Popiół opadł na miasta

W Ekwadorze w Ameryce Południowej wybuchł wulkan Sangay. Popioły opadły na miejscowości położone na zachód od krateru. Władze zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach lub noszenie maseczek przeciwpyłowych. W mieście Guayaquil popiół osadził się na dachach budynków, liściach drzew, samochodach i chodnikach. Zamknięto lotnisko i niektóre drogi wiodące w pobliżu wulkanu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest na wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a miejscami w Małopolsce, na Kujawach i Ziemi Lubuskiej przelotnie pada, chwilami intensywne. Wiatr wieje z kierunków północnych. Temperatura wynosi od 13 stopni nad morzem do 22 stopni w głębi kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 czerwca 2020 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 czerwca 2020 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niespokojna noc

Noc w wielu regionach kraju minęła pod znakiem ulewnych deszczy, którym miejscami towarzyszyły burze. Grzmoty i błyski budziły bardziej wrażliwe osoby, nie pozwalając spokojnie zasnąć. Strażacy ponad tysiąc razy interweniowali przy usuwaniu skutków gwałtownej pogody. Poranek też jest niespokojny, zwłaszcza w zachodnich, centralnych i południowych województwach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostanie stabilne. W tej chwili wynosi od 1008 hPa (obniżone) na południowym wschodzie do 1012 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny,

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burze w Waszym obiektywie

Nad Mazowszem, Lubelszczyzną, Podlasiem i Mazurami przechodzą chmury szelfowe, które są nie tylko piękne, ale też bardzo groźne, ponieważ przynoszą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury, które mogą powodować szkody. Zobaczcie je na najnowszych zdjęciach od naszych czytelników.

Chmura szelfowa w Kotlinach w woj. lubelskim. Fot. Kasia / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Kotlinach w woj. lubelskim. Fot. Kasia / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Kotlinach w woj. lubelskim. Fot. Kasia / TwojaPogoda.pl

Burze znów powodują szkody

Piąty dzień z burzami na Lubelszczyźnie. Niestety, od naszych czytelników napływają informacje o szkodach poczynionych przez burze gradowe, które przetaczają się od kilku godzin nad regionem. Na niebie widoczna jest chmura szelfowa, która poprzedza gwałtowne zjawiska. Grzmi i ulewie pada również na Podlasiu, Mazowszu i Kielecczyźnie, a jedynie leje na Opolszczyźnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kolejne burzowe popołudnie

Na południu i południowym wschodzie kraju od wczesnych godzin popołudniowych przechodzą burze, którym towarzyszą ulewne deszcze. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie, gdzie notowane są dodatkowo opady gradu i porywisty wiatr, które powodują szkody materialne. Układ zmierza w kierunku Mazowsza. Z kolei miejscami na Śląsku i Małopolsce ulewnie pada.

Chmura szelfowa w Lublinie. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Lublinie. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Rzeszowie. Fot. Grzegorz / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Przemyślu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Tętnica Warszawy

Jedna w głównych arterii Warszawy biegnie przez malowniczą Wisłę. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Zaćmienie Księżyca i erupcja wulkanu

Musicie to zobaczyć. Na Filipinach sfilmowano spektakularny wschód Księżyca zaćmionego przez cień Ziemi podczas erupcji wulkanu Mayon. Krwista tarcza Srebrnego Globu pięknie współgrała z krwistymi potokami lawy tryskającej z krateru i spływającej po stokach wybuchającego wulkanu.

Na desce przez zalany Paryż

Jak się okazuje, powódź w dużym mieście, to nie tylko powód do zmartwień. Niektórzy cieszą się z żywiołu, dzięki któremu mogą uprawiać swój ulubiony sport wodny na zatopionych ulicach europejskiej metropolii, w dodatku nie przejmując się mandatem. Zobaczcie ich wyczyny.

Krajobrazy Ukrainy

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili Zbiornik Kaniowski oraz otaczające go pola uprawne i lasy. Ta mozaika najróżniejszych krajobrazów znajduje się około 70 kilometrów na południe od Kijowa na Ukrainie. W zbiorniku zakwitły glony, dzięki którym woda przybrała nietypową barwę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Lotniskowiec i morskie tornado

Wspaniały widok z amerykańskiego lotniskowca USS Gerald R. Ford na trąbę wodną.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @aircraftcarrier.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @aircraftcarrier.

Oto jedyna stolica na świecie, w której nikt nie mieszka. Dlaczego?

O stolicy wyspy Montserrat, jednego z karaibskich terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii, mówi się "miasto duchów". Dlaczego? Ponieważ nie mieszka tam żadna żywa dusza. Poznajcie to „księżycowe” miasto.

Fot. uwec.edu.com
Fot. uwec.edu.com

Przez całe wieki Plymouth pełniło rolę ważnego portu morskiego na Karaibach. Przewijały się przez niego statki płynące z Wielkiej Brytanii, a mieszkańcy, dzięki wymianie handlowej, żyli spokojnie i dostatnio... Zobacz cały artykuł >>>

Wulkan z czapeczką

Stożek wulkanu Sinabung na Indonezji przysłoniła „czapeczka”. To obłok utworzony ze skroplonej pary wodnej. Chmura tego typu nazywana jest soczewkowatą lub obłokiem lentikularnym. Pokazywaliśmy Wam ten fenomen wielokrotnie, również nad polskimi górami. W większości przypadków obłok ten, przypominający „latający spodek”, towarzyszył wiatrowi halnemu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Endro Lewa / Red Climática Mundial.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Endro Lewa / Red Climática Mundial.

Gigantyczne drzewa na Słońcu

Jedna z sond kosmicznych do badań Słońca przesłała kolejne fascynujące zdjęcia najbliższej nam gwiazdy. Tym razem ukazała gigantyczne słoneczne drzewa, które przypominają te znane nam np. z filmu „Avatar”. Jednak słoneczne drzewa to coś zupełnie innego niż rośliny.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jednak słoneczne drzewa to coś zupełnie innego niż rośliny. Powstają one na skutek bardzo skomplikowanych reakcji chemicznych i fizycznych zachodzących na powierzchni Słońca i w jego wnętrzu... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieg na Saharze

Śnieg na największej pustyni świata niedługo chyba stanie się normą. Ostatnich zim pojawiał się tam kilkukrotnie ku zaskoczeniu miejscowej ludności, ostatnio w algierskiej miejscowości Aïn Séfra. Młodsi mieszkańcy ośnieżonych pomarańczowych piasków jeszcze w swoim życiu nie widzieli.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Moh Admane.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Moh Admane.

Poranna Gloria nad Wirginią

O poranku nad miastem Richmond w stanie Wirginia pojawiła się wspaniała chmura Volutus, która wyglądała jak walec. Podświetlana promieniami wschodzącego Słońca na ciepłe kolory, jednych przerażała, a innych zachwycała. To chmura rotorowa, która od niemal roku nazywana jest oficjalnie Volutus. Obłok ma kształt rurki i zazwyczaj toczy się wokół osi poziomej. W północnej Australii ów zjawisko zwie się też Poranną Glorią.

Widowiskowa chmura Homogenitus

@Dawid uwiecznił ładnie podświetloną przez zachodzące Słońce chmurę pary wodnej wydobywającej się z chłodni komina Elektrowni Opole. W tle chmury, nazywanej oficjalnie Homogenitus, widoczne są również ciemne promienie zmierzchowe.

Para wodna nad Elektrownią Opole. Fot. Dawid Rek / TwojaPogoda.pl
Para wodna nad Elektrownią Opole. Fot. Dawid Rek / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień pozostanie stabilne. W tej chwili barometry wskazują od 1008 hPa (obniżone) na południowym wschodzie do 1012 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burzowo na wschodzie i w centrum

Już czwarty dzień z burzami we wschodnich regionach kraju. W tej chwili grzmi miejscami na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu, ale obficie pada też na Ziemi Łódzkiej i Kujawach. Najaktywniejsza komórka burzowa przemieszcza się ze środkowej w kierunku północnej części woj. podlaskiego. Uważajcie na ulewy, grad i porywisty wiatr. Bezpiecznie jest w domu.

Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
dalej