Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju jest pochmurno z opadami deszczu, przeważnie o charakterze ciągłym oraz małym i umiarkowanym natężeniu. Mokry front przesuwa się w głąb kraju. W zachodniej połowie jest słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy, ale systematycznie się wzmaga. Temperatura wynosi od 10-11 stopni na wschodzie do 15 stopni na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2020 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2020 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zima wróciła do Jakucji

Lato już było, to teraz pora na powrót zimy. Trudno uwierzyć, jak szybko i radykalnie zmienia się pogoda na Syberii. W jej najzimniejszej części, czyli w Jakucji, właśnie zrobiło się biało.

Cumulonimbus okiem satelity

Tak wspaniale prezentowała się na zdjęciu satelitarnym chmura burzowa Cumulonimbus, która w ostatnich dniach piętrzyła się nad pograniczem Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Jej wierzchołek osiągał wysokość 10 kilometrów, a wewnątrz znajdowało się tyle wody, że spokojnie wypełniłaby ona ponad 100 basenów olimpijskich.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Izolda w weekend przyniesie ulewy i wichury. Zamiast pełni wiosny będzie jesień. Sprawdź ostrzeżenia!

Ostatnie dni maja zapowiadają się pod znakiem typowo jesiennej pogody. Niż Izolda przyniesie ze sobą intensywne opady deszczu, porywisty wiatr i bardzo niską temperaturę. Gwałtowne zjawiska mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia oraz powodować szkody. Sprawdź ostrzeżenia!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zazwyczaj układy niskiego ciśnienia wędrują z zachodu na wschód Europy. Tym razem jednak będzie inaczej, niż Izolda dotrze do nas we wschodu, znad Ukrainy i Białorusi, co zapowiada szereg niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, z którymi będziemy się zmagać w weekend... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie szybko spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (podwyższone) na Lubelszczyźnie do 1027 hPa (wysokie) na zachodnim Pomorzu. Biomet na zachodzie pozostanie korzystny, a na pozostałym obszarze pogorszy się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bardzo mokra sobota

W nocy na wschodzie kraju rozpoczną się opady deszczu, które w sobotę w ciągu dnia obejmą również południowe i centralne regiony. Późnym popołudniem, wieczorem i wczesną nocą deszcze będą intensywne, o charakterze ciągłym. Może dochodzić do miejscowych zalań dróg i zabudowań.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ulewy w Bieszczadach

Niebo nad Bieszczadami zachmurzyło się, co jest zapowiedzią wyjątkowo deszczowego weekendu. Spadnie podczas niego nawet powyżej 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Możliwe są wezbrania cieków wodnych, zwłaszcza tych mniejszych, a także lokalne podtopienia.

Zdjęcie dnia: Piękno wiosennej Polski

Wiosna jest piękna. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Apokaliptyczne niebo nad Irakiem

Apokaliptyczne sceny rozegrały się w Iraku, gdzie nadciągnęła potężna burza piaskowa. Na drobnych ziarenkach piasku, uniesionych przez silne pustynne wiatry na wysokość setek metrów, zaczęły się załamywać promienie słoneczne, zmieniając barwę nieba na pomarańczowo-czerwoną.

Poznajcie najbardziej zabójcze zjawiska pogodowe. Lista, która potrafi przerazić

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała listę najbardziej śmiercionośnych zjawisk atmosferycznych, od cyklonów tropikalnych przez tornada i błyskawice aż po gradobicia. Gdzie i kiedy one wystąpiły i ile ofiar mają na koncie?

Fot. Pixabay.com / werner22brigitte.
Fot. Pixabay.com / werner22brigitte.

Meteorolodzy z całego świata raz jeszcze przeanalizowali najbardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, które spowodowały największą liczbę ofiar śmiertelnych w spisanej historii meteorologii. W ten sposób chcą pokazać, że należy wyciągać wnioski z kataklizmów, aby w przyszłości opracowywać lepsze metody zabezpieczania się przed nimi... Zobacz cały artykuł >>>

Zagadkowe wzory na wodach jeziora

Satelita Landsat-8 uwiecznił dziwaczne wzory ciągnące się po powierzchni bezodpływowego jeziora Kara Bogaz Goł, dawnej zatoki Morza Kaspijskiego, u brzegów Turkmenistanu. Skąd się one wzięły? Według naukowców to najprawdopodobniej skutek mieszających się ze sobą wód o różnej temperaturze. Woda z płycizn jest zdecydowanie cieplejsza od tej znajdującej się w głębi jeziora, stąd ma inną gęstość, inne mikroorganizmy w niej żyją, ma też nieco inny kolor.

Fot. NASA / Landsat-8.
Fot. NASA / Landsat-8.

W miejscach ścierania się tych zróżnicowanych wód rozkładający się plankton wydziela oleje i surfaktanty, które powodują, że woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a to przy silnym wietrze sprzyja tworzeniu się gęstej piany. To właśnie ona tworzy te misterne wzory. Tego fascynującego zjawiska z powierzchni wody nie ujrzymy, ale dzięki satelicie już owszem.

Zmora alergików pod mikroskopem

Wiecie, co to jest? To ziarna pyłku różnych roślin uchwycone pod mikroskopem elektronowym. Każdy ma inny kształt, rozmiar, wagę i kolor. Część z nich jest prawdziwą zmorą alergików, ponieważ zawierają one alergeny, które mogą powodować poważne dolegliwości, w tym nawet napady duszności.

Fot. Wikipedia / Dartmouth Electron Microscope Facility / Dartmouth College.
Fot. Wikipedia / Dartmouth Electron Microscope Facility / Dartmouth College.

Sprawdźcie, które z nich Was uczulają... Zobacz prognozę dla alergików >>>

Tak wiewiórka wchodzi na drzewo

Pewna ciekawska wiewiórka chwyciła kamerkę GoPro w siekacze i zabrała ją na drzewo. Dzięki temu niezwykłemu nagraniu możecie zobaczyć, jak sprytny jest to gryzoń i z jaką łatwością wspina się na drzewa.

Zabieramy Was w niezwykłą podróż z prędkością światła

Światło przemieszcza się z największą znaną nam prędkością, czyli ok. 300 tysięcy kilometrów na sekundę. To tak gigantyczna prędkość, że ciężko nam to sobie w ogóle wyobrazić. W ciągu jednej sekundy fotony mogą okrążyć Ziemię aż 8 razy.

Fot. Alphonse Swinehart.
Fot. Alphonse Swinehart.

Jednak czym większe odległości do obiektów, tym ta prędkość wydaje się mała. Widać to już w przypadku promieni słonecznych, które potrzebują aż 8 minut, by dotrzeć z naszej dziennej gwiazdy na naszą... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieg i mróz w Tatrach

Pogoda w Tatrach jest fatalna. Z powodu niskiego pułapu chmur oraz opadów śniegu i ujemnej temperatury, warunki turystyczne są trudne. W Dolinie Pięciu Stawów jest zimowo. Leży kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a jeziora nadal częściowo są pokryte lodem. Warto odłożyć wyprawy do czasu poprawy pogody, która w weekend załamie się jeszcze bardziej, ponieważ spodziewamy się bardzo intensywnych opadów.

Widok na Dolinę Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok na Dolinę Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. TOPR.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju jest słonecznie, nawet bezchmurnie. Chmurzy się głównie na południu i tam lokalnie słabo i przelotnie pada deszcz. Wiatr wieje chwilami silniej z północy. Temperatura wynosi od 11 do 15 stopni, tylko w opadach nie przekracza 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 maja 2020 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 maja 2020 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Osobliwa stacja meteorologiczna

Właściciele pensjonatu Sage, malowniczo położonego w Łagowskim Parku Krajobrazowym, zbudowali osobliwą stację meteorologiczną. Składa się ona z łańcucha, kamienia i tabliczki, która objaśnia tajniki panującej aury. Ponoć kamień jeszcze nigdy się nie pomylił...

Fot. Facebook / Sage.
Fot. Facebook / Sage.

Widok z okna samolotu

Podczas podróży lotniczej można się natknąć na taki oto widok za oknem. Wierzchołek pięknie rozbudowanej chmury burzowej Cumulonimbus wyłania się z morza chmur warstwowych.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Simon Bar‎.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Simon Bar‎.

Migrenowe bóle głowy są skutkiem ubocznym adaptacji Europejczyków do zimnego klimatu

Naukowcy opublikowali na łamach pisma PLOS Genetics zaskakujące wyniki badań nad migreną, która nęka wielu Europejczyków. Okazuje się, że jej korzenie sięgają czasów wędrówki ludów i jej adaptacji do zimnego klimatu.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jaki związek ma migrena z chłodnym klimatem? Naukowcy właśnie dowiedli, że za ciężkie bóle głowy, których doświadcza wielu Europejczyków, odpowiada mutacja pewnego genu determinującego receptor TRPM8... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie wysokie, ale przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1020 hPa na południowym wschodzie do 1031 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej