Mglisty poranek

@Tomasz uwiecznił dzisiaj w Wielkopolsce przepiękny wschód słońca.

Mglisty wschód słońca w Wielkopolsce. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Mglisty wschód słońca w Wielkopolsce. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Mglisty wschód słońca w Wielkopolsce. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl

Błyskawice nad Polską

Kolejny burzowy dzień, tym razem tylko na południowym wschodzie kraju. Zobaczcie, jak w ostatnich dniach chmury burzowe pędziły nad naszymi głowami. Filmik z małopolskiej Łapczycy otrzymaliśmy od @Rafała.

Ziemia zmieniła się w wielką kulę śnieżną. Zaczęło się od olbrzymich pęknięć skorupy ziemskiej

700 milionów lat temu doszło do wyjątkowego zjawiska. Ziemia zmieniła się w wielką kulę śniegu. Lód pokrył cały glob na wysokość ponad kilometra. Teraz pojawiła się interesująca teoria, która wyjaśnia, jak i dlaczego do tego doszło.

Fot. Rashevskyi Viacheslav / videoblocks.com
Fot. Rashevskyi Viacheslav / videoblocks.com

Ziemia w swej historii doświadczała zarówno olbrzymich ociepleń, jak i ochłodzeń, miliony lat przed tym, gdy po ziemi zaczął stąpać człowiek. Niektóre z nich były tak olbrzymie, że do dziś spędzają sen z powiek naukowcom... Zobacz cały artykuł >>>

Piorun uderzył w tramwaj pełen ludzi

W godzinach wieczornego szczytu komunikacyjnego, podczas burzy przechodzącej nad Uljanowskiem w Rosji, piorun uderzył w tramwaj pełen ludzi. Naoczni świadkowie mówią, że słychać było krótki huk, jakby wystrzału z pistoletu, a następnie z pantografów posypały się iskry. Pasażerów natychmiast ewakuowano, gdy dach tramwaju zaczął się dymić. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Do podobnych incydentów w Rosji dochodziło w ostatnich latach kilkukrotnie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Piorunem w Empire State Building

Wysokie budynki stają się podczas burzy łatwym celem dla piorunów. W Nowym Jorku błyskawice niemal podczas każdej większej burzy uderzają w anteny telewizyjne znajdujące się na szczytach najwyższych drapaczy chmur. Nic więc dziwnego, że w sieci można znaleźć wiele nagrań piorunów uderzających chociażby w słynny Empire State Building.

NASA zabiera Was w wirtualną podróż po wielu fascynujących egzoplanetach

Amerykańska Agencja Kosmiczna przygotowała niezwykły projekt, który ukazuje przed nami piękno i tajemniczość obcych planet oddalonych od nas o dziesiątki lat świetlnych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

NASA pragnie, abyśmy wraz z nią odbyli wirtualną podróż po znanych nam najbardziej fascynujących egzoplanetach. W sumie odkryliśmy ich tysiące, ale tylko kilkanaście z nich jest dobrze poznanych przez astronomów... Zobacz cały artykuł >>>

Monako nocą okiem astronauty

Amerykański astronauta z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznił rozświetlone w mrokach nocy południe Francji oraz niemal cały włoski but. Wśród najjaśniejszych miejsc znalazło się Monako, jeden z najmniejszych krajów świata.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przedpołudnie jest pogodne, jedynie na południu, a zwłaszcza na południowym wschodzie, chmurzy się, miejscami pada. Niebawem mogą się tam pojawiać burze. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 15 do 17 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2020 o godzinie 10:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2020 o godzinie 10:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mount Everest to wysypisko śmieci

Ostatnio często się mówi o zaśmiecaniu oceanów, jednak turyści śmiecą też w górach. Mount Everest jest pokryty butlami z tlenem, butelkami, puszkami, workami z odchodami, a nawet drabinkami i namiotami. Aby nie zostać zidentyfikowanym, wspinacze usuwają z porzuconych namiotów logo wypraw. Prawo, które od 2014 roku nakazuje ekspedycjom sprowadzanie z góry przynajmniej kilograma śmieci, nie działa poprawie. David Liaño uwiecznił na Evereście góry... odpadów.

Fot. David Liaño.
Fot. David Liaño.

Przejście chmury szelfowej

Nie mieliście jeszcze w tym sezonie okazji zobaczyć spektakularnej chmury szelfowej? No to macie szansę oglądając poniższy filmik, na którym w przyspieszeniu przechodzi złowieszczy wał szkwałowy.

Kup sobie sztuczną wyspę w Dubaju

U wybrzeży Dubaju w Emiratach Arabskich powstają wysepki, które kupić może każdy, pod warunkiem, że ma kieszeń wypchaną dolarami. Za miliony zielonych papierków można sobie taką wyspę urządzić, jak się tylko zapragnie. Można zbudować rezydencję, otoczyć ją palmami i cieszyć się rajskimi widokami. Wyspy to kolejny już projekt arabskich szejków, którzy wcześniej na wodach Zatoki Perskiej zbudowali archipelagi w kształcie palmy oraz mapy świata. Jedna z wysp należy do rodziny Michaela Schumachera.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i stabilne, dopiero po południu zacznie dość szybko obniżać się. Teraz wynosi od 1027 hPa na południowym wschodzie do 1033 hPa na wschodzie kraju. Biomet poprawi się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie przeszły burze?

Od kilku dni nad różnymi regionami naszego kraju pojawiają się błyskawice (czerwone punkty). Na poniższej mapie możecie sprawdzić, gdzie przeszły burze, a gdzie ich nie było. Najwięcej grzmotów usłyszano na zachodzie, wschodzie i południu, a najmniej na północy i w centrum.

Gdzie przeszły burze?

Piętrzące się Cumulonimbusy

Za nami kolejny dzień z przelotnymi opadami deszczu i burzami, które przynoszone były przez chmury konwekcyjne Cumulus i Cumulonimbus. Zobaczcie, jak pięknie rozbudowywały się te potężne chmury na przyspieszonym nagraniu od naszego czytelnika @Bogusława.

Wodospad niczym lodołamacz

Christian Boutet, mieszkaniec kanadyjskiej prowincji Quebec, co roku filmuje, jak nieduży wodospad, znajdujący się w pobliżu miejscowości Lewis, rozprawia się z zatorami lodowymi na rzece Chaudiere. Zobaczcie to hipnotyzujące zjawisko.

Zdjęcie dnia: Och, coś pięknego

Tak się żegna z nami kolejny wiosenny dzień. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Lawa zatapia się w Pacyfiku

Na nagraniu z lotu ptaka możecie zobaczyć zatapianie się lawy produkowanej przez hawajski wulkan Kilauea w wodach Pacyfiku. W wyniku tego procesu produkowany jest kwas chlorowodorowy i para wodna z drobnymi cząsteczkami szkła. Stanowią one zagrożenie podrażnieniem płuc, oczu i skóry.

Polscy polarnicy i pingwiny białookie

Polscy polarnicy ze Stacji im. Arctowskiego w Antarktyce obserwują zwyczaje kolonii pingwinów białookich, które w pobliżu budynków stacji znalazły sobie skrawek wolnego od śniegu terenu. Rozpoczął się ich okres lęgowy, więc jest gwarno. Pingwiny tego gatunku są zadziorne, większość swojego życia spędzają w oceanie, są też bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / Fot. M. Twardowski, K. Pińkowska, E. Palikot.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / Fot. M. Twardowski, K. Pińkowska, E. Palikot.

W tym roku urodzi się 60 żubrów?

W Bieszczadach rozpoczął się sezon rozrodczy żubrów. Można to poznać po tym, że żubrzyce zaczęły się chronić z dala od leśnych ścieżek, w ukryciu. Ich młode zobaczymy w pełnej okazałości pod koniec sierpnia, gdy wrócą z nimi na łąki. Leśnicy szacują, że w tym sezonie może przyjść na świat nawet 60 młodych żubrzątek.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Przeprowadź się do Vermont

W przeliczeniu niemal 40 tysięcy złotych otrzymają osoby, które zdecydują się na przeprowadzkę do amerykańskiego stanu Vermont, słynącego z całej palety barw liści w porze jesiennej. Oferta jest skierowana do mieszkańców innych stanów w USA, którzy są zatrudnieni na pełen etat na umowę o telepracę. Pieniądze można przeznaczyć np. na koszty przeprowadzki, sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. Dlaczego warto skorzystać z tej oferty? Zobaczcie sami.

dalej