Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj stabilne. W tej chwili wynosi od 1012 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie do 1015 hPa (podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niespokojny wieczór i noc

Wieczór wciąż przynosi opady, chwilami obfite, niekiedy połączone z burzami. Występują one głównie na południu, południowym wschodzie, w centrum i na północnym zachodzie. Opady mogą się przeciągnąć także na godziny nocne. Porcja zdjęć z tego, co dzieje się na niebie, od naszych czytelników.

Chmura burzowa we smugą opadową. Fot. Czytelnik TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa we smugą opadową. Fot. Czytelnik TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Żurawicy w woj. podkarpackim. Fot. Drewniany / TwojaPogoda.pl

Silna erupcja wulkanu we Włoszech

Nad ranem we Włoszech doszło do silnej erupcji wulkanu Stromboli w archipelagu Wysp Liparyjskich. Erupcja była aż 10-krotnie silniejsza od tych, które zazwyczaj mają miejsce, porównywalna z tą niszczycielską z 15 marca 2017 roku, kiedy zginęła 1 osoba, a 50 turystów trzeba było w pośpiechu ewakuować łodziami. Tym razem nie odnotowano poważnych szkód.

Zdjęcie dnia: Nadchodzi burza

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Ulewy i podtopienia

Obecnie największe ulewy połączone z burzami przechodzą nad regionami zachodnimi, centralnymi i południowo-wschodnimi. Może tam spadać nawet powyżej 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi w ciągu jednej godziny, co może powodować podtopienia. Zachowajcie ostrożność! Poniżej aktualne zdjęcie satelitarne, na którym widoczne są wypiętrzone chmury burzowe. W pogodnym Toruniu jest 29 stopni, a w deszczowym Sandomierzu zaledwie 17 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2020 o godzinie 16:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2020 o godzinie 16:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jak sprawić, żeby woda dymiła?

Za pomocą prostej sztuczki możecie sprawić, że rzeka lub jezioro zaczęły dymić. Jak to zrobić? Wystarczy litr ciepłej wody, 2 łyżki płynu do naczyń i łyżka gliceryny lub cukru pudru. Bańkę już mamy, ale jak sprawić, by nie była przeźroczysta, lecz biała? Tutaj porada dla starszych czytelników, a mianowicie dym z papierosa elektronicznego. Efekt jest niesamowity.

Niszczycielska moc wiatru bora

U adriatyckiego wybrzeża Chorwacji często wieją huraganowe wiatry bora. Porywy wiatru przekraczają wówczas 150 km/h. Na wyspie Pag ostatnio wiało tak mocno, że jedna z turbin wiatrowych była w strzępach.

Fot. Facebook / Crometeo.
Fot. Facebook / Crometeo.

O tym, jak leśnicy naśladują przyrodę

Czym jest naturalne odnowienie lasu? Czemu służą nasienniki? Jaką część powierzchni wszystkich odnowień i zalesień w Lasach Państwowych stanowią odnowienia naturalne? O tym opowie Wam leśnik Maciej Chromy.

Odetchnijcie w pachnącym ogrodzie

Zapraszamy Was do pięknego ogrodu, gdzie poczujecie najróżniejsze zapachy, usłyszycie śpiew ptaków i zachwycicie się całą paletą barw kwiatów :)

Zagadkowe wzory w jeziorze

Satelita Landsat-8 uwiecznił dziwaczne wzory ciągnące się po powierzchni bezodpływowego jeziora Kara Bogaz Goł, dawnej zatoki Morza Kaspijskiego, u brzegów Turkmenistanu. Skąd się one wzięły? Według naukowców to najprawdopodobniej skutek mieszających się ze sobą wód o różnej temperaturze. Woda z płycizn jest zdecydowanie cieplejsza od tej znajdującej się w głębi jeziora, stąd ma inną gęstość, inne mikroorganizmy w niej żyją, ma też nieco inny kolor.

Fot. NASA / Landsat-8.
Fot. NASA / Landsat-8.

W miejscach ścierania się tych zróżnicowanych wód rozkładający się plankton wydziela oleje i surfaktanty, które powodują, że woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a to przy silnym wietrze sprzyja tworzeniu się gęstej piany. To właśnie ona tworzy te misterne wzory. Tego fascynującego zjawiska z powierzchni wody nie ujrzymy, ale dzięki satelicie już owszem.

Gorąco i burzowo

Jeszcze przed południem temperatura na większym obszarze kraju waha się od 25 do 28 stopni. Chłodniej jest tylko na południu. W gorącym i wilgotnym powietrzu piętrzą się chmury burzowe. Pierwsze z nich przynoszą przelotne, ale intensywne deszcze, miejscami na południowym wschodzie i zachodzie kraju. Z biegiem godzin popołudniowych aktywność burzowa będzie rosnąć. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju chmurzy się, ale opady występują tylko miejscami na Opolszczyźnie i Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od 20 stopni na południu do 23-25 stopni na pozostałym obszarze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Planeta ze styropianu

Grupie astronomów z Uniwersytetu Lehigh w Pensylwanii udało się odkryć bardzo dziwną planetę, której nadano kryptonim KELT-11b. Jest ona o 40 procent większa od Jowisza, ale też od niego 5-krotnie lżejsza. Zdaje się ona mieć gęstość zbliżoną do styropianu. Znajduje się około 320 lat świetlnych od Ziemi.

Fot. Walter Robinson / Lehigh University.
Fot. Walter Robinson / Lehigh University.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

W niedzielę burze mogą się pojawiać niemal w całym kraju, jedynie poza regionami północnymi i północno-wschodnimi. Najsilniejsze będą na południu. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa na południu do 1020 hPa na północnym wschodzie. Biomet pozostanie korzystny, jednak w ciągu dnia będzie się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burza o zachodzie słońca

Chmura burzowa ze smugą opadową oddala się w stronę zachodzącego słońca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bardzo blisko upału

Wróciło gorące powietrze. Dzisiaj najcieplej było w głębi kraju, gdzie termometry pokazały do 28-29 stopni w cieniu. Najchłodniej było nad morzem, gdzie wiała bryza, a także na terenach górzystych, gdzie padało od samego rana. Tam odnotowano zaledwie około 20 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Słońce, deszcz i burze

Jest słonecznie, jednak miejscami na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju występują przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą one powodować podtopienia. Przykładowo w Dobczycach w Małopolsce w ciągu 2 godzin spadło aż 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Wieczorem opady powinny słabnąć i zanikać.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Latają nad klifami w Trzęsaczu

Z klifów w Trzęsaczu startują motolotnie. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Prawdziwa królowa Tatr

Tatry zamieszkują kozice. Przyrodnicy naliczyli około tysiąca osobników, z tego mniej więcej 300 mieszka po polskiej stronie gór. Najczęściej można je dostrzec w październiku, gdy dostojne kozice przygotowują się na nadejście zimy. Wychodzą ze wszelkich skalnych zagłębień. Zobaczcie te piękne zwierzęta podczas posiłku.

dalej