Kaszalot stał się symbolem nadchodzącego kataklizmu

Na plaży w Hiszpanii odkryto martwego kaszalota. I nie byłby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w jego żołądku odkryto coś, co powinno nam wszystkim uświadomić, że czeka nas przerażająca przyszłość, którą sami sobie zgotujemy.

Fot. Twitter / @EspNaturalesMur.
Fot. Twitter / @EspNaturalesMur.

Eksperci przeprowadzili wnikliwe badania kaszalota, aby dowiedzieć się, dlaczego te ogromne morskie stworzenie zginęło. Okazało się, że mierzącego prawie 13 metrów ssaka zabiła... Zobacz cały artykuł >>>

Duże skrajności temperatury

Mamy dzisiaj spore zróżnicowanie temperatury. W tym samym czasie, gdy na pochmurnym i deszczowym południu notujemy poniżej 10 stopni, to na zachodzie jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie, i nawet powyżej 20 stopni w cieniu. Biegunem zimna jest Zakopane, gdzie temperatura wynosi zaledwie 7 stopni, zaś biegunem ciepła Poznań, gdzie termometr wskazuje 23 stopnie.

Duże skrajności temperatury

Osunięcia ziemi w Chinach

W Chinach rozpoczęła się pora deszczowa, która co roku przynosi powodzie i osunięcia ziemi. Z ich powodu wiele dróg jest nieprzejezdnych, a budynków uszkodzonych lub zniszczonych. Zginęło co najmniej 5 osób, a wiele jest rannych.

Zabłądzili w deszczu na Turbaczu

GOPR-owcy pomagali wczoraj trzem turystom, którzy zignorowali ostrzeżenie przed ulewnym deszczem i wybrali się w Gorce. Ratownicy odnaleźli ich w rejonie Turbacza, najwyższej góry w tym paśmie. Byli wyczerpani i nie mogli o własnych siłach zejść w dół. Pamiętajcie, aby przed każdym wyjściem w góry sprawdzać prognozę pogody i ostrzeżenia, aby nie narażać siebie i ratowników na niebezpieczeństwo.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i zachodzie kraju jest bezchmurnie. Na południu utrzymuje się całkowite zachmurzenie z opadami deszczu, zarówno przelotnymi, jak i ciągłymi. Ich natężenie zaczyna rosnąć. Na północy i północnym wschodzie mocno wieje, w porywach do 60-70 km/h. Temperatura wynosi od 11 stopni w strefie opadów do 21 stopni na Kujawach i w Wielkopolsce.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad kraterem Etny podczas erupcji

Geoff Mackley to łowca ekstremalnych wrażeń. To właśnie on zszedł do wnętrza wulkanu Marum podczas jego erupcji. Spośród jego archiwalnych nagrań najlepsze jest to z 2009 roku, kiedy wybrał się nad krawędź krateru wulkanu Etna na Sycylii. Wulkan wyrzucał pod osłoną nocy fontannę rozżarzonej do czerwoności lawy. Gdy Mackley siedząc nad kraterem odwrócił głowę, nastąpiła gwałtowniejsza erupcja. Żarty się skończyły i trzeba było brać nogi za pas. Zobaczcie.

Psychologowie tłumaczą, dlaczego poszukiwanie obcych to strata czasu

Psychologowie z Uniwersytetu w Kadyksie w Hiszpanii przeprowadzili badania, które w dobitny sposób pokazują, że naukowcy mogą nigdy nie nawiązać kontaktu z inteligentną cywilizacją, a prowadzone takie poszukiwania przez instytut SETI to jedna wielka strata czasu i pieniędzy.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Przede wszystkim dużym błędem jest skupienie się ludzi z SETI nad analizą tylko i wyłącznie sygnałów radiowych. W ten sposób bardzo mocno zawężają sobie pole obserwacji. Ale to nie wszystko... Zobacz cały artykuł >>>

Potop na pustyni

4 osoby zginęły w powodzi błyskawicznej, która nawiedziła rejon miejscowości Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ulewy w tej części świata, pośród pustyń Półwyspu Arabskiego, są bardzo rzadkim zjawiskiem. Gdy się już pojawiają, powodują gwałtowne wzbieranie okresowych rzek i masowe podtopienia, niektóre o katastrofalnych rozmiarach, o czym świadczy poniższe nagranie.

Kula ognia nad Turcją

Bardzo jasny bolid był widoczny w nocy nad Turcją. Na sekundę niebo stało się tak jasne, jak w środku dnia. Kosmiczna skała najprawdopodobniej całkowicie spaliła się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów na ziemią. W ciągu 30 lat naukowcy z NASA doliczyli się ponad 800 bolidów. Średnio w ciągu roku pojawia się ich w różnych regionach świata co najmniej 25, ale aż 70 procent powierzchni ziemi stanowią oceany, a więc liczba ta może być znacznie wyższa.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie bardzo szybko rosnąć. Obecnie wynosi od 1004 hPa (obniżone) na południowym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju. Biomet na zachodzie i północy będzie korzystny, na pozostałym obszarze pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dzieje się historia! Dragon poleciał z astronautami na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Do dwóch razy sztuka. W sobotę (30.05) wreszcie udało się wystrzelić w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rakietę Falcon-9 z kapsułą Dragon-2, w której znajdowało się dwóch astronautów. Czy to początek ery tanich, komercyjnych lotów kosmicznych dla każdego?

Za pierwszym razem, w minioną środę (27.05), burzowa pogoda pokrzyżowała plany NASA i firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. Za drugim razem był już sukces. W sobotę (30.05) punktualnie o godzinie 21:22 ze słynnej platformy LC-39A, tej samej, z której przeszło 50 lat temu odbywały się loty na Księżyc w ramach programu Apollo, wystrzelono rakietę Falcon-9 z kapsułą Dragon-2... Zobacz cały artykuł >>>

Dragon na tle zachodu słońca

Piękny widok na kapsułę Dragon-2 na tle zachodzącego na tle Atlantyku słońca.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Spektakularne erupcje Kilauea

Kilauea to najpopularniejszy na świecie wulkan odwiedzany przez turystów. Każdego roku, aby go zobaczyć, na Hawaje przyjeżdża kilka milionów ludzi z całego świata. Wulkan aktywny jest od ponad 30 lat, co skutkuje jego niemal ciągłymi erupcjami.

Potoki lawy o temperaturze niemal 1400 stopni, przemierzają nawet kilka kilometrów, aby ostatecznie w postaci niezwykle malowniczego wodospadu spłynąć do wód Pacyfiku.

Zdjęcie dnia: Las pośród nas

Koniecznie wybierzcie się na spacer do lasu, gdy tylko pogoda będzie na to pozwalać. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Ulewy na wschodzie

Nad wschodnie regiony kraju nadciągnęła strefa obfitych, ciągłych opadów deszczu. W ciągu godziny spada tam do 3-4 mm deszczu. Opadom towarzyszą porywy północnego wiatru do 50-60 km/h, a na Suwalszczyźnie do 70 km/h. Pod znakiem ulew i silnego wiatru minie nie tylko wieczór, ale też noc. Możliwe są lokalne podtopienia. Kierowców uprzedzamy, ze warunki drogowe są trudne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Poranna kąpiel inżyniera Boberskiego

Inżynier Boberski, który wsławił się budową największej tamy wodnej na jednej z rzek Kotliny Sandomierskiej, został sfilmowany przez leśnika podczas porannej kąpieli.

Śmieci zawsze zabieramy ze sobą

Warto pamiętać o dbaniu o naszą planetę. Niestety, na coraz większą skalę ją zanieczyszczamy. Czy wiecie, że Polacy corocznie produkują aż 10 milionów ton śmieci? Każda rodzina wytwarza ich średnio 4 kilogramy na tydzień. Najgorsze są jednak torby jednorazowe, które bierzemy ze sobą za każdym razem, gdy jesteśmy w sklepie. W ciągu roku w Polsce zużywamy ich aż 7 miliardów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pamiętajcie, że wypoczywając na łonie natury, czy to w lesie, czy na łące, nad morzem czy rzeką, śmieci zawsze zabieramy za sobą. Nigdy nie porzucamy ich tak, jak na zdjęciu.

Pierwsza na świecie podmorska willa zachwyca komfortem i widokami

Malediwska willa Muraka, usytuowana na wyspie Rangali, oferuje spędzenie luksusowych i niezapomnianych wakacji, nie tylko nad wodą na fantastycznych plażach, ale co ciekawe, także pod wodą. Kilka lat temu, pięć metrów pod wodą wybudowano tam restauracje, która może pomieścić 12 osób.

Fot. Conrad Maldives Rangali Island.
Fot. Conrad Maldives Rangali Island.

Teraz otwarto tam również podwodne pokoje hotelowe. Oprócz przepięknego, panoramicznego widoku na morskie głębiny, przepełnione najróżniejszymi morskimi stworzeniami, goście do swojej dyspozycji mają... Zobacz cały artykuł >>>

W samo oko tornada

Zabieramy Was w dziki rajd przez amerykańskie równiny wraz z najlepszymi łowcami burz. Zobaczycie z bliska, jak potężne tornada dosłownie rozrywają w strzępy zabudowania. Każdego roku Aleję Tornad przecina ponad tysiąc ciemnych lejów, na szczęście tylko niewielka część z nich stanowi zagrożenie.

Niebezpieczna cofka

Na Bałtyku wzmaga się wiatr z kierunku północnego, który na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim może w porywach osiągać 70-90 km/h, a tym samym powodować tzw. cofkę. Na odcinkach ujściowych rzek możliwe są wzrosty poziomu wody do stanu wysokiego, a miejscami także powyżej stanu ostrzegawczego.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej