Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze pojawią się na południowym wschodzie kraju. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 75 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia przez Kielecczyznę i Mazowsze po Podlasie, a także na Pomorzu chmurzy się, miejscami słabo i przelotnie pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 16 do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 czerwca 2020 o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 czerwca 2020 o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ziemia niedługo stanie się pustynią?

Choć wiemy już na pewno, że doświadczane obecnie zmiany klimatu są dziełem człowieka, i że nie wróżą one niczego dobrego to nadal nie jesteśmy świadomi pełni ich konsekwencji.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

A najnowsze badania chińskich, brytyjskich, szwajcarskich i koreańskich naukowców wskazują, że jeśli nic nie zrobimy to Ziemia już niedługo może się zmienić w pustynię... Zobacz cały artykuł >>>

Sahara bez ani jednej chmurki

Bardzo ciekawie prezentuje się wczorajsze zdjęcie satelitarne Europy i Afryki. Nasz kontynent w przeważającej części jest przysłonięty przez chmury, które przynoszą opady deszczu. Zupełnie inny typ pogody panuje w całej północnej części Afryki, gdzie niebo jest błękitne i zupełnie wolne od chmur. Piękna aura panuje też w krajach południowo-zachodniej Azji.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1012 hPa (umiarkowane) na południu i południowym wschodzie do 1015 hPa (podwyższone) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wschodnia Azja widziana z góry

Zobaczcie przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad wschodnią częścią Azji. Biel chmur, czerń oceanu, blask świateł miejskich oraz błyskawice. Zwróćcie uwagę na te maleńkie jasne kropki na Pacyfiku. To nic innego, jak lampy na kutrach rybackich na wodach Morza Południowochińskiego, Żółtego i Japońskiego.

Nie zdążyła uciec przed falą

Na nagraniu z miejscowości Mongaguá w Brazylii możecie zobaczyć olbrzymie fale sztormowe rozbijające się o miejscowe molo. Jeden spacerowicz zostaje zmoczony do suchej nitki, ale udaje mu się uciec. Druga osoba, znajdująca się w głębi mola, znika w objęciach fali. Nie wiemy, co się z nią stało. Siła fali była tak duża, że mogła ją powalić na deski lub zmyć do morza. Pokazujemy Wam ten filmik ku przestrodze. Z naturą nie warto igrać.

Nieoczekiwana gwiazda prognozy

Prognoza pogody w jednej ze stacji telewizyjnych w San Francisco skończyła się występem niezapowiedzianego gościa. W momencie, gdy prezenter omawiał pogodę panującą nad słynnym mostem Golden Gate, oczom widzów ukazał się...

Zdjęcie dnia: Droga ku latu

Lato coraz bliżej. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Tak się buduje leśną chatę

Jeśli myślicie, że zbudowanie leśnej chaty to przysłowiowa bułka z masłem, to poniższy filmik uzmysłowi Wam, jak bardzo się mylicie. Leśny survival to ciężki kawałek chleba. Trzeba wiedzieć, jak się za niego zabrać, a jeśli nie potrafimy zbudować bezpiecznego schronienia, to lepiej się za niego nie bierzmy. Zobaczcie w przyspieszeniu, jak wygląda budowanie chaty, które może zająć nawet kilka miesięcy.

Chmura jak wieża zamkowa

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili nad jedną wysp na Bahamach piętrzącą się chmurę kłębiastą, która z czasem przeobraziła się w chmurę burzową Cumulonimbus. Tego typu chmura nazywana jest fachowo Cumulus castellanus. Człon castellanus z łacińskiego oznacza tyle, co zamek, bo rozbudowujące się chmury przypominają z wyglądu zamkowe wieże.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ciekawa chmura nad Nowym Orleanem

Niesamowita chmura rotorowa przetoczyła się nad Nowym Orleanem. W trakcie jej przechodzenia wiatr gwałtownie się nasilił, a temperatura spadła o kilka stopni. Malownicze zjawisko to możecie zobaczyć na poniższym nagraniu w przyspieszeniu.

Chmurka jak poduszka

Dzisiaj na błękitnym niebie płyną sobie nieśmiało chmury kłębiaste Cumulus. Te białe obłoczki układają się w najróżniejsze kształty. Jedna z nich przypomina poduszkę.

Chmura kłębiasta Cumulus przypominająca poduszkę. Fot. TwojaPogoda.pl
Chmura kłębiasta Cumulus przypominająca poduszkę. Fot. TwojaPogoda.pl

Zobaczcie ją z bliska...

Chmura kłębiasta Cumulus przypominająca poduszkę. Fot. TwojaPogoda.pl

Chiny zmieniły jałową wyspę w raj

Chińczycy przetworzyli jałową wyspę położoną na Morzu Południowochińskim w miejsce pełne życia. W ciągu 5 lat posadzono prawie 140 tysięcy drzew, o których rozwój bez przerwy dbają przyrodnicy. Na wyspie utworzono rezerwat, który ma chronić żółwie morskie. Powstaje Sansha City, najmłodsze chińskie miasto, obejmujące sporne Wyspy Paracelskie, Zhongsha i Spratly oraz ich wody terytorialne.

Fot. Twitter / China Xinhua News‏.
Fot. Twitter / China Xinhua News‏.

Jest to miasto o najmniejszej powierzchni lądowej w Chinach, która wynosi zaledwie 13 kilometrów kwadratowych, ale w jej granicach administracyjnych znajdują się ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych wód. Dotychczas w drewnianych chatach na wodzie mieszkali tam rybacy. W przyszłości ma się to zmienić. Chiny chcą, aby wysepki przyciągały turystów. Mają powstać w sumie trzy porty lotnicze i pięć latarni morskich.

Obwodnica Olsztyna okiem satelity

Satelita meteorologiczny Sentinel-2, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), uwiecznił obwodnicę Olsztyna. Arteria łączy się z budowaną drogą ekspresową S51 oraz krajową 16, wiodącą ku Mazurom. Obwodnica prowadzi przez obrzeża Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, jednego z największych kompleksów leśnych północno-wschodniej Polski.

Fot. ESA / Sentinel-2.
Fot. ESA / Sentinel-2.

Plastik o niewyobrażalnej wadze zaśmieca naszą biedną planetę

Tworzywa sztuczne są jednym z największych problemów egzystencji naszej cywilizacji. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali w czasopiśmie Science Advances wyniki swoich badań, w których uświadamiają nam, jak przerażający jest to problem.

Fot. Pexels / mali maeder.
Fot. Pexels / mali maeder.

Obliczyli w nich, ile w tej chwili znajduje się plastiku na świecie. W ciągu ostatnich 65 lat udało się nam wszystkim wygenerować aż 8,3 miliarda ton tworzyw sztucznych. Tak ogromna masa materiału... Zobacz cały artykuł >>>

Niesamowity taniec szpaków

Co roku miliony szpaków w różnych częściach świata tworzą niezwykły, podniebny spektakl. Promienie słoneczne rozświetlają ich pióra, które zaczynają błyszczeć. Szpaki w ten sposób bronią się przed sokołami, dla których są przysmakiem. Chmary szpaków tworzą najróżniejsze figury przypominające np. tornada.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na północy, wschodzie i częściowo na południu jest pochmurny z lokalnymi, słabymi i przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza, w wielu miejscach jest też bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północy i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 13-14 stopni na północy do 18-19 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 czerwca 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 czerwca 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mgła zalewa Dubaj

Latem 50-stopniowy upał, a zimą malownicze mgły. Takie klimaty panują w Dubaju, jednym z najbardziej luksusowych miast świata. Metropolia położona w Emiratach Arabskich, nad brzegami Zatoki Perskiej, w porze chłodnej otulona bywa gęstą mgłą morską. Jest ona skutkiem napływu ciepłego powietrza znad morza nad wychłodzoną powierzchnię lądu. Spośród białej zasłony wyłaniają się tylko najwyższe wieżowce.

Nawałnica w Budapeszcie

Stolicę Węgier nawiedziła gwałtowna burza z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Strażacy 350 razy interweniowali przy usuwaniu połamanych drzew i odpompowywaniu wody z zalanych ulic i zabudowań. W miejscowości Totvazsony w wezbranym strumieniu utonęła 66-letnia kobieta. Gwałtowne burze spodziewane są na Węgrzech, a także w Bułgarii i Rumunii przez wiele kolejnych dni.

dalej