Mgła nad arabską pustynią

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdy panuje sezon gęstych mgieł, które są skutkiem napływu napływu cieplejszego powietrza nad wychłodzoną powierzchnię ziemi i odwrotnie, biała zasłona często doprowadza do karamboli, kończących się tragicznie. Zobaczcie, dlaczego podczas ograniczenia widoczności lepiej zdjąć nogę z gazu.

Zdjęcie dnia: Ściana deszczu

Ściana deszczu spadła na las. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Z nieba spadła lodowa bryła

W Londynie kamera ochrony uwieczniła moment upadku 30-kilogramowej lodowej bryły na krawężnik, tuż obok mężczyzny sprzątającego ulicę. Naprawdę niewiele brakowało, aby skończyło się to tragedią. Kawał lodu spadł z hukiem z przelatującego samolotu, bo nad tym osiedlem przebiega korytarz powietrzny do lotniska Heathrow. Do podobnych przypadków dochodzi na Wyspach około 30 razy rocznie. Źródłem lodu jest zwykle samolotowa kuchnia lub toaleta.

Selfie, które może kosztować życie

Selfie w urokliwym miejscu można przypłacić zdrowiem, a nawet życiem. Przekonał się o tym pewien turysta, który chciał sobie zrobić zdjęcie na tle wzburzonego morza. Wtedy niespodziewanie pojawiła się wielka fala...

Tańczące mgły na Równicy

Mamy coś dla Was na dobry początek długiego weekendu. Tańczące mgły widoczne z Równicy w Beskidzie Śląskim.

Byk odjechał w siną dal

Oto dlaczego oblodzenie dróg jest tak niebezpieczne...

Fot. Nurbolat Baituganov / Red Climática Mundial.

Piorunujące odkrycie naukowców

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że podczas uderzeń piorunów wywoływane są reakcje jądrowe, takie same, jak we wnętrzach gwiazd, a więc również i Słońca. Burze są też źródłem radioaktywnego węgla.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Kilkanaście lat temu Leonid Babich z Rosyjskiego Federalnego Centrum Atomowego w Sarowie wysnuł hipotezę, że w atmosferze zachodzą reakcje fotojądrowe. Teraz japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto potwierdzili to w swoich eksperymentach... Zobacz cały artykuł >>>

Czapeczka nad wulkanem Fudżi

Nad wulkanem Fudżi w Japonii zawisł obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą. Przypomina "czapeczkę", stąd potoczna nazwa tego zjawiska. Fenomen powstaje na skutek silnych pionowych ruchów powietrza. Uwielbiają go szybownicy, ponieważ obłoki tego typu to dla nich wskazówka, że mogą w ich rejonach trafić na stabilne prądy wznoszące.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / MrsAragonite / Red Climática Mundial.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / MrsAragonite / Red Climática Mundial.

Łoś strącił helikopter

W stanie Utah dwóch członków załogi helikoptera próbowało zrzucić na dorodnego łosia sieć, aby go unieruchomić i założyć nadajnik śledzący jego poczynania. Gdy maszyna obniżyła lot do zaledwie kilku metrów nad ziemię, łoś zdenerwował się i skoczył, uderzając w łopaty wirnika maszyny i doprowadzając do katastrofy. Mężczyznom nic się nie stało, jednak zwierzę tego nie przeżyło. W regionie co roku nadajniki montuje się 1300 zwierzętom różnych gatunków, aby badać ich wędrówki i zwyczaje.

Fot. Adam Forgie / Twitter.
Fot. Adam Forgie / Twitter.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno, ale opady, chwilami obfite, występują tylko na Warmii i środkowym Mazowszu. Na większe rozpogodzenia aż do bezchmurnego nieba możemy liczyć tylko miejscami na zachodzie i środkowym zachodzie oraz wschodzie kraju. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy. Temperatura waha się od 14-16 stopni na większym obszarze do 17-18 stopni na wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nocna ulewa podtopiła Mazowsze. W środę kolejne burze z ulewami i gradem

Burze nie zamierzają odpuszczać. Po wczorajszych i nocnych ulewach, w wyniku których doszło do licznych podtopień dróg i budynków, środa przyniesie kolejne gwałtowne zjawiska. W których regionach kraju tym razem? Sprawdź prognozę!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W nocy z wtorku na środę kilkukrotnie przechodziły tam ulewy, podczas których spadło nawet powyżej 50 mm deszczu. Strażacy już ponad 60 razy interweniowali przy osuszaniu zalanych dróg, chodników, posesji i zabudowań. Najwięcej wezwań odnotowano w Wólce Mlądzkiej, wschodniej części Otwocka... Zobacz cały artykuł >>>

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burz spodziewamy się na wschodzie, południu i w centrum kraju. Spokojnie będzie tylko na zachodzie i północnym zachodzie. W trakcie burze w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo powoli będzie rosnąć. W tej chwili wynosi od 1010 hPa (umiarkowane) na południowym wschodzie do 1016 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny, jedynie na zachodzie pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc z burzami na wschodzie

Noc na wschodnich krańcach kraju może przynieść burze, a także deszcze, miejscami dość intensywne. Warunki drogowe na Podlasiu, Lubelszczyźnie i we wschodnich regionach Mazowsza mogą się z tego powodu pogarszać. Kierowców prosimy o ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

To jesień, a nie wiosna

W województwie śląskim panowała dzisiaj jesienna pogoda. Niskie chmury, opady, mgła i temperatura nie przekraczająca 15 stopni. Tak nieprzyjemnie było w Beskidzie Wyspowym.

Jesienna aura w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Jesienna aura w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Zima na początku lata

Rozpoczyna się lato, a my mamy dla Was coś, czego o tej porze roku raczej nikt się nie spodziewa. Bez obaw, śniegu w prognozach nie widać, ale zawsze można go sobie przypomnieć, zwłaszcza, że zimą było go jak na lekarstwo. Oto biały puch w spowolnieniu. Coś pięknego!

Zdjęcie dnia: Takie jest lato

Właśnie za takie krajobrazy kochamy polskie lato. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Likwidują lawiny z pomocą artylerii

Aby zmniejszyć ryzyko lawinowe na stromych stokach u podnóży których przebiegają ważne szlaki drogowe lub kolejowe, konieczne jest sztuczne wywoływanie lawin. Zobaczcie, jak to się robi przy użyciu ognia artyleryjskiego w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, gdzie zimą spadają olbrzymie ilości śniegu.

Trąba powietrzna w Kaniowie

Zobaczcie kompilację nagrań z niedzielnej trąby powietrznej w Kaniowie na Śląsku.

Mglisty poranek na Manhattanie

Dolny Manhattan w Nowym Jorku, wynurzający się z malowniczej mgły, unoszącej się nad wodami rzek Hudson i East oraz Zatoki Nowojorskiej.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.
dalej