 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Chomiki dżungarskie na kołowrotku

Chomiki to jedne z najbardziej pociesznych zwierzątek domowych. Zobaczcie, jak śmieszne bywają, gdy ze sobą rywalizują na kołowrotku. Chomiki dżungarskie, które za chwilę zobaczycie, na co dzień zamieszkują stepy zachodniej części Syberii w Rosji i Kazachstanie. Potrafią pokonywać dalekie dystanse w poszukiwaniu pożywienia. Stąd też mają tyle energii, którą muszą rozładować...

Piorunujący spektakl na pustyni

Wyjątkowo energetyczna burza nad Arabią Saudyjską, pustynnym krajem, który rzadko kiedy doświadcza deszczu, a co dopiero burz z prawdziwego zdarzenia. Poniższy filmik pokazuje niemal nieprzerwane błyski i grzmoty. Prawdziwy naturalny stroboskop.

Inwazja owiec na hiszpańską wioskę

O świcie wioskę Martinez de Velasco w Hiszpanii zalało stado owiec. Kierowcy, którzy zostali zablokowani przez zdezorientowane zwierzęta na drodze, naliczyli ich aż 1300. Owce wymknęły się pasterzowi, którego zmógł sen. Obudziła go dopiero wizyta policjantów.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. Barometry pokazują teraz od 1011 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie do 1015 hPa (podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny, jednak podczas opadów może przechodzić w niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Błyskawice zza sterów samolotu

Piloci samolotów nie mogą narzekać na nudę. Czasem udaje im się uwiecznić za oknem taki oto spektakl. Utku Utkan, pilot tureckich linii lotniczych, był świadkiem burzy, która przetaczała się nad Stambułem. Oczywiście strach też się pojawia, ponieważ piorun może uderzyć w samolot. Jednak dużych szkód nie poczyni, ponieważ kadłub maszyny to swoista klatka Faraday'a, dzięki której energia rozchodzi się na zewnątrz samolotu i nie dociera do jego środka. Pasażerom nic nie grozi.

Fot. Facebook / Severe Weather Turkey / Utku Utkan.
Fot. Facebook / Severe Weather Turkey / Utku Utkan.

Erupcja wulkanu Popocatepetl

Kolejna erupcja wulkanu Popocatépetl, znajdującego się niecałe 70 kilometrów od Mexico City, stolicy Meksyku. Pióropusz popiołów i gazów uniósł się na wysokość 7 kilometrów.

Zdjęcie dnia: Pojezierze Suwalskie

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Piorun niemal poraził chłopca

O mały włos, a doszłoby do tragedii. 12-letni chłopiec, na oczach matki filmującej go z okna, z parasolem wszedł pod rynnę w ogrodzie. Gdy odszedł, kilkanaście metrów dalej, w pobliskie drzewo, uderzył piorun. Możecie to zobaczyć na poniższym filmie. Chłopcu na szczęście nic się nie stało, ale niewiele brakowało. Gdyby błyskawica uderzyła nie w drzewo, lecz w szpic parasola, dziecko zginęłoby na miejscu. Pamiętajcie, z piorunami się nie igra. Burzę lepiej przeczekać wewnątrz budynku.

dalej