Większy bilans szkód po burzach

Ponad tysiąc interwencji strażackich przy usuwaniu połamanych gałęzi, zabezpieczaniu zerwanych dachów i odpompowywaniu wody z podtopień. Uszkodzonych zostało ponad 100 budynków. Ranne zostały 2 osoby.

Większy bilans szkód po burzach

Bliskie uderzenie pioruna

Nasz czytelnik @Mariusz sfilmował bliskie uderzenie pioruna w woj. opolskim. Między błyskiem a grzmotem mijają zaledwie 3 sekundy, co oznacza, że do wyładowania doszło w odległości około kilometra.

Krajobraz po trąbie

Trąba powietrzna w miejscowości Kaniów na Śląsku pozostawiła po sobie ścieżkę zniszczeń. Widok z lotu ptaka uświadamia nam, że o tym, czy dom został zniszczony, czy też nie, często decydowały metry. To bardzo lokalne zjawisko, ale szkody jakie po sobie pozostawia, są bardzo kosztowne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. To nie jest dobra wiadomość dla meteopatów, którzy mogą się uskarżać np. na ból głowy czy senność. Barometry pokazują w tej chwili od 1006 hPa (obniżone) w centrum do 1011 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burze, ulewy, gradobicia i wichury. Setki interwencji strażackich, poważne szkody i 1 osoba ranna

Powiększa się bilans gwałtownych burz, które przechodzą w niedzielę nad Polską. W 14 województwach obowiązują ostrzeżenia pogodowe. Najgorzej jest na Mazowszu, Mazurach, Podlasiu i Opolszczyźnie. Strażacy wyjeżdżają na wezwania niemal bez przerwy.

Trąba powietrzna w Kaniowie w woj. śląskim (po prawej), gradobicie w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim (po prawej). Fot. Dominika / Radio Łódź.
Trąba powietrzna w Kaniowie w woj. śląskim (po prawej), gradobicie w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim (po prawej). Fot. Dominika / Radio Łódź.

W niedzielne późne popołudnie i wieczór strażacy otrzymali ponad 300 zgłoszeń, najwięcej z woj. podkarpackiego, opolskiego, śląskie i małopolskiego. To tam burze miały największe natężenie... Zobacz cały artykuł >>>

2 tysiące piorunów na minutę

Burze osiągają właśnie szczyt swojej aktywności. W ciągu każdej minuty w woj. śląskim i mazowieckim notuje się aż 2 tysiące wyładowań atmosferycznych, z których mniej niż 100 to te najbardziej niebezpieczne pioruny doziemne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Chmury burzowe nad Polską

Nad Polską wędrują chmury burzowe, które nasi czytelnicy na bieżąco fotografują. Wśród nadesłanych zdjęć możecie też zobaczyć zalążek trąby powietrznej.

Chmura szelfowa w Krzepczowie k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Piotr Jadczyk / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Krzepczowie k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Piotr Jadczyk / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Brzeźnicy w woj. łódzkim. Fot. Przemysław Pietrzak / TwojaPogoda.pl
Lejek kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej w okolicach Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Dolina Gąsienicowa

W drodze do Doliny Gąsienicowej w Tatrach. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Dragon nad wybrzeżem Turcji

Astronautom z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się uwiecznić kapsułę Dragon-2 z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie, którzy kilka dni temu byli w drodze do kosmicznego laboratorium. Zdjęcie wykonano w momencie, gdy kapsuła przelatywała w okolicach miasta Demre, położonego na południowym wybrzeżu Turcji, nad Morzem Śródziemnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Trąba powietrzna przeszła nad Śląskiem. Pozrywane dachy, połamane drzewa [FILMY]

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce na Śląsku, gdzie pojawiła się trąba powietrzna. W ciągu kilkunastu sekund pozrywała dachy, połamała drzewa i uszkodziła sieć energetyczną. Szkody są bardzo duże.

Około godziny 14:10 nad rejonem miejscowości Kaniów, położonej w rejonie Czechowic-Dziedzic w woj. śląskim, przeszła superkomórka z mezocyklonem, na którym utworzyła się trąba powietrzna. Z nagrań i zdjęć wynika, że miała kategorię F1, co oznacza wiatr o prędkości od 117 do 180 kilometrów na godzinę... Zobacz cały artykuł >>>

Trojaczki sokołów wędrownych

Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa przyszły na świat dorodne trojaczki sokołów wędrownych, jedna samica i dwa samce. Maluchy urodziły się w specjalnie posadowionej platformie lęgowej, ponieważ naturalne gniazdo ich rodziców zostało zniszczone. W Polsce obecnie odnotowanych jest około 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Narodziny trojaczków są więc tym bardziej wyjątkowym wydarzeniem.

Lot nad Andami ponad chmurami

Zobaczcie fantastyczne widoki z pokładu samolotu lecącego między Argentyną a Chile.

Pierwsze burze już są

Miejscami na południu i w centrum kraju zaczęły się pojawiać pierwsze burze. Późnym popołudniem i wieczorem osiągną apogeum i wówczas będą pojawiać się także na wschodzie. Może wówczas spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, z gradem do 3 cm (lokalnie 5 cm) i wiatrem do 80 km/h (lokalnie 100 km/h). Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Alarm pogodowy!

Przed nami kilkadziesiąt bardzo niespokojnych godzin. W gorącym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe, które przyniosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury, a nawet trąby powietrzne. Sprawdźmy, gdzie zjawiska mogą powodować szkody.

Alarm pogodowy!

W niedzielę (7.06) warunki do występowania gwałtownych są bardzo korzystne. Dlatego, jeśli planujemy aktywność na wolnym powietrzu, to albo powinniśmy zmienić plany i zostać w domu, albo też zachować ostrożność... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju panuje przysłowiowa cisza przed burzą. Jest słonecznie, ale parno. Po południu przejdą tam burze, miejscami gwałtowne. Na pozostałym obszarze od rana chmurzy się, ale z przejaśnieniami. Miejscami pada deszcz, na Dolnym Śląsku ulewnie. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura jest mocno zróżnicowana, od 16 do 24 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Cały ten smog

Z powodu smogu każdego roku przedwcześnie umiera kilkaset tysięcy ludzi. Wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów znajdują się Chiny i Indie, które są jednocześnie najbardziej zaludnionymi państwami. Czym tak naprawdę jest smog i jak można z nim walczyć? Zobaczcie bardzo ciekawy film dokumentalny o tym globalnym problemie.

Gleba przypomina wodę

Zjawisko, które możecie zobaczyć na poniższym nagraniu to upłynnienie gruntu, które występuje w glebach o dużym nasyceniu wodą. Podczas drgania luźne podłoże zaczyna się zachowywać niczym woda. Zjawisko to nazywamy kurzawką.

Superkomórka nad Hiszpanią

Hiszpańskie Alicante nawiedziła spektakularna superkomórka burzowa, która przyniosła ulewny deszcz, grad, porywisty wiatr i oczywiście błyskawice. Widok był iście nieziemski.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1007 hPa (obniżone) na zachodzie do 1011 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny, co może się objawiać sennością, bólem głowy i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ognisty kres dnia

Ogniście zakończyła się sobota na Dolnym Śląsku.

Zachód Słońca w Dzierżoniowie w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Dzierżoniowie w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl
dalej