Chmury niczym żaluzje

@Małgosia w drodze między Zieloną Górą a Polkowicami uwieczniła chmury przypominające żaluzje.

Chmury między Zieloną Górą a Polkowicami. Fot. Małgosia Bartoszewicz / TwojaPogoda.pl
Chmury między Zieloną Górą a Polkowicami. Fot. Małgosia Bartoszewicz / TwojaPogoda.pl

Szybki kurs rozpoznawania drzew

Lasy Państwowe przygotowały bardzo ciekawe grafiki. Dzięki nim możecie rozpoznać gatunki drzew po pędach i pąkach, a także tradycyjnie po kształcie liści.

Szybki kurs rozpoznawania drzew

Niebo, jak z obrazu „Krzyk”

Zdjęcie z północnych Włoch, gdzie można było zachwycać się pełnym niezwykle intensywnych barw zachodem Słońca. Nieco przypomina nam on słynny obraz „Krzyk”. Te niesamowite chmury, to obłoki soczewkowate, nazywane też obłokami lentikularnymi. Pojawiają się one na obszarami górzystymi na skutek silnych pionowych prądów powietrznych.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Edoardo Foglia.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Edoardo Foglia.

W samym sercu pożaru lasu

Naukowcy umieścili kamerę 360 w specjalnej ognioodpornej obudowie, aby podczas kontrolowanego pożaru lasu nagrać wędrującą ścianę ognia. Jak możecie zobaczyć, żywioł przemieszcza się bardzo szybko za sprawą różnic temperatury, które powodują obniżanie się ciśnienia i nasilanie się wiatru. W samym oku pożaru temperatura potrafi przekraczać tysiąc stopni.

Stacja Kosmiczna na tle Księżyca

NASA opublikowała zdjęcie Księżyca z przelatującą przez jego tarczę Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Laboratorium jest zamieszkiwane przez 6 astronautów, znajduje się na wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi i obiega naszą planetę 15 razy na dobę:

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Trąba wodna zdemolowała plażę

Zniszczony sprzęt plażowy pozostawiła po sobie trąba wodna, która wyszła na ląd w okolicach popularnego wśród Rosjan czarnomorskiego kurortu wypoczynkowego Soczi. Turyści w panice uciekali z plaż. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj po południu i wieczorem słabe burze mogą się pojawiać miejscami w Karpatach. Spodziewamy się ulewnego deszczu do 30 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest na krańcach północnych i południowych. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę miejscami słabo pada deszcz. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od 12 stopni na północnym wschodzie do 17 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2020 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2020 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Kosmiczny spacer astronautów

Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Chris Cassidy oraz Robert Behnken udali się na czwarty spacer kosmiczny w ciągu niecałego miesiąca. Przez 6,5 godziny w przestrzeni kosmicznej astronauci m.in. przygotowywali zewnętrzną klapę modułu Tranquility do zamocowania modułu śluzy powietrznej Bishop, który ma zostać wystrzelony na pokładzie statku towarowego Dragon.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i nadal rośnie. W tej chwili wynosi od 1015 hPa na północnym wschodzie do 1018 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kometa NEOWISE najbliżej Ziemi

Tej nocy kometa NEOWISE, uznawana za najjaśniejszą na polskim niebie od 23 lat, czyli od czasu pamiętnej komety Hale'a Boppa, zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość. O godzinie 3:14 czasu polskiego będzie nas od niej dzielić 103 miliony kilometrów. Zachęcamy do obserwacji, o ile pozwoli na to pogoda. Patrzcie około godziny 23:30 na niebo północne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda po chińsku

Jak informuje Kuba Kędzior, w niewielkiej wsi Gładyszów (387 mieszkańców) w Beskidzie Niskim wybudowano skrzyżowanie ze światłami i tablicą wyświetlającą informacje pogodowe. Nastąpiła awaria i teraz chiński sprzęt wyświetla napisy po syczuańsku, które prawidłowo ostrzegają przed deszczem i śliską nawierzchnią drogi...

Sonda: Czy podoba Wam się pogoda?

Zapraszamy do udziału w naszej sondzie. Jak Wam się podoba dzisiejsza pogoda?

Zdjęcie dnia: Już po żniwach

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Piękno arizońskiego monsunu

Mike Olbiński, znany amerykański łowca burz polskiego pochodzenia, uraczy nas fantastycznymi filmikami, które ukazują piękno monsunu, nawiedzającego latem południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przynosi on ulewne deszcze na wyschnięte i spalone ponad 40-stopniowym żarem pustkowia Arizony. Esencję tego, co widział, zawarł w filmie "Monsoon III", w rewelacyjnej jakości 4K. Koniecznie zobaczcie.

Tak wygląda "morze chmur"

Zobaczcie, jak zjawisko "morze chmur" wygląda w przyspieszeniu na filmiku, który powstał na Górze Waszyngtona w USA:

Natura zawsze znajdzie drogę

Przyroda nie przestaje nas zaskakiwać. Dowód na to macie na poniższym zdjęciu.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Deszcz ryb w Meksyku

W Tampico w Meksyku z nieba spadł deszcz ryb. Jak można wyjaśnić to niecodzienne zjawisko? Przyczyną była trąba wodna, która pojawiła się podczas gwałtownej burzy, która przeszła nad regionem położonym nad licznymi jeziorami i wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej. Doszło do licznych podtopień. Trąba wodna wessała niewielkie ryby ze stawów, a następnie uniosła je na wysokość kilka kilometrów, aby później porzucić je w Tampico. Podobne przypadki zdarzały się wielokrotnie w różnych regionach świata.

Drobne ryby spadły z nieba w Tampico w Meksyku. Fot. Facebook / Protección Civil Tamaulipas.
Drobne ryby spadły z nieba w Tampico w Meksyku. Fot. Facebook / Protección Civil Tamaulipas.

Erupcja wulkanu Pacaya

W Gwatemali w Ameryce Środkowej wybuchł wulkan Pacaya, który emituje popiołów i produkuje potoki lawy. Póki co nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

8 lat po trąbie powietrznej w Borach Tucholskich. Ścieżka żywiołu wciąż jest widoczna z lotu ptaka

14 lipca 2012 roku to dzień, którego mieszkańcy i turyści wypoczywający w Borach Tucholskich nie zapomną do końca życia, bo przypominał on film katastroficzny. Przetoczyła się trąba powietrzna, która zabiła 1 osobę i zraniła 10 kolejnych. Po 8 latach ścieżka tornada wciąż jest widoczna, ale las zaczął się odradzać. Zobaczcie skutki żywiołu z lotu ptaka.

dalej