Wirtualna wycieczka po lesie

Zabieramy Was na wirtualną wycieczkę, aby pokazać, jak piękne są polskie lasy. Są one jednym z naszych dziedzictw narodowych. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych przy nastrojowej muzyce i rewelacyjnej jakości obrazu.

Zobacz film w pełnej rozdzielczości i w jakości obrazu HD i 4K... Zobacz

Żar w Hiszpanii i Portugalii

W ten weekend biegunem ciepła w Europie będą południowe regiony Portugalii i Hiszpanii, gdzie termometry z łatwością przekroczą 40 stopni w cieniu. Maksymalne temperatury są prognozowane nawet na 45 stopni! To oznacza nie tylko skrajne zagrożenie dla ludności, ale też ryzyko pożarów lasów. W poprzednich sezonach ogień okazał się zabójczy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Obłoki srebrzyste nad Arktyką

Sonda kosmiczna AIM śledzi aktualną aktywność obłoków srebrzystych, które mają barwę od niebieskawej lub srebrzystej, czasami pomarańczowej do czerwonej. Dzięki temu odcinają się na tle ciemnego nocnego nieba. Są one bardzo podobne do chmur wysokiego piętra, a więc Cirrus i Altostratus, jednak unoszą się dużo wyżej od nich, na wysokości 85 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc o ponad 70 kilometrów wyżej niż nawet najbardziej rozbudowane w pionie zwyczajne chmury.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zima w Patagonii

Patagonia to przepiękna kraina pełna fiordów, wysp, płaskowyżów i górskich szczytów Andów, położona w południowej Argentynie i Chile. Zobaczcie ten uroczy skrawek Ameryki Południowej w samym środku zimy okiem satelity.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Sztorm pochłania domy

Z powodu wyjątkowo potężnych sztormów wiele domów położonych wzdłuż linii brzegowej w Nowej Południowej Walii w Australii w każdej chwili może osunąć się do oceanu. Zarządzono ewakuację kilku tysięcy mieszkańców. Fale mają 11 metrów wysokości są kilkukrotnie większe niż zwykle o tej porze roku. Szkody, jakie dotychczas poczyniły, są niezwykle kosztowne.

Kosztowny „Zielony Ład”

Jak szacuje bank inwestycyjny Goldman Sachs unijny „Zielony Ład” z wieloletniego planu na rzecz klimatu przerodził się w program gospodarczy, który do 2050 roku będzie kosztować zawrotne 7 bilionów euro. Według raportu, zmiany nie będą miały zauważalnego wpływu na rachunki za energię europejskich konsumentów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

W sobotę burze pojawiać się będą głównie w południowej i centralnej części kraju. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Spragniona wiewiórka prosi o wodę

Wiewiórka musiała być naprawdę spragniona, że błagała turystów o kroplę wody z butelki.

Obłoki srebrzyste i kometa nad Tatrami

Wspaniały filmik poklatkowy (timlapse) z najwyższych gór w Polsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i nadal rośnie. W tej chwili wynosi od 1015 hPa na południu do 1019 hPa na północy kraju. Z powodu opadów, burz i wysokiej temperatury warunki biometeorologiczne mogą przejściowo się pogarszać, ale przeważnie będą korzystne dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nadciąga noc

Nadciągają chmury ciemniejsze od nieba o zmroku.

Fot. Facebook / Oliwia Paulina.
Fot. Facebook / Oliwia Paulina.

51 lat temu...

Tak wyglądała Ziemia 51 lat temu widziana oczami astronautów z misji Apollo 11.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Głodny miś uszkodził samochód

Ten „nadgryziony” samochód, to dzieło głodnego niedźwiedzia z Bieszczadów. Turyści zostawili jedzenie w aucie, a miś postanowił się poczęstować. Dlatego tam, gdzie żyją niedźwiedzie, nie poleca się zostawiania jedzenia, nawet w zamkniętym aucie. W Bieszczadach żyje około 200 niedźwiedzi, ale przeważnie trzymają się one od ludzi z daleka.

Fot. Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Cisna.
Fot. Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Cisna.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Najsłynniejszą ikoną niszczącej działalności Bałtyku jest niewątpliwie jedyna taka atrakcja turystyczna w Europie. Mowa o ruinach kościoła w Trzęsaczu. Budowla została wzniesiona w centrum wsi w piętnastym wieku, gdy od brzegów Bałtyku dzieliły ją aż 2 kilometry! Aż trudno uwierzyć, że do dzisiaj ostała się jedynie południowa ściana gotyckiego kościoła. Całą resztę morze pochłonęło w ciągu ostatnich 500 lat, cegła po cegle.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Ulewa w rejonie Ostródy

Dzisiaj ciągłe opady deszczu występowały na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Kielecczyźnie, natomiast przelotne, pochodzenia burzowego, pojawiały się na Podlasiu, Mazurach, Warmii i wschodnim Pomorzu. Według danych IMGW największa ulewa przeszła nieco na północ od Ostródy w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie spadło łącznie aż 40 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Półnago zdobyli Górę Kościuszki

Kolejne osoby naśladują słynnego ekstremalnego turystę Wima Hofa i zdobywają góry półnago. Tym razem z jego metody skorzystali Leah Scott i Tommy Kerr, którzy w skąpych strojach wybrali się na Górę Kościuszki w Australii.

Urocze oblicze Polski z lotu ptaka

Polskie krajobrazy zachwycają o każdej porze roku, zwłaszcza, gdy podziwiamy je z lotu ptaka. Zobacz te najpiękniejsze, od morza przez jeziora, łąki i pola aż po góry.

Wieczorny meteor nad Florydą

Wieczorne niebo nad Florydą przeciął bardzo jasny bolid. Był widziany głównie przez mieszkańców Tampy i Orlando. Kosmiczna skała spaliła się w atmosferze na wysokości kilkudziesięciu kilometrów dając spektakularny pokaz.

Burze gradowe i osunięcia ziemi

W meksykańskich stanach Jalisco i Oaxaca na skutek gwałtownych burz gradowych i ulewnych deszczy doszło do licznych podtopień i osunięć ziemi. Zniszczone są drogi, mosty i zabudowania. Zginęły 2 osoby. Meksyk jest już kolejnym krajem na długiej liście poszkodowanych przez ulewy i powodzie.

Silne trzęsienie w Nowej Gwinei

Północne wybrzeże Nowej Gwinei, drugiej największej wyspy świata, nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Wstrząs M7.0 wyzwolił na szczęście tylko niewielkie wahania poziomu wody, mimo, że wcześniej ostrzegano przed tsunami. W zasięgu oddziaływania wstrząsu mieszka ponad pół miliona ludzi. Poważniejszych szkód i ofiar nie odnotowano. Nowa Gwinea jest obszarem aktywnym sejsmicznie, pełnym wulkanów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej