24 stopnie w Słubicach

Najchłodniej było dzisiaj nad morzem, gdzie z powodu północnego wiatru, a więc morskiej bryzy, termometry pokazały co najwyżej 14 stopni. Dla porównania na biegunie ciepła, którym okazało się pogranicze z Niemcami, temperatura wzrosła do 24 stopni i była tym samym o całe 10 stopni wyższa od tej mierzonej na bałtyckich plażach. Jutro w Słubicach będzie do 26 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sahara powiększa się, pochłaniając jedno z największych jezior Afryki

Największa pustynia na naszej planecie nieustannie się powiększa, powodując wysychanie jednego z największych jezior Afryki, które jest źródłem wody pitnej dla milionów ludzi.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Sahara, dzisiaj największa pustynia świata, jeszcze 10 tysięcy i 30-50 tysięcy lat temu była ogromną zieloną równiną pokrytą gęstą roślinnością. Jednak na skutek zmian klimatycznych zmieniła się w jałowe pustkowie... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Wrocław z lotu ptaka

Stolica Dolnego Śląska z lotu ptaka. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Miliony czarnych dziur pożera materię wokół naszej planety

Najnowsze badania astronomów, których przeprowadzenie było możliwe dzięki odkryciu fal grawitacyjnych, potwierdzają, że tylko w naszej galaktyce mogą egzystować dziesiątki milionów czarnych dziur.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

To jednocześnie zachwycający i przerażający fakt, gdyż obiekty te są jednymi z najbardziej potężnych, dynamicznych i najmniej poznanych w całym Wszechświecie. Takie rewelacje dochodzą do nas... Zobacz cały artykuł >>>

Zobacz jak wybucha gejzer Strokkur

Gejzer Strokkur jest jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Islandii. Gejzer wybucha co każde 4-8 minut na wysokość 15-20 metrów, a czasem nawet 40 metrów:

Wodospad przypominający lawę

W Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii raz do roku ma miejsce niezwykłe zjawisko. Wodospad spływający po zboczu słynnej góry El Capitan zaczyna przypominać lawę wypływającą z wulkanu. Nie jest to jednak skutek działalności wulkanicznej, a bardzo rzadkie zjawisko, które ma miejsce tylko i wyłącznie w połowie lutego w Yosemite.

Wówczas promienie zachodzącego słońca padają na górę El Capitan pod takim kątem, że spływający po jej zboczu wodospad odbija rzucane światło, nabierając przy tym pięknych, czerwono-pomarańczowych barw. Po raz pierwszy zjawisko to zostało uwiecznione na fotografii kolorowej przez słynnego fotografa Galena Rowella w roku 1973.

Głazy runęły na autostradę

Osoby podróżujące jedną chińskich autostrad mogą mówić o wyjątkowym szczęściu. Z górujących nad drogą wzgórz oderwały się skały, które runęły na samochody. Dwa z nich zostały zniszczone, jednak kierowcom i pasażerom nic się nie stało. Lawiny kamienne w Chinach są częstym zjawiskiem, zwłaszcza po ulewnych deszczach. Każdego roku na skutek ich schodzenia giną dziesiątki osób.

Bieszczadzki drapieżnik z bliska

Fotopułapka umieszczona na drzewie w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach uwieczniła niedźwiedzia imieniem Damianek. Tylko kamera pozwala nam śledzić poczynania tego drapieżnika z bliska. Człowiek znajdując się w odległości zaledwie kilku metrów od niedźwiedzia mógłby to przypłacić życiem. Dodajmy, że w Bieszczadach żyje około 150 misiów.

Szczyt klimatyczny przełożony

Tegoroczny szczyt klimatyczny w szkockim Glasgow, z powodu pandemii koronawirusa, został przełożony na przyszły rok. Odbędzie się w pierwszej połowie listopada. Weźmie w nim udział około 300 tysięcy osób, w tym 200 szefów państw. Koronawirus sprawił, że problem zmian klimatycznych odsunięty został na boczny tor.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na krańcach południowych i południowo-wschodnich chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku północnego. Temperatura wynosi od 13 stopni na północnym wschodzie do 17 stopni na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Amanda uderzyła w Amerykę Środkową

Pierwszy w tym sezonie cyklon tropikalny nad wodami wschodniego Pacyfiku, o imieniu Amanda, właśnie przynosi ulewne deszcze z krajach Ameryki Środkowej. Powodują one masowe powodzie i osunięcia ziemi w Gwatemali, Salwadorze, Kostaryce i Panamie. Niestety, bilans żywiołu wciąż się powiększa. Zginęło co najmniej 11 osób, a wiele kolejnych straciło dach nad głową. Poniżej zdjęcie satelitarne cyklonu Amanda.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wrócimy na Księżyc

Udany lot kapsuły Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną to wstęp do nowej ery podboju kosmosu. Amerykanie mają w planach powrót na Księżyc już za 4 lata. Tym razem na powierzchni naszego naturalnego satelity stanie pierwsza kobieta. A tak wyglądał Srebrny Glob minionej nocy nad Polską.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie rosnąć, a po południu zacznie spadać. W tej chwili wynosi od 1016 hPa (podwyższone) na południowym wschodzie do 1026 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju. Biomet w całym kraju będzie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pilot uwiecznił nad Amazonią chmurę burzową. Nie wiedział, że to będzie jedno z najlepszych zdjęć roku

Południowoamerykański pilot podczas swojego lotu wykonał spektakularne zdjęcie chmury burzowej nad Amazonią, które okazało się jednym z najlepszych wykonanych w minionym roku.

Fot. Santiago Borja.
Fot. Santiago Borja.

Santiago Borja to ekwadorski pilot pasjonujący się fotografią. Zza kokpitu prowadzonego przez siebie samolotu każdego dnia fotografuje świat widziany z wysokości ponad 10 kilometrów... Zobacz cały artykuł >>>

Przylądek Canaveral z góry

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na 2 minuty przed wystrzeleniem kapsuły Dragon-2, uwiecznili z wysokości około 400 kilometrów Przylądek Canaveral.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Powitanie astronautów na Stacji

Amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley, po połączeniu się kapsuły Dragon-2 z modułem Harmony, o godzinie 19:20 weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie zostali powitani przez załogantów: Christophera Cassidy'ego (USA), Anatolija Iwaniszyna (Rosja) i Iwana Wagnera (Rosja). Powitanie nie obyło się bez incydentu, ponieważ Douglas Hurley rozciął skórę na głowie o właz wejściowy i zaczął delikatnie krwawić. Amerykanie na Stacji spędzą następnych kilka miesięcy.

Pogotowie przeciwpowodziowe!

W wyniku ulewnych deszczy pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w trzech powiatach województwa śląskiego: bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. Władze i służby mają monitorować sytuację powodziową, aby minimalizować skutki żywiołu. Strażacy dotychczas kilkaset razy interweniowali przy odpompowywaniu wody z zalanych dróg, chodników, zabudowań i posesji. Najwięcej interwencji podjęli w Bielsku–Białej, Pszczynie, Cieszynie i Żywcu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Pożegnanie weekendu

Żegnamy weekend pięknym zachodem słońca. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Malownicze "oberwanie chmury"

Tak wygląda zjawisko nazywane potocznie „oberwaniem chmury”, do którego doszło nad miastem Medellin w Kolumbii. Na część miasta spada dosłownie ściana deszczu, a w innych jego częściach nie spadnie ani jedna kropla deszczu. To dowód na to, jak lokalne mogą być opady i jak zróżnicowane bywają ich sumy nawet na niedużym obszarze.

Fot. Twitter / @SevereWeatherEu.
Fot. Twitter / @SevereWeatherEu.

Astronauci dotarli na Stację Kosmiczną

Amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley bezpiecznie dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po 19-godzinnej podróży kapsuła Dragon-2 automatycznie zadokowała do modułu Harmony, co nastąpiło o godzinie 16:29. Moment połączenia kapsuły ze Stacją możecie zobaczyć poniżej.

dalej